Artroskopia stawu kolanowego – co to jest?

30 lipca 2021
wizyta-9549-1-1200x791.jpg

Kiedy rekomendowana jest artroskopia stawu kolanowego?

  • uszkodzeń łąkotek
  • zerwanego więzadła krzyżowego przedniego
  • uszkodzonej tkanki chrzęstnej
  • obluzowanej tkanki kostnej lub chrzęstnej
  • urazów rzepki
  • infekcji wewnątrzstawowych

Przygotowanie do operacji artroskopii stawu kolanowego

Ortopeda przed operacją przeprowadza wywiad mający ustalić, co może komplikować przebieg zabiegu. Następnie wykonuje szereg badań, które mają sprawdzić, w jakim stanie jest Wasz organizm, może to być – EKG, badanie krwii. Należy również poinformować, jeżeli bierzecie, jakieś leki, ponieważ jest to bardzo istotne.

Szpital kontaktuje się przed operacją w celu ustalenia szczegółów operacji oraz informując Was o przebiegu przyjęcia do szpitala, zabiegu oraz bardzo często, kiedy przewidują wypis.

Osobą, która również będzie z Wami rozmawiać jest anestezjolog, który dba o Was przed,
w trakcie i po operacji – nie tylko znieczula. Jednak narkoza jest również istotnym elementem, ponieważ wyróżniamy:

  • znieczulenie lokalne – brak czucia w obrębie stawu kolanowego
  • znieczulenie regionalne – brak czucia w obrębie kończyny dolnej
  • znieczulenie ogólne – sen podczas operacji

Ważne przed operacją jest odpowiednie przygotowanie motoryczne przez fizjoterapeutę. Wzmocnienie kondycji mięśni, ukrwienia i aparatu więzadłowego niebywale skraca terapię, przez którą pacjenci muszą przejść po operacji. Poza tym zapewniają duże wsparcie psychiczne i merytoryczne.

Przebieg operacji artroskopii stawu kolanowego

Kiedy już dotrzecie na salę operacyjną podane Wam zostanie znieczulenie. Następnie oczyszczona zostanie dokładnie skóra tak, aby nie było możliwości infekcji podczas operacji. Reszta ciała zostanie pokryta specjalnym materiałem, które odkrywać będzie tylko miejsce zabiegowe.

Chirurg wykona kilka nacięć w obrębie stawu kolanowego, wprowadzi sterylny roztwór oraz artroskop. Roztwór ma na celu wypłukanie wnętrza stawu, a artroskop to narzędzie, które nagrywa wnętrze stawu i przekazuje obraz do monitora przed chirurgiem. To znacznie ułatwia prawidłową diagnozę i pozwala zaplanować odpowiednie leczenie.

W kolejnych krokach zależnie od podjętych działań chirurgicznych lekarz zajmie się Waszymi tkankami, a na koniec zamknie wszystkie nacięcia szwami. Artroskopia może potrwać nawet mniej, niż godzinę. Jednak zależnie od stanu pacjenta czas ten może się wydłużać.

Okres po operacji artroskopii stawu kolanowego

Będzie owocował w ból, obrzęk oraz sztywność stawu. Jednak będzie to znacznie mniejsze, jak w przypadku operacji na otwartym stawie. Z pomocą przychodzą leki przepisane przez Waszego lekarza prowadzącego, elewacja nogi w celu zniesienia obrzęku oraz fizjoterapeuta, który poprowadzi Waszą terapię do całkowitego powrotu do sprawności.

Przez najbliższe tygodnie należy odciążać nogę operowaną według zaleceń lekarza. Stosowane są w tym przypadku kule łokciowe oraz ortezy.

Rehabilitację możemy już zacząć w pierwszych dniach po operacji. Zaczynając od delikatnych ćwiczeń, które izometrycznie zaczną wzmacniać mięśnie docierając do czynnych, bardziej obciążających staw kolanowy.

W terapii dążymy do:

  • uzyskania pełnego wyprostu w stawie kolanowym,
  • uzyskania prawidłowej siły mięśniowej,
  • odbudowanie zaufania do kolana,
  • prawidłowego wzorca chodu
  • zbudowania propriocepcji stawu kolanowego


Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Skontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Bądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic