Drętwienie rąk

Objaw typowo związany z podłożem nerwowym i niedokrwiennym, który nie raz każdy z nas odczuwał budząc się w nocy lub rano. O ile nie zdarza się to zbyt często, czy też dolegliwości nie są zbyt bolesne to symptom ten często ignorujemy.
Jednak, kiedy drętwienie dopada nas w sytuacji, w której niemożliwe było nieprawidłowe ułożenie kończyny to znak, że nasz organizm boryka się z pewnym problemem.
Źródło dolegliwości
Nieprzyjemne uczucie, które jak już wspomniałem najczęściej występuje rano lub w nocy wywoływane jest bardzo często przez ucisk na drogi nerwowe lub naczynia krwionośne. Podczas snu nieświadomie w większości wypadków doprowadzamy do przyciśnięcia tych miejsc i odczuwania dolegliwości przez zmysł dotyku oraz czucia.
Poważniejsze uszkodzenia układu nerwowego takie, jak:
- zespół cieśni nadgarstka
- rwa barkowa
- uszkodzenia po złamaniach kostnych
- kompresja nerwów przez mięśnie i tkankę łączną
- udar mózgu
również objawiają się mrowieniem w okolicy uszkodzonego nerwu. Lecz są znacznie nasilone, a dolegliwości nie ustępują tak szybko, jak po przyciśnięciu nerwu.
Takie przypadki, w których podejrzane stają się objawy należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistami m.in. lekarzami i fizjoterapeutami. Mogą być symptomem poważniejszych uszkodzeń, o które trzeba zadbać w pierwszej kolejności
Korelacja drętwienia z innymi schorzeniami
Podstawą tego objawu może być nie tylko miejscowe zablokowanie impulsów nerwowych, ale wiele innych urazów oraz chorób, które wpływają mniej lub bardziej na układ nerwowy.
Zespół cieśni nadgarstka jest jednym z korelujących schorzeń z drętwieniem dłoni. Ucisk wywoływany jest przez troczek zginaczy, który ogranicza wejście ścięgien i nerwów do ręki. Więcej możecie przeczytać o nim w osobnym artykule. Warto jednak dodać, że kobiety w ciąży mogą mieć objawy powiązane z cieśnią nadgarstka. Powiązane są z tym zmiany hormonalne i zatrzymywanie wody w organizmie.
Drętwienie dłoni może świadczyć o zbliżającym się udarze mózgu. Utrzymujące się mrowienie dłoni lub jednej ze stron ciała jest ważnym elementem, który powinien skierować nas do najbliższej placówki medycznej. Jak wiemy podczas udaru niedokrwiennego dochodzi do zatrzymania dopływu krwii do mózgu, co z kolei powoduje obumieranie tkanki nerwowej.
Objawami złośliwego guza mózgu może być nie tylko ból głowy oraz padaczka, ale również drętwienie i drżenie rąk. Nie są to częste dolegliwości, jednak warto je mieć na uwadze.
Tężyczka charakteryzuje się upośledzeniem przewodnictwa nerwowo – mięśniowego. Symptomem tych zaburzeń są raptowne drętwienia i skurcze mięśni, w tym opisywane w tym artykule drętwienie rąk, ale i stóp.
Schorzenia tarczycy, która reguluje pracę hormonalną całego naszego organizmu pośrednio wpływa również na układ nerwowy. Zaburzenie wydzielania hormonu tyreotropowego (TSH) powodować może wystąpienie artropatii neurogennej. Ta zmyślna nazwa określa zmiany, które pojawiają się w pojedynczym stawie. Obrzęk tkanek prowadzi do ucisku nerwów, a to z kolei do drętwienia i mrowienia.
W reumatologii mówi się o objawie Raynauda, którego podłoże jest nie do końca jasne. Wiadomo jednak, że dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych, na który wpływa niska temperatura oraz stres. Przez niedokrwienie kończyny doprowadza to do stanu odrętwienia.
Jak pozbyć się drętwienia?
O ile jest to objaw typowo ułożeniowy to po prostu zmień pozycję. Jednak w większości przypadków należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, ponieważ należy przeprowadzić badania, które określą podłoże tego symptomu.
Jeżeli jest to mechaniczny ucisk na nerw to możliwe, że potrzebna będzie interwencja chirurgiczna. Będzie miała na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego, odbarczenie nerwu, czy też usunięcie uciskających struktur. Również w tym przypadku zaradzić może fizjoterapeuta, który odpowiednimi technikami zmniejszy ucisk na nerwy.
W wielu innych przyczynach podstawą powinno być rozprawienie się z problemem u źródła. To oznacza regulację układu hormonalnego, krwionośnego oraz wielu innych, które pośrednio lub bezpośrednio będą wpływać na drętwienie ręki.