Chondromalacja rzepki – kilka słów

10 sierpnia 2021
pexels-michelle-leman-6798944-1200x800.jpg

Chondromalacja rzepki, tak określamy zmiany patologiczne, które zachodzą w chrząstce stawowej w przedniej części kolana, a dokładnie w rzepce. Postępująca degeneracja zmienia strukturę tkanki powodując dolegliwości oraz ograniczenie funkcji stawu kolanowego.

Najczęstsze objawy to ból w przedniej części kolana, któremu może towarzyszyć obrzęk staw kolanowego. Możecie również doświadczyć uczucia sztywności stawu, braku stabilności oraz “trzeszczenia” w stawie.

 

Jakie są stadia chondromalacji?

Postęp choroby został podzielony na 4 etapy, przez które przechodzić będzie Wasz staw kolanowy. Są to:

  1. W związku z niszczeniem włókien kolagenowych chrząstka stawową miękknie, czemu towarzyszy obrzęk. W artroskopii tkanka wygląda na porowatą.
  2. Zaczynają powstawać szczeliny, pęknięcia, pęcherzyki ze względu na rozwarstwianie się tkanek
  3. Wyniszczenia chrząstki stawowej (tj. fragmentacja, zwłóknienia) zaczynają docierać do kości pod tkanką chrzęstną, jednak nie obejmują 50% powierzchni rzepki
  4. Ubytki kostne, które odsłaniają już kość podchrzęstną sięgają ponad 50% powierzchni rzepki

Co to jest leczenie ruchem?

Krąży wiele mitów odnośnie tego, że jeżeli zmiany zwyrodnieniowe dopadły Wasz staw kolanowy to powinno unikać się ruchu. To zdanie to mit, ponieważ ruch, jak najbardziej jest w stanie wzmocnić tkankę chrzęstną i spowolnić procesy degeneracyjne. Jednak nie każdy, niektóre aktywności fizyczne istotnie będą pogarszały stan rzepki i dlatego konsultacja ortopedyczna lub fizjoterapeutyczna powinna być w takim wypadku obowiązkiem.

Fizjoterapeuta lub ortopeda po dokładnej diagnostyce zaleci Wam odpowiedni rodzaj sportu, który możecie uprawiać, jak również podpowie, czego unikać.

Rehabilitacja, jako leczenie zachowawcze jest wysoce rekomendowana. Jest w stanie uwolnić Was od bólu i zapewnić większy dopływ krwi do rzepki, co przekłada się na lepsze odżywienie tkanek. Terapia będzie polegała na:

  • ćwiczenia izometrycznych mięśnia czworogłowego uda
  • modyfikacji aktywności fizycznej
  • kinesiotapingu rzepki
  • treningach stabilizacyjnych i wzmacniających biodra

Alternatywą od leczenia zachowawczego może być operacja. Artroskopia, jako małoinwazyjna metoda mogłaby sprawdzić się doskonale. Jednocześnie chirurg jest w stanie określić poziom degeneracji w stawie oraz podjąć czynności, które mogą złagodzić postęp i dolegliwości zwyrodnienia.



Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Skontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Bądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic