Biodro – kilka słów

9 lipca 2021
pexels-armin-rimoldi-5301743-1200x800.jpg

Jakie są choroby i urazy bioder?

Chorobą dotykającą przede wszystkim osoby starsze są zwyrodnienia stawu biodrowego, czyli koksartroza. Czynnikami, które przede wszystkim wpływają na uszkodzenia biodra są:

  • mało aktywny tryb życia
  • nadwaga
  • przebyte urazy
  • nadmierne obciążanie

Zmiany zwyrodnieniowe manifestują się w pierwszej kolejności właśnie nie bólem, a często ograniczeniem ruchomości rozpoczynając od zmniejszenia rotacji wewnętrznej. Odczuwalny jest również dyskomfort w okolicy pachwiny, a ból najczęściej pojawia się po długiej aktywności fizycznej, nawet takiej jak spacer. Dodatkowo objawiać się może poprzez dolegliwości w niżej położonych stawach np. w kolanie. 

Biodro trzaskające to schorzenie, które objawia się przede wszystkim trzaskaniem w chwili, gdy pacjent przyciąga nogę do klatki piersiowej oraz podczas rotacji zewnętrznej. Początkowo zauważalny jest jedynie dyskomfort, ale z czasem pojawiają się bóle, problemy z chodzeniem oraz stany zapalne.

Konflikt udowo – panewkowy to tworzenie się wyrośli kostnych na szyjce kości udowej oraz czasami w panewce stawu. Nienaturalna wyniosłość powoduje uszkodzenia struktur, które mają z nią kontakt, a więc chrząstki i obrąbka. Objawia się ograniczeniem zgięcia stawu biodrowego oraz rotacji wewnętrznej. Poza tym istotny jest również ból w okolicy pachwiny przy rozpoczynaniu aktywności fizycznej. Utrudnione jest przez to codzienne funkcjonowanie np. wstawanie z niskiego siadu.

Jakie są choroby i urazy bioder u dzieci?

Nie tylko dorośli mają problem z biodrami. Możemy wymienić również kilka schorzeń, które dotykają młodszych ludzi. Najczęstszymi problemami jest jałowa martwica kości oraz młodzieńcze złuszczanie głowy kości udowej.

Jałowa martwica kości, czyli choroba Perthesa jest to choroba o niejasnej etiologii. Jedna z hipotez mówi, że jest to niedożywienie głowy kości udowej. Zanikanie naczyń krwionośnych prowadzi do obumierania komórek, powstania martwicy kości oraz zatrzymania wzrostu. Następnie kiedy zachodzą procesy naprawcze usuwana jest obumarła część kości, tym samym zmniejszając jej masę oraz osłabiając. Objawia się przede wszystkim utykaniem oraz bólem o różnej sile natężenia w pachwinie i w stawie kolanowym. Ograniczone jest odwodzenie i rotacja kończyny. Natomiast elementy, której jesteśmy w stanie zauważyć to skrócenie długości względne chorej nogi oraz wyszczuplenie pośladka. 

Młodzieńcze złuszczanie głowy kości udowej to choroba osób w okresie najintensywniejszego wzrostu. Odczuwalny staje się promieniujący ból do uda lub kolana.
Z czasem dochodzi do skrócenia długości względnej kończyny oraz ustawiania nogi w rotacji zewnętrznej podczas próby zgięcia w stawie biodrowym. Częściej spotyka się tę chorobę u osób otyłych. Może wiązać się również z zaburzeniami hormonalnymi.

Jak wygląda rehabilitacja biodra?

Rozpoczyna się od jak najwcześniejszej diagnostyki. Im szybciej pacjent zacznie rehabilitację i leczenie, tym mniejsze spustoszenie w stawie są w stanie zrobić opisane wyżej choroby. Rozpoznanie opiera się przede wszystkim o diagnostykę obrazową, a więc RTG, USG, rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową. 

Niestety często przy chorobach stawu biodrowego stosowane są zabiegi chirurgiczne, ponieważ rozpoznanie jest na tyle późne, że należy interweniować w tkanki. 

Celem fizjoterapeuty jest złagodzenie objawów oraz zmniejszenie postępu choroby. Ćwiczenia ruchowe zarówno po operacji, jak i w zachowawczym modelu opierają się głównie na utrzymaniu głowy kości udowej w panewce oraz poprawieniu zakresu ruchu. 

W leczeniu zachowawczym dodatkowo odciążamy zajęte chorobowo biodro – zarówno w postaci kul łokciowych, jak i ortez.



Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Skontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Bądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic