Bark – kilka słów

Jak wygląda budowa barku?
W związku z tym, że bark wyglądem może przypominać piłeczkę golfową ustawioną na stopce, rolę stabilizatorów przyjmują tu głównie więzadła oraz mięśnie. Dodatkowym zabezpieczeniem jest jeszcze obrąbek stawowy, który pogłębia panewkę stawu.
Jaka jest urazowość barku?
Urazy tkanek miękkich, jak nigdzie indziej są bardzo kłopotliwe w stawie ramiennym. Jedna patologia może powodować kolejne i wprowadzać kolejne zmiany. Te natomiast coraz to bardziej będą niszczyły nasz staw.
Zapalenie stożka rotatorów, czyli jedna z częstszych patologii z obrębu barku. Wynika dokładnie z przeciążenia tkanek miękkich. Objawia się bólem oraz osłabieniem, najczęściej doświadczanym przy rotacji zewnętrznej oraz odwodzeniu. Przyczyn zapalenia jest mnóstwo i każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Jednak fizjoterapeuta jest odpowiednią osobą, żeby z tym bólem walczyć.
Jakie inne urazy tkanek miękkich wymieniamy?
- zapalenie głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia
- naderwanie / zerwanie więzadeł
- zarostowe zapalenie torebki stawowej tzw. zamrożony bark
- zapalenie kaletki podbarkowej
Kiedy iść do fizjoterapeuty?
Jak najszybciej! Mechanizmy uszkodzeń w obrębie barku dobrze i szybko zdiagnozowane poddają się rehabilitacji. Poprzez terapię manualną, ruch w postaci ćwiczeń fizjoterapeuta jest w stanie zdusić w zarodku patologię.
Na przykładzie “trzeszczenia” w barku przybliżę, jak opóźnianie terapii może wpływać na rozwój schorzeń:
Osłabienie mięśni ramienia prowadzi do niestabilności głowy kości ramiennej w panewce. Co dalej skutkuje przemieszczaniem się kości ramiennej po obrąbku stawowym panewki. Tak powstaje wrażenie trzeszczenia w stawie, ale również doprowadza do stanu zapalnego, który się tam zaczyna tworzyć. Całe to błędne koło należy zatrzymać i w ten sposób rehabilitacja będzie sprawna i szybka.