Rehabilitacja po operacji barku

11 czerwca 2021
pexels-karolina-grabowska-4506169-1200x800.jpg

Operacje

Kontuzja stawu barkowego wymaga wizyty u ortopedy lub fizjoterapeuty. Specjalistyczna porada wymagana jest kiedy występują podane objawy:
● nieustępujący ból
● nawracająca kontuzja
● brak lub ograniczenie ruchu / nadmierna i nienaturalna ruchomość
● znaczne obniżenie siły ramienia w porównaniu ze zdrową kończyną

Podane objawy mogą być skutkiem trwałego uszkodzenia struktur. Ortopeda może taki uraz zakwalifikować do interwencji chirurgicznej.

Przyczyny, które wymagają przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego:
● naderwanie lub zerwanie stożka rotatorów
● niestabilność stawu barkowego
● złamanie w obrębie stawu
● zmiany zwyrodnieniowe

Rehabilitacja wczesna

Staw ramienny po operacji będzie unieruchomiony w pozycji przywiedzionej i zrotowanej wewnętrznie. To ustawienie pozwala przerwanym tkankom na zabliźnienie. Jednak ułożenie ramienia może być różne w zależności od schorzenia.

Początkowe etapy rehabilitacji mają na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz stanu zapalnego. Staramy się również uzyskać stabilność stawu oraz zwiększenie zakresu ruchu w granicach bólowych. Stosowane będą ćwiczenia bierne, czynno – bierne oraz czynne wspomagane, a więc z istotną rolą terapeuty.

Przejście do kolejnych etapów rehabilitacji zależne jest od tego, czy zostaną spełnione odpowiednie kryteria m.in. uzyskanie funkcjonalnego, pełnego zakresu ruchu, minimalny obrzęk oraz ból, statyczna stabilność oraz prawidłowa kontrola mięśni.

Rehabilitacja późna

W dalszych etapach pracujemy ze zwiększaniem granicy bólowej pacjenta podczas ćwiczeń z zakresem ruchu. Ważnym aspektem jest również propriocepcja (orientacja ułożenia własnego ciała w przestrzeni), niech Was nie zdziwi, że ćwiczenia tego typu wykonujemy przy zamkniętych lub zasłoniętych oczach.

Dalej kontynuujemy pracę z mięśniami tak, aby wrócić im odpowiednie napięcie oraz zwiększyć siłę i wytrzymałość. Utrzymujemy pracę nad stabilnością ruchową i statyczną. Po odpowiednim czasie oraz za zgodą fizjoterapeuty można powoli wracać do aktywności fizycznej. Prowadzący terapię dokładnie opisze Wam, w jaki sposób to zrobić, żeby nie doprowadzić do nawrotu kontuzji.

Zaopatrzenie ortopedyczne

Orteza to świetny zamiennik gipsu, który umożliwia dostęp do miejsca urazowego, jak również odpowiednio wentyluje tkanki. Poza oczywistą stabilizacją stawu większość ortez ma tę zaletę, że jesteśmy w stanie ustawić ją w takim zgięciu / wyproście, jakiego potrzebujemy. Dodatkowo dostęp do skóry umożliwia aplikowanie okładów chłodzących oraz żelów leczniczych.

Stosowane są różne modele utrzymujące bark w jednej pozycji. Może to być pozycja odwiedziona, przywiedziona, zrotowana lub też zgięta. W zależności od schorzenia stosuje się różne ustawienie, które będzie najkorzystniejsze dla procesów naprawczych w ramieniu.



Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Skontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Bądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic