Sztuczna stabilizacja kręgosłupa

16 lipca 2021
pexels-karolina-grabowska-4506110-1200x800.jpg

Podział

Kręgosłup, którego struktury stabilizujące zostały osłabione wymaga zastosowania sztucznej asekuracji. Może to być:

  • wewnętrzna – umieszczone operacyjnie implanty
  • zewnętrzna – wszelkiego rodzaju ortezy hamujące postęp choroby 

To jakiego rodzaju stabilizacja zostanie użyta jest uwarunkowane schorzeniem, które dotyka pacjenta.

Stabilizacja wewnętrzna

Jest wykonywana u pacjentów z przewlekłymi bólami, u których zawiodło inne leczenie.
W takim wypadku leczenia podejmuje się chirurg. Wprowadza implanty, bądź też przymocowuje odpowiednie struktury, które w większym bądź mniejszym stopniu unieruchamiają kręgosłup. Wspomagając procesy regeneracyjne, jak również odbarczając kanał kręgowy i umożliwiając prawidłową komunikację nerwową.

Innymi metodami leczenia schorzeń kręgosłupa jest operacyjne leczenie skolioz i skrzywień bocznych, które występują częściej u osób młodych. Stosowana jest w większości operacja na otwartym kręgosłupie. Po dokładnej analizie przypadku, możliwości struktur kostnych danego pacjenta chirurg podejmuje się mechanicznego “prostowania” kręgosłupa. Jednak przed zabiegiem przeprowadzana jest niezliczona ilość badań, aby upewnić się, że wszystko zostanie przeprowadzone z największą dokładnością.

Każda operacja jest przeprowadzana z myślą o pacjencie. Dostosowywany jest dostęp operacyjny (przezskórnie, otwarty dostęp), wykorzystane metody oraz zakres operowanych kręgów indywidualnie.

Stabilizacja zewnętrzna

W przypadku, kiedy naszym głównym celem jest odciążenie struktur kostnych w grę wchodzi orteza. Przy obecnej nauce i technologii stabilizator jest dopasowywany do każdego pacjenta indywidualnie. Różnorodność chorób, które mogą obejmować kręgosłup wymusiła stworzenie szerokiej gamy ortez. 

W przypadku skolioz stosuje się ortezy, które wspomagają terapię. Hamują progres choroby i odciążają kręgosłup. Ważnym aspektem jest również utrzymanie prawidłowej postawy, który są w stanie utrzymać. Stosowanie gorsetów w rehabilitacji skolioz poprawia funkcjonowanie dzieci, a w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z cięższymi przypadkami obserwuje się również regres skoliozy.  

Ważne jest, żeby ortopeda i fizjoterapeuta dopasowali ortezę do pacjenta, ale również zastosowali ją jako wspomaganie terapii w odpowiednim momencie.Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plSkontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plBądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic