Trening medyczny

Trening z fizjoterapeutą

Dlaczego po kontuzji warto trenować z fizjoterapeutą, a nie trenerem na siłowni?

Zarówno fizjoterapeuta jak i trener personalny mogą być bardzo pomocni, jeśli chodzi o poprawę Twojego zdrowia. Dzięki nim możesz poprawić swoją kondycję, siłę oraz ogólną sprawność. Niektóre ich kompetencje się zazębiają. Dlaczego więc po przebytym urazie, kontuzji lub w przypadku bólu powinieneś skorzystać z usług fizjoterapeuty?

Główna różnica między tymi dwoma zawodami jest bardzo prosta – trener zajmuje się zdrowym ciałem, podczas gdy fizjoterapeuta najczęściej zmaga się z pacjentem po kontuzji.

Jest jednak więcej powodów, dla których w tej kwestii to fizjoterapeuta ma przewagę.

Różnice w edukacji

Zacznijmy od różnic w zakresie kształcenia. Fizjoterapeuta może wykonywać swój zawód tylko po ukończeniu studiów na uczelni wyższej. Taka osoba musi również posiadać prawo do wykonywania zawodu, co wiąże się z uregulowanym prawem dotyczącym jego wykonywania. Jeśli chodzi o trenerów – nim może zostać praktycznie każdy. Wystarczy mieć ukończoną szkołę średnią i wybrać się na kurs trenerski (nawet weekendowy).

Wykonywanie zawodu fizjoterapeuty wiąże się zatem często z posiadaniem dużo szerszej wiedzy o ludzkim ciele. Wiedza ta obejmuje nie tylko anatomię, fizjologię oraz biomechanikę, ale również fizjologię bólu, procesy gojenia się tkanek a także czas ich regeneracji.

Oczywiście to nie oznacza, że nie ma świetnie wykwalifikowanych trenerów personalnych – z pewnością jest ich wielu. Jednak ich kompetencje nie wkraczają w obszar uszkodzonych struktur.

Zakres działania

Zarówno fizjoterapeuta jak i trener personalny zajmuje się „ulepszaniem” ludzkiego ciała. Różnica polega jednak na tym, że ten pierwszy jest w stanie zdiagnozować problemy związane z aparatem ruchu. Zna odpowiednie testy, dzięki którym wie, z którą tkanką należy pracować.  Następnie jest w stanie dobrać odpowiednie metody leczenia, takie jak celowany trening medyczny, terapia manualna czy ćwiczenia mobility.

To właśnie przez trafną diagnozę oraz właściwie dobrane ćwiczenia – rozciągające, mobilizacyjne, czy  wzmacniające leczenie przynosi odpowiedni rezultat. Dodatkowo, dzięki stosowaniu się do zaleceń i wykonywaniu w domu przez pacjenta ćwiczeń, efekty są jeszcze lepsze i zapobiega się nawrotom urazów.

Trener, w przeciwieństwie do fizjoterapeuty, zazwyczaj ma do czynienia ze zdrowymi osobami , które nie zmagają się z żadnymi dolegliwościami ani kontuzjami. Będą skupiać się zazwyczaj na stworzeniu dopasowanego do twojego celu planu treningowego, niż targetować uszkodzoną czy problematyczną okolicę.

Zadaniem fizjoterapeuty jest zatem wyleczenie kontuzji i doprowadzenie aparatu ruchu do sprawności. Trener natomiast przyjmuje pod swoje skrzydła zdrową osobę i sprawia, iż ta poprawia siłę i sprawność swojego ciała.

Potrzebujesz fizjoterapeuty jeśli…

  • Zmagasz się z ograniczeniem ruchomości stawów. Fizjoterapeuta zlokalizuje problem i dobierze odpowiednie ćwiczenia w celu zwiększenia zakresu ruchu oraz zapobiegania dalszemu postępowaniu dysfunkcji
  • Odczuwasz ból podczas ćwiczeń. Korekta techniki ćwiczeń lub znalezienie źródła dolegliwości będzie miało w tym przypadku kluczowe znaczenie
  • Doznałeś urazu – fizjoterapeuta weźmie pod uwagę czas gojenia się tkanek i indywidualnie dobierze terapię, ćwiczenia oraz obciążenie
  • Przygotowujesz się do zabiegu operacyjnego – terapeuta zaproponuje usprawnianie, które ukierunkowane będzie na wzmocnienie odpowiednich tkanek tak, aby po zabiegu rehabilitacja przebiegła możliwie najsprawniej
  • Zmagasz się z bólem pleców – prawdopodobnie konieczna będzie korekta postawy. Ważne również będzie dobranie odpowiedniej aktywności fizycznej w zależności od przyczyny dolegliwości
  • Chcesz rozpocząć nową aktywność fizyczną – fizjoterapeuta przeprowadzi szereg testów, dzięki którym będzie mógł zaproponować odpowiednie przygotowanie pod daną dyscyplinę. Pomoże to zapobiegać kontuzjom i sprawi, że nowy sport będzie przyjemnością, zamiast przykrym doświadczeniem

Co jeśli nie odczuwam, żadnych dolegliwości?

Jeżeli po wykonaniu diagnostyki w gabinecie fizjoterapeutycznym oraz wdrożeniu zaleceń nie odczuwasz żadnych dolegliwości – możesz rozważyć współpracę z trenerem personalnym. Obaj specjaliści mogą mieć  ogromną wiedzę, być profesjonalistami w swojej dziedzinie i pomóc ci osiągnąć wymarzony cel.

Nadal masz wątpliwości? Nasi wykwalifikowani specjaliści służą pomocą.  Zadzwoń lub umów wizytę on –line.Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plSkontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plBądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic