Wyrostek barkowy

20 sierpnia 2021
pexels-kampus-production-8638036-1200x800.jpg

Jedna ze struktur kostnych łopatki znajdująca się w jej górno – bocznej części. Ogranicza staw ramienny od góry oraz jest przyczepem dla mięśni:

  • czworobocznego
  • naramiennego (część środkowa)

W obrębie barku znajdziemy również rozbudowany aparat więzadłowy, który stabilizuje głowę kości ramiennej w panewce łopatki.

Konflikt podbarkowy

Pomiędzy głową kości ramiennej, a wyrostkiem barkowym łopatki znajduje się przestrzeń, przez którą przechodzą mięśnie stożka rotatorów. Odpowiadają za rotację w stawie ramiennym. W momencie, kiedy ta przestrzeń jest zwężona powoduje tarcie mięśni o wyrostek barkowy. Powstaje wtedy stan zapalny, który może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia mięśni.

Przestrzeń podbarkowa może być zawężona z różnych powodów. Może to być:

  • deformacja wyrostka barkowego, zagięcie ku dołowi
  • brak równowagi mięśniowej, powodujący przyciągnięcie głowy k. ramiennej do wyrostka barkowego
  • stan zapalny i zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo – obojczykowego
  • zmiany i deformacje w aparacie więzadłowym (m.in. w więzadle kruczo – barkowym)

Objawia się to bólem podczas zgięcia i odwodzenia stawu ramiennego, szczególnie przy nagłym ruchu. Dodatkowo może powodować tkliwość w okolicy wyrostka barkowego oraz problemy ze spaniem na chorym boku.

Uszkodzenie stawu barkowo – obojczykowego

Staw barkowo – obojczykowy jest małym i nieruchliwym stawem. Zapewniają to więzadła oraz krążek stawowy. Dlatego negatywnie będą działać na niego wszelkiego rodzaju upadki i urazy mechaniczne.

Siła uderzenia może uszkodzić stabilizujący go aparat więzadłowy i doprowadzić do stanu zapalnego, dolegliwości bólowych podczas ruchu oraz koniec końców zmian zwyrodnieniowych, które w dalszych latach mogą powstawać. Szczególnie często zauważa się uraz tego stawu przy upadku na bok i próbie podparcia się łokciem.

Uszkodzenia mierzone są za pomocą specjalnej skali Rockwood, która ocenia od 1 do 6. Gdzie I stopień odpowiada małemu nadwyrężeniu, a VI to przemieszczenie obojczyka pod wyrostek kruczy i możliwy uraz mięśnia czworobocznego i naramiennego.

Leczenie uszkodzeń w obrębie wyrostka barkowego

W przypadku zmian anatomicznych oraz ciężkich urazów stawu barkowo – obojczykowego konieczna okazać się może interwencja chirurgiczna.

Jednak w przypadku, kiedy uszkodzenia są spowodowane dysproporcją mięśniową lub urazem mechanicznym można podjąć się rehabilitacji. Doprowadzi Was z powrotem do sprawności fizycznej.

W początkowym okresie terapii głównie przy konflikcie podbarkowym wzmacniane są mięśnie stożka rotatorów. Jednocześnie przy obecnym stanie zapalnym unikamy ruchów “nad głową”. Dalej prowadzimy rozciąganie torebki stawowej oraz mobilizację łopatki.

Zarówno po operacji, jak i w leczeniu zachowawczym fizjoterapeuta będzie pracował nad Waszym zakresem ruchu. Nie można tego zaniedbać, ponieważ w późniejszych etapach może być trudniejsze do odzyskania.



Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Skontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Bądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic