Sztuczna stabilizacja kręgosłupa
Podział
Kręgosłup, którego struktury stabilizujące zostały osłabione wymaga zastosowania sztucznej asekuracji. Może to być:
- wewnętrzna – umieszczone operacyjnie implanty
- zewnętrzna – wszelkiego rodzaju ortezy hamujące postęp choroby
To jakiego rodzaju stabilizacja zostanie użyta jest uwarunkowane schorzeniem, które dotyka pacjenta.
Stabilizacja wewnętrzna
Jest wykonywana u pacjentów z przewlekłymi bólami, u których zawiodło inne leczenie.
W takim wypadku leczenia podejmuje się chirurg. Wprowadza implanty, bądź też przymocowuje odpowiednie struktury, które w większym bądź mniejszym stopniu unieruchamiają kręgosłup. Wspomagając procesy regeneracyjne, jak również odbarczając kanał kręgowy i umożliwiając prawidłową komunikację nerwową.
Innymi metodami leczenia schorzeń kręgosłupa jest operacyjne leczenie skolioz i skrzywień bocznych, które występują częściej u osób młodych. Stosowana jest w większości operacja na otwartym kręgosłupie. Po dokładnej analizie przypadku, możliwości struktur kostnych danego pacjenta chirurg podejmuje się mechanicznego “prostowania” kręgosłupa. Jednak przed zabiegiem przeprowadzana jest niezliczona ilość badań, aby upewnić się, że wszystko zostanie przeprowadzone z największą dokładnością.
Każda operacja jest przeprowadzana z myślą o pacjencie. Dostosowywany jest dostęp operacyjny (przezskórnie, otwarty dostęp), wykorzystane metody oraz zakres operowanych kręgów indywidualnie.
Stabilizacja zewnętrzna
W przypadku, kiedy naszym głównym celem jest odciążenie struktur kostnych w grę wchodzi orteza. Przy obecnej nauce i technologii stabilizator jest dopasowywany do każdego pacjenta indywidualnie. Różnorodność chorób, które mogą obejmować kręgosłup wymusiła stworzenie szerokiej gamy ortez.
W przypadku skolioz stosuje się ortezy, które wspomagają terapię. Hamują progres choroby i odciążają kręgosłup. Ważnym aspektem jest również utrzymanie prawidłowej postawy, który są w stanie utrzymać. Stosowanie gorsetów w rehabilitacji skolioz poprawia funkcjonowanie dzieci, a w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z cięższymi przypadkami obserwuje się również regres skoliozy.
Ważne jest, żeby ortopeda i fizjoterapeuta dopasowali ortezę do pacjenta, ale również zastosowali ją jako wspomaganie terapii w odpowiednim momencie.