Czy kości mogą boleć?

To niezwykle częsty stan, do którego może doprowadzić nawet uderzenie się małym palcem w szafkę. Bardziej poważniejsze choroby mogą wyniszczać nasz układ kostny powodując osłabienie struktury i tym samym dolegliwości bólowe oraz łatwiejszą łamliwość.
Jak objawiać się będzie, że z kością jest coś nie tak?
Nie da się jasno określić, w jaki sposób objawiać się będzie ból kości, ponieważ stan patologiczny może osłabiać wiele innych tkanek sąsiadujących. Jednak w wyniku urazów do czynienia będziemy mieli z:
- dolegliwościami bólowymi
- zasinieniem miejsca
- możliwą penetracją skóry przez odłam kostny przy złamaniach
- widoczną podskórną deformacją
- ograniczeniem ruchomości sąsiadujących stawów
- osłabieniem siły mięśniowej w danym miejscu
Jako, że ból kości nie wywodzi się tylko i wyłącznie z urazów to objawy, które prezentują inne schorzenia będą się różnić od tych wymienionych i tak np.:
- przy osteoporozie – nie występują symptomy bezpośrednie, ale wpływa na osłabienie struktury kości
- nowotwory tkanki kostnej:
- ból w kościach wraz z wykształcaniem się komórek nowtworowych
- promieniowanie do sąsiadujących stawów
- wyższa temperatura i deformacje w obrębie lokalizacji nowotworu
- martwica jałowa kości:
- powoduje ostry ból w określonym miejscu
- często promieniuje np. w przypadku martwicy głowy kości udowej – do pachwiny i pośladków
- białaczka:
- obserwujemy pogorszenie się objawów wraz z postępem choroby
- z początku ból podobny jest do lekkiego bólu kości, a w zaawansowanym stadium może przypominać bolesność, jak podczas złamania
Dolegliwości bólowe w różnych schorzeniach schorzeniach może różnić stopień oraz charakter bólu. Często im bardziej zaawansowane zmiany patologiczne, tym większe objawy.
Jakie mogą być przyczyny bólu kości?
Źródeł problemu znajdziemy tyle, ile chorób tkanki kostnej jesteśmy w stanie wymienić. Głównymi, z którymi się spotykamy to: osteoporoza, nowotwory kości, białaczka, złamania oraz martwica jałowa kości.
Osteoporoza jest to stan kości, w którym gęstość uległa znacznemu pogorszeniu. W efekcie tego dochodzić może do bardzo łatwego łamania się kości. Przykłady przedstawiają, że w bardzo zaawansowanym stadium tej choroby dochodzi do złamań nawet przy delikatnych upadkach lub uderzeniach.
Nowotwory kości, takie jak np. kostniak kostninowy lub kostniakomięsak oznaczają, że w niektórych miejscach organizmu doszło do zaburzenia w postaci niekontrolowanego dzielenia się komórek. W ten sposób powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się, jak powinny w komórki określonych typów. Nowotwory w kościach występują pod postacią małych guzów zbudowanych z niedojrzałych komórek kości. Objawy nasilają się podczas wysiłku i nie ustępują podczas odpoczynku.
Białaczka to bardzo poważna choroba układu krwiotwórczego, a więc szpiku kostnego znajdującego się we wnętrzu kości. Jej mechanizm opiera się na niekontrolowanym rozroście komórek, które ze względu na brak wystarczającego miejsca napierają na kość. Daje to oczywiście dolegliwości bólowe z początku ledwie wyczuwalne, ale później ciężkie do wytrzymania.
Martwica jałowa kości określa chorobę, które powodem jest niedokrwienie kości. Niedożywiona tkanka powoli obumiera skutkując objawami w postaci bólu. Spowodowane jest to często przez:
- uszkodzenia
- alkoholizm
- przewlekłe stosowanie terapii sterydowych
- choroby autoimmunologiczne
Jak się bronić przed bólem kości?
Zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne, niż sparzyć się gorącym. Dlatego warto zadbać o stan swojego organizmu badaniami dostępnymi obecnie dla każdego. Przede wszystkim warto wykonywać:
- badania densytometryczne – badające układ kostny pod kątem osteoporozy
- zdjęcia RTG – w przypadku urazów mechanicznych lub podejrzeń innych schorzeń
- rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, USG – w niejasnych przypadkach
Częste konsultacje lekarskie oraz zdrowa dieta zapobiegają rozwojowi niechcianych zmian patologicznych. Natomiast specjaliści, jak fizjoterapeuci, trenerzy personalni i przygotowania motorycznego mogą wspomóc przy zagwarantowaniu odpowiedniego wysiłku.