Diagnoza

Badanie dla biegaczy

Bieganie wiąże się z wieloma kontuzjami, a już szczególnie w przypadku amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Zadbanie zarówno o technikę, jak i stan swojego ciała po takich treningach zdaje się być priorytetem, którego wszyscy powinniśmy się nauczyć.

Podczas takiego badania nie tylko sprawdzimy, jak Wasze ciało reaguje na wysiłek podczas tych wszystkich kilometrów, które przebiegniecie, ale również, jak jakościowo te odległości pokonujecie.

Dlaczego warto systematycznie sprawdzać stan swojego ciała po bieganiu?

Nasz organizm w drodze ewolucji przystosował kilka umiejętności, które pozwalają nam działać normalnie mimo osłabienia lub wybrakowania konkretnych elementów np. mięśni, czy więzadeł.

Bardzo często wspomniane uzupełnienie lub fachowo nazywana kompensacja może rozpoczynać łańcuch niepożądanych skutków. Ich końcem może być na przykład złamanie kości, czy zerwanie mięśnia. Brzmi niedorzecznie, ale zastanówmy się, ile razy nas coś zaboli bez wyraźnej przyczyny?

Poza kontrolowaniem swoich prawidłowych ruchów fizjoterapeuta jest w stanie sprawdzić, czy któraś z grup mięśniowych po obfitym treningu nie jest zbyt napięta. Do takiej możliwości również może dochodzić, kiedy mięsień podczas biegu kurczy się, ale na koniec nie rozluźni. To właśnie wtedy czujemy ból pleców, pośladków, czy karku.


Na czym polega badanie dla biegaczy?

Przede wszystkim fizjoterapeuta wykona szereg testów klinicznych (sprawdzających funkcjonowanie Waszego organizmu), które przybliżą mu, jak sprawuje się Wasze ciało. Pytania, które padną na samym początku to wywiad pozwalający ukierunkować diagnostykę i leczenie na odpowiednie tory.

W końcu nie obędzie się od pokazania fizjoterapeucie, jak wygląda Wasz bieg ORAZ, co może Was zaskoczyć – jak wyglądają Wasze buty. Ten ostatni element dyskretnie może wskazywać fizjoterapeucie:

  • jak układacie stopę podczas biegu, 
  • z którym elementem możecie mieć problem 
  • i zastanowi, w którym kierunku powinny być zaadresowane zalecenia i rady, żeby Wam pomóc

Jakie objawy wskazują, że powinienem udać się na badanie dla biegaczy?

To złudne wrażenie, że muszą być objawy, żeby było coś nie tak. Wiele ukrytych problemów narasta i dopiero, kiedy są już naprawdę poważne zaczynają sprawiać dolegliwości bólowe. W takim momencie zaczynamy działać z oczywistych względów, ponieważ taki stan rzeczy nam nie pasuje.

Jednak zduszenie nieprawidłowości w zarodku pozwala znacznie skrócić okres, który będzie później potrzebny do złagodzenia objawów. Sprawdzaj się więc regularnie!


Co jeżeli chce się zdecydować na badanie dla biegaczy?

Nic prostszego, bo wystarczy umówić się telefonicznie na nr tel. 530 30 50 40 lub też zarejestrować online. Wskazać, że chcecie umówić się na badanie dla biegaczy, wybrać fizjoterapeutę, z którym będziecie chcieli współpracować i dogodny dla Was termin.


Umów wizytę


Odwiedź nas:

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław

Zadzwoń:

530 30 50 40

Wyślij e-mail:

kontakt@goonclinic.pl