Iniekcja dostawowa, często nazywane blokadą, to iniekcja lekarstwa opartego na sterydach oraz środka znieczulającego – najczęściej lidokainy. Jego działanie jest silnie przeciwzapalne oraz silnie przeciwbólowe. Podawanie go zaleca się jedynie w silnych dolegliwościach, kiedy inne zabiegi ortopedyczne oraz fizjoterapeutyczne zawodzą.
Głównie dlatego, ponieważ leczenie sterydowe obarczone jest licznymi skutkami ubocznymi. Poza tym jest to metoda, w której lekarz musi zachować szczególną czujność klasyfikując do zabiegu. Często jeżeli jest stosowane znieczulenie dostawowe to znak, że liczba korzyści przynoszonych pacjentowi jest większa od skutków ubocznych.
Leczenie środkiem znieczulenia dostawowego wiąże się z niewielkim dyskomfortem, ponieważ lidokaina występująca w zastrzyku działa znieczulająco i łagodzi iniekcję.
Zastosowanie znieczulenia dostawowego proponowane przez lekarza będzie głównie dla osób, które:
Po wykonaniu zabiegu może się pojawić tzw. reakcja flare, co wiąże się z wytrąceniem sterydu w postaci kryształów. Jest to najczęstszy skutek uboczny i wiąże się z silnym bólem na czas 1 / 2 dni, a następnie samoistnie ustępuje. Pomogą również zimne okłady oraz oszczędzanie stawu.
Natomiast jeżeli miejsce zastrzyku jest zaczerwienione oraz ocieplone po zabiegu lub wystąpiła gorączka powyżej 38°C należy umówić się do lekarza, poniewaz mogło dojść do inekcji.
Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław
Nowowiejska 5
50-323 Wrocław
530 30 50 40
kontakt@goonclinic.pl