Co to jest zapalenie i jak sobie z nim radzić?
Zapalenie ma na ludzki organizm ogromny wpływ. Stoi za wieloma przewlekłymi, jak i ostrymi chorobami. Jest odpowiedzią układu odpornościowego na takie bodźce jak:
- patogeny
- uszkodzone tkanki
- substancje toksyczne
- promieniowanie
Zaraz po np. dostaniu się bakterii do organizmu uruchamia się szereg mechanizmów ochronnych, w tym również stan zapalny. W ten sposób organizm jest w stanie ograniczyć uszkodzenia, do których patogen lub inny szkodliwy czynnik może doprowadzić.
Jak objawia się zapalenie ostre i przewlekłe?
Zapalenie w fazie ostrej charakteryzuje się wystąpieniem przede wszystkim:
- zaczerwienieniem
- rozgrzaniem w miejscu stanu zapalnego
- często obrzękiem
- osłabieniem funkcji struktur w obrębie
- dolegliwościami bólowymi
Natomiast zapalenie przewlekłe odróżnia ostre przede wszystkim ogólnoustrojowymi symptomami:
- ogólne zmęczenie
- bólem rozproszonym po całym ciele
- żołądkowo – jelitowymi zaburzeniami (biegunka, zatwardzeniem)
- zaburzeniami wagi (przybieranie lub tracenie wagi)
- utrzymującymi się infekcjami
Jak rozróżnimy zapalenie ostre od przewlekłego?
Zapalenie ostre powstaje przy urazach, zakażeniach oraz trujących substancjach. Charakteryzuje się tym, że rozpoczyna się od razu i w krótkim czasie doprowadza do aktywacji wielu procesów. Symptomy są widoczne do kilku dni.
Po zapaleniu ostrym przez kilka tygodni może utrzymywać się stan podostry, którego symptomy łagodnieją. Trwa od 2 do 6 tygodni.
Następnie rozpoczyna się zapalenie przewlekłe określane mianem powolnego, długoterminowego procesu, który trwać może miesiące lub nawet lata. Jest to zależne przede wszystkim od tego jakie możliwości regeneracyjne posiada nasze ciało oraz do jakiego urazu doszło. Najlepiej jednak, żeby organizm naprawił się, jak najszybciej.
Czego unikać, żeby nie doprowadzić do zapalenia?
Zapalenie może powstawać przez wiele powodów. Jednak często bardzo pomagamy temu procesowi poprzez niezdrowy tryb życia. To wszystko ułatwia i przedłuża zapalenie przewlekłe. Są to m.in.:
- otyłość
- dieta bogata w niezdrowe tłuszcze oraz cukier
- palenie tytoniu i spożywanie alkoholu
- niski poziom hormonów płciowych
- przewlekły stres
- za mało snu
Jak działać w przypadku stanu zapalnego?
Oprócz wymienionych objawów, które dość często wystarczają, żeby zdiagnozować stan zapalny rozpoznanie można przeprowadzić za pomocą diagnostyki laboratoryjnej. Naprowadzające na trop są badania m.in.:
- CRP – sprawdzające cały organizm
- hsCRP – wskazujące na stan zapalny w obrębie serca
Łagodzenie zapalenia jest przede wszystkim najskuteczniejsze w przypadku odnalezienia i zlikwidowania źródła, z którego powstaje. Jednak w nagłych przypadkach można zastosować poniższe sposoby:
-
- zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) – redukują objawy oraz łagodzą stan zapalny. Używać je można tylko krótkoterminowo, ponieważ nadmierne stosowanie może prowadzić do zaburzeń pracy nerki i choroby wrzodowej.
- wprowadzenie kortykosteroidów – hormony w postaci sterydu również obniżają stan zapalny i stosowane są w przypadku, kiedy zapalenie dotyka również zdrowej tkanki. e również nie powinny być stosowany przez dłuższy czas, ponieważ prowadzą do osteoporozy, problemów z wzrokiem oraz nadciśnienia tętniczego.
- chłodzenie – czy to za pomocą specjalnych preparatów, czy też kostek lodu łagodzi symptomy stanu zapalnego
Przede wszystkim jednak – szczególnie przy zapaleniu przewlekłym – potrzebna jest zmiana trybu życia. Warto unikać ww. czynników ryzyka, ponieważ zwiększają kilkukrotnie zarówno szanse na stan zapalny, ale również wzmacniają symptomy.