W GO ON CLINIC stworzyliśmy zespół, w skład którego wchodzą specjaliści w dziedzinie chirurgii ortopedycznej, wsparci przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Kierujemy naszą ofertę głównie do pacjentów ze schorzeniami układu ruchu.
Chcemy zapewnić naszym podopiecznym kompleksowość usług i ciągłość leczenia po zabiegach operacyjnych oraz w leczeniu zachowawczym. Pragniemy przywrócić im to, czego najczęściej im brakuje – zdrowie. Wierzymy, że możemy osiągnąć to poprzez współpracę między ortopedą, fizjoterapeutą i oczywiście pacjentem. Takie współdziałanie zwiększa szansę na powrót do zdrowia, a głównym celem jest maksymalne skrócenie czasu, który na to potrzebujemy.
W naszej klinice każdy pacjent może liczyć na kompleksową opiekę, która rozpoczyna się zazwyczaj na etapie konsultacji lekarskiej. Utrzymywana jest w trakcie zabiegu operacyjnego lub zachowawczej rehabilitacji, a kończy się zwykle długim procesem powrotu do pełnego zdrowia. Wszystko to pod okiem znakomitych fizjoterapeutów oraz trenerów przygotowania motorycznego.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnej rehabilitacji. W GO ON CLINIC do Państwa dyspozycji jest zespół specjalistów: lekarz ortopeda, dyplomowani fizjoterapeuci, doskonali trenerzy przygotowania motorycznego, a także specjaliści z placówki partnerskiej – ULTRA MR, którzy zadbają o wszelkie aspekty podczas wykonania badania rezonansem magnetycznym. To właśnie dzięki ścisłej współpracy między nimi możemy uzyskiwać znakomite efekty leczenia.
Każdy lekarz, także ortopeda, współpracuje z personelem medycznym innych zawodów, także z fizjoterapeutami. Zasady tej współpracy reguluje prawo. Dla właściwej współpracy ortopedy z fizjoterapeutami bardzo istotna jest wiedza na temat ich kompetencji oraz zakresu ich działań.
Fizjoterapeuta z kolei ma prawo do uzyskania informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, rozpoznania, proponowanego leczenia oraz całej dokumentacji medycznej. Może również zwrócić się prośbą o konsultację odnośnie zaleceń pooperacyjnych i rehabilitacyjnych.
Jak widać, zależności te są nawet określone prawnie. Taka współpraca jest bez wątpienia niezbędna do optymalnego prowadzenia leczenia.
Jeszcze kilka lat wstecz fizjoterapeuci nie byli samodzielnym zawodem medycznym. Pacjenci trafiali do nich na podstawie skierowania od lekarza. Mimo że ustawa o zawodzie fizjoterapeuty zakłada, że fizjoterapia jest samodzielnym zawodem medycznym, to jednak współpraca z lekarzami stanowi dużą rolę w przebiegu procesu rehabilitacji.
Najczęściej fizjoterapeuci pracujący indywidualnie dysponują bazą kontaktów do zaufanych lekarzy specjalistów, z którymi konsultują swoich pacjentów, zwykle przez telefon. W GO ON CLINIC mamy ten komfort, że zaufanych specjalistów mamy na miejscu, dlatego współpraca przebiega wprost idealnie.
Pierwsza wizyta może odbyć się zarówno u fizjoterapeuty jak i u ortopedy. Jest to uzależnione najczęściej od rodzaju dysfunkcji. W przypadku fizjoterapeutów zajmujących się leczeniem problemów ortopedycznych, terapeuci potrafią przeprowadzić kompleksowe badanie kliniczne i postawić wstępne rozpoznanie. To sprawia, że pacjent trafiający bezpośrednio do fizjoterapeuty od razu może liczyć na profesjonalną pomoc.
Jeśli po wywiadzie oraz wykonaniu szeregu badań oraz testów przyczyna dolegliwości nie jest do końca wyjaśniona, fizjoterapeuta z pewnością skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty na konsultację. Istnieje oczywiście możliwość umówienia wizyty jednocześnie u fizjoterapeuty i u ortopedy. Nasi terapeuci regularnie asystują lekarzom podczas konsultacji, dokładając ze swojej strony spostrzeżenia, a także wspólnie z lekarzem prowadzącym ustalają zalecenia dotyczące usprawniania pacjenta.
Lekarz specjalista włącza się w momencie, gdy potrzebna jest bardziej szczegółowa diagnostyka obrazowa (RTG, USG, TK czy MRI). Bierze on udział w postawieniu rozpoznania oraz, jeśli sytuacja tego wymaga, wspomaga proces leczenia farmakologicznie. Warto również skonsultować swój problem z ortopedą, kiedy doszło do urazu ze strukturalnym uszkodzeniem tkanek (np. złamanie, naderwanie więzadeł, mięśni czy skręcenia stawów). Należy w takim przypadku ocenić rozległość uszkodzeń, wykluczyć przeciwwskazania do rehabilitacji lub podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym.
W zależności od tego czy chory wymaga zabiegu operacyjnego, czy nie, fizjoterapeuta przeprowadza proces przygotowania pacjenta do operacji. Dodatkowo, nasi fizjoterapeuci są obecni podczas zabiegów operacyjnych naszych pacjentów, które odbywają się w placówce partnerskiej ORTHOS.
Prowadzenie pacjenta po operacji natomiast wymaga ścisłej współpracy ortopedy z fizjoterapeutą. Po wyjściu pacjenta ze szpitala ortopeda podczas wizyt kontrolnych nadzoruje procesy gojenia i odzyskiwania przez pacjenta sprawności. Fizjoterapeuta natomiast odpowiada za kontynuację procesu usprawniania dostosowanego do aktualnej fazy gojenia tkanek . Dążymy do uzyskania maksymalnego możliwego poziomu sprawności funkcjonalnej.
Trochę inaczej wygląda kooperacja fizjoterapeuty z ortopedą w przypadku, gdy pacjent nie wymaga leczenia operacyjnego, np. z kolanem skoczka. Rehabilitacja tych pacjentów spoczywa głównie na fizjoterapeutach, którzy korzystają ze swojego doświadczenia i skutecznych metod pracy, takich jak trening medyczny, terapia manualna, terapia powięziowa, kinesiotaping czy terapia FMD. Oczywiście nie oznacza to braku wsparcia ze strony ortopedów. Wyniki i postępy usprawniania są na bieżąco konsultowane z lekarzem.
Końcowy etap usprawniania jest już głównie w rękach trenera przygotowania motorycznego. Pomaga on pacjentowi przygotować się do powrotu do aktywności sportowej lub sportu wyczynowego.
Jak widać z powyższych przykładów, współpraca fizjoterapeuty z ortopedą jest stałym i niezbędnym elementem kompleksowego prowadzenia pacjentów, który przyczynia się do uzyskania maksymalnej skuteczności leczenia.
Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław
Nowowiejska 5
50-323 Wrocław
530 30 50 40
kontakt@goonclinic.pl