Zabiegi ortopedyczne

Terapia kwasem hialuronowym

Czym jest terapia kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym składnikiem naszych tkanek. Występuje m.in. w:

  • ścianach naczyń krwionośnych,
  • ciele szklistym oka,
  • postaci mazi stawowej.

Głównymi funkcjami kwasu hialuronowego jest umożliwienie poślizgu powierzchniom stawowym, dzięki czemu podczas ruchu nasze kości oraz tkanka chrzęstna pozostaje nienaruszona.

Jednak z upływem lat zmniejsza się jego stężenie w stawach, co doprowadza do powstawania zmian degeneracyjnych. Dlatego w początkowej fazie choroby zwyrodnieniowej stawów warto jest zastosować terapię kwasem hialuronowym – chroniąc staw przed dalszym niszczeniem, działając przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie.

kwas hialuronowy

Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?

  1. Pierwszym elementem jest zawsze dezynfekcja miejsca, w którym ortopeda będzie pracował.
  2. Kolejno bardzo często, ale zależnie od potrzeby ortopeda przeprowadza badanie ultrasonograficzne, żeby określić właściwe do iniekcji miejsce.
  3. Podawany jest zastrzyk ze specjalnie przygotowanych ampułek z kwasem hialuronowym.
  4. Ostatnim elementem jest przyklejenie plastra.

Terapia zależnie od potrzeb pacjenta wymaga 3 – 5 zastrzyków w tygodniowym odstępie. Następnie zależnie od kondycji stawu może być powtórzona za kilka / kilkanaście miesięcy.

Jak przygotować się do zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?

Najlepiej 10 dni przed samym zabiegiem nie stosować leków, które mogą wpływać na krzepliwość krwii, jak np. doustnych antykoagulantów, czy też leków przeciwpłytkowych.

Dlaczego terapia kwasem hialuronowym jest bezpieczna?

Głównie dlatego, że nie jest ograniczana przez różnego rodzaju alergie, choroby serca oraz układu oddechowego. Przez to jest bezpieczna dla ludzkiego organizmu oraz nie powoduje skutków ubocznych.

Warto również zaznaczyć, że terapia nie wpływa negatywnie w żaden sposób na codzienne funkcjonowanie (chód, wstawanie, siadanie), a już po około 2 dniach można wrócić do aktywności fizycznej, jak również do fizjoterapii!