Zarówno fizjoterapeuta jak i trener personalny mogą być bardzo pomocni, jeśli chodzi o poprawę Twojego zdrowia. Dzięki nim możesz poprawić swoją kondycję, siłę oraz ogólną sprawność. Niektóre ich kompetencje się zazębiają. Dlaczego więc po przebytym urazie, kontuzji lub w przypadku bólu powinieneś skorzystać z usług fizjoterapeuty?
Główna różnica między tymi dwoma zawodami jest bardzo prosta – trener zajmuje się zdrowym ciałem, podczas gdy fizjoterapeuta najczęściej zmaga się z pacjentem po kontuzji.
Jest jednak więcej powodów, dla których w tej kwestii to fizjoterapeuta ma przewagę.
Zacznijmy od różnic w zakresie kształcenia. Fizjoterapeuta może wykonywać swój zawód tylko po ukończeniu studiów na uczelni wyższej. Taka osoba musi również posiadać prawo do wykonywania zawodu, co wiąże się z uregulowanym prawem dotyczącym jego wykonywania. Jeśli chodzi o trenerów – nim może zostać praktycznie każdy. Wystarczy mieć ukończoną szkołę średnią i wybrać się na kurs trenerski (nawet weekendowy).
Wykonywanie zawodu fizjoterapeuty wiąże się zatem często z posiadaniem dużo szerszej wiedzy o ludzkim ciele. Wiedza ta obejmuje nie tylko anatomię, fizjologię oraz biomechanikę, ale również fizjologię bólu, procesy gojenia się tkanek a także czas ich regeneracji.
Oczywiście to nie oznacza, że nie ma świetnie wykwalifikowanych trenerów personalnych – z pewnością jest ich wielu. Jednak ich kompetencje nie wkraczają w obszar uszkodzonych struktur.
Zarówno fizjoterapeuta jak i trener personalny zajmuje się „ulepszaniem” ludzkiego ciała. Różnica polega jednak na tym, że ten pierwszy jest w stanie zdiagnozować problemy związane z aparatem ruchu. Zna odpowiednie testy, dzięki którym wie, z którą tkanką należy pracować. Następnie jest w stanie dobrać odpowiednie metody leczenia, takie jak celowany trening medyczny, terapia manualna czy ćwiczenia mobility.
To właśnie przez trafną diagnozę oraz właściwie dobrane ćwiczenia – rozciągające, mobilizacyjne, czy wzmacniające leczenie przynosi odpowiedni rezultat. Dodatkowo, dzięki stosowaniu się do zaleceń i wykonywaniu w domu przez pacjenta ćwiczeń, efekty są jeszcze lepsze i zapobiega się nawrotom urazów.
Trener, w przeciwieństwie do fizjoterapeuty, zazwyczaj ma do czynienia ze zdrowymi osobami , które nie zmagają się z żadnymi dolegliwościami ani kontuzjami. Będą skupiać się zazwyczaj na stworzeniu dopasowanego do twojego celu planu treningowego, niż targetować uszkodzoną czy problematyczną okolicę.
Zadaniem fizjoterapeuty jest zatem wyleczenie kontuzji i doprowadzenie aparatu ruchu do sprawności. Trener natomiast przyjmuje pod swoje skrzydła zdrową osobę i sprawia, iż ta poprawia siłę i sprawność swojego ciała.
Jeżeli po wykonaniu diagnostyki w gabinecie fizjoterapeutycznym oraz wdrożeniu zaleceń nie odczuwasz żadnych dolegliwości – możesz rozważyć współpracę z trenerem personalnym. Obaj specjaliści mogą mieć ogromną wiedzę, być profesjonalistami w swojej dziedzinie i pomóc ci osiągnąć wymarzony cel.
Nadal masz wątpliwości? Nasi wykwalifikowani specjaliści służą pomocą. Zadzwoń lub umów wizytę on –line.
Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław
Nowowiejska 5
50-323 Wrocław
530 30 50 40
kontakt@goonclinic.pl