Rehabilitacja ortopedyczna we Wrocławiu

29 maja 2023
Doktor-Gacki-kolano1643-1200x800.jpg

Chociaż rehabilitacja i ortopedia to dwa osobne pojęcia, mają ze sobą naprawdę dużo wspólnego. Ortopedia to dziedzina medycyny, której działania obejmują głównie choroby i dysfunkcje układu ruchu, a także konsekwencje tych uszkodzeń, a dokładniej ich leczenie i diagnozowanie. Rehabilitacja zaś to kompleksowe działanie, którego celem jest przywrócenie choremu zdrowia sprzed choroby lub utrzymanie go na tym samym poziomie, jednocześnie nie doprowadzając do dalszego pogorszenia. Mogą funkcjonować osobno, ale razem wzięte uzupełniają się, tworząc rehabilitację ortopedyczną.

Fizjoterapia ortopedyczna – co to?

Z uwagi na występowanie szeregu różnych dysfunkcji, a także fakt, że każda z nich wymaga zazwyczaj zupełnie innego postępowania rehabilitacyjnego, rehabilitację podzielono na różne kategorie. Taka klasyfikacja bezsprzecznie upłynnia i ułatwia postępowanie lecznicze, a także komunikację wśród specjalistów i pacjentów. Jak już wiemy, istnieją różne rodzaje rehabilitacji, natomiast do najczęściej spotykanych rodzajów rehabilitacji leczniczej należą rehabilitacja neurologiczna i ortopedyczna.

Rehabilitacja ortopedyczna to nic innego, jak działania fizjoterapeutyczne obejmujące swoim działaniem dysfunkcje w obrębie narządu ruchu (układu kostnego i mięśniowego). Odpowiednio zaplanowana i wdrożona fizjoterapia ortopedyczna odgrywa bardzo istotną rolę w powrocie do zdrowia pacjentów np. po urazach. Do przykładowych dysfunkcji i chorób, w których stosowana bywa zarówno rehabilitacja pourazowa, jak i ortopedyczna, zaliczyć można stany takie jak:

 • ból kręgosłupa,
 • różne rodzaje dolegliwości bólowych pochodzące z dysfunkcji układu ruchu,
 • po wypadkach samochodowych,
 • po złamaniach,
 • po artroskopii (np. rehabilitacja stawu skokowego),
 • w przypadku bólu stawów,
 • w różnych urazach narządu ruchu i kontuzjach,
 • stłuczenia, czy skręcenia,
 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • choroby dotyczące układu mięśniowego (np. sarkopenia).

Celem rehabilitacji ortopedycznej jest przywrócenie, na tyle, na ile to możliwe, pełnej sprawności pacjentowi. Rehabilitacja ortopedyczna znajduje swoje zastosowanie w wielu aspektach, może pełnić rolę przygotowawczą do zabiegu (zwana jest wtedy prehabilitacją), czy pooperacyjną, ale także być stosowana w różnych schorzeniach i dysfunkcjach układu ruchu np. w często występującym leczeniu bólu kręgosłupa. W zależności od rodzaju niepełnosprawności pacjenta stosuje się różne metody rehabilitacji. Ich zastosowanie może pozwolić uporać się z wieloma dolegliwościami ze strony narządu ruchu. Ból tkanek miękkich, np. ból ścięgna także może być sygnałem alarmowym, który będzie kwalifikował nas do rehabilitacji ortopedycznej.

Kompleksowa rehabilitacja ortopedyczna zawsze powinna być zaplanowana i wdrożona indywidualnie, w zależności od stanu pacjenta.

Czas trwania rehabilitacji ortopedycznej jest ściśle uzależniony od danego przypadku. Na jej długość mogą składać się takie czynniki jak:

 • złożoność i rodzaj problemu, z którym zgłasza się pacjent,
 • stan pacjenta,
 • motywacja pacjenta,
 • choroby współistniejące,
 • styl życia i wiele innych.

Przykładowo, czas trwania rehabilitacji w bardziej skomplikowanych przypadkach może mieścić się w przedziale od paru miesięcy do nawet kilku lat.

W rehabilitacji ortopedycznej podejmowane są różne zabiegi rehabilitacyjne, dobrane do dolegliwości pacjenta, takie jak masaż leczniczy, dostosowane do pacjenta ćwiczenia ruchowe, terapia manualna (kręgosłupa), ale także te z zakresu fizykoterapii (ciepłolecznictwo, terapia zimnem, pole magnetyczne czy np. ultradźwięki). Spośród wielu zabiegów terapeutycznych ważne jest, aby wybrać te odpowiednie, dostosowane do potrzeb pacjenta, dlatego wszelkie działania z zakresu rehabilitacji ortopedycznej powinny być dobierane i przeprowadzane przez specjalistów.

Rehabilitacja kręgosłupa Wrocław

Dolegliwości bólowe kręgosłupa potrafią naprawdę uprzykrzyć życie i wpłynąć negatywnie na cały organizm pacjenta, od ograniczenia aktywności fizycznej, po niekorzystne skutki psychiczne i socjalne. Zaliczają się one do najczęstszych przyczyn, z którymi pacjenci zgłaszają się na fizjoterapię. Podczas terapii bólów kręgosłupa, specjaliści mają do wyboru pokaźną paletę metod rehabilitacji, z której mogą wybierać docelowe działania rehabilitacyjne w zależności od dolegliwości pacjenta.

Podczas procesu rehabilitacji kręgosłupa oprócz takich składowych jak indywidualnie dopasowana do pacjenta fizjoterapia ortopedyczna, czy dobór odpowiedniej aktywności fizycznej w trakcie jej trwania, duże znaczenie ma także sam czas trwania rehabilitacji. Jego właściwe sprecyzowanie również odgrywa ważną rolę w zabiegach rehabilitacyjnych kręgosłupa.

Rehabilitacja kręgosłupa obejmuje wiele zabiegów fizjoterapeutycznych, do których zaliczyć można:

 • terapię manualną kręgosłupa,
 • różne rodzaje zalecanej aktywności fizycznej (np. w ramach rehabilitacji domowej),
 • kinezyterapię,
 • czy fizykoterapię (np. krioterapia, ultradźwięki, czy laser).

Powyższe działania rehabilitacyjne mogą być stosowane osobno, ale także razem, jako spójna i uzupełniająca się całość. Rehabilitacja kręgosłupa, oprócz takich konsekwencji jak zlikwidowanie dolegliwości bólowych, najczęściej niesie za sobą pozytywne skutki także w zakresie oddziaływania na cały organizm pacjenta, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.

Terapia manualna kręgosłupa

Pacjenci, którzy chcą pozbyć się dolegliwości bólowych kręgosłupa, często decydują się na formę fizjoterapii, jaką jest terapia manualna kręgosłupa. Terapia manualna stanowi metodę zarówno diagnostyczną, jak i leczniczą. Dzięki skutecznemu wpływowi na organizm pacjenta rehabilitacja tym sposobem postępowania staje się coraz bardziej popularna wśród technik, które obejmuje fizjoterapia ortopedyczna. Często określana jest jako jedna ze składowych skutecznej rehabilitacji kręgosłupa.

Terapia manualna jest bezinwazyjną metodą, znajdującą swoje zastosowanie w wielu zaburzeniach i urazach narządu ruchu. W jej aspekcie można spotkać się również z nazwą — terapia odruchowa. Historia tej nowoczesnej metody fizjoterapii, pochodzi od dawnych rękoczynów stosowanych już dawno przez plemienia Indian, co dowodzą przedstawiające je dzieła na ścianach jaskiń. Celem terapii manualnej jest przywrócenie pacjentowi sprawności sprzed urazu za pomocą zastosowania specjalistycznych chwytów ręcznych. W terapii manualnej stosowane są różne metody rehabilitacji takie jak:

 • techniki mobilizacyjne na stawach – celem przywrócenie ruchomości w obrębie stawu za pomocą przesuwania względem siebie powierzchni kostnych stosując odpowiednią amplitudę i szybkość ruchów,
 • techniki mobilizacyjne na tkankach nerwowych,
 • techniki manualne na tkankach miękkich,
 • techniki osteopatyczne.

Terapia manualna poprzez swoje specjalistyczne działania rehabilitacyjne, może być stosowana jako idealna recepta na:

 • dolegliwości bólowe (np. po urazach narządu ruchu lub w przypadku bólu stawów),
 • jak i wszelkie ograniczenia aktywności fizycznej, wynikające z dysfunkcji, które mogą obejmować układ kostny i układ mięśniowy pacjenta, zlokalizowanych w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna może być stosowana zarówno w okresie przewlekłym, jak i podostrym i ostrym objawów choroby. Jest również świetnym wyborem, w przypadkach kiedy zabiegi fizykalne są przeciwwskazane, a farmakoterapia nie jest dobrze tolerowana przez pacjenta. Pomimo tego, że w wielu przypadkach terapia manualna będzie świetnym wyborem, nie należy zapominać o tym, że nie jest to jedyna ortopedyczna terapia, którą można zastosować w przypadku dysfunkcji kręgosłupa. Istnieją różne rodzaje rehabilitacji i bardzo często zastosowanie terapii manualnej w połączeniu z innymi metodami fizjoterapeutycznymi stwarza idealny model rehabilitacji.

Przeciwwskazania do wykonywania terapii manualnej:

 • osłabienia i uszkodzenia struktury kostnej (np. wskutek osteoporozy),
 • złamania kostne,
 • nieprawidłowa krzepliwość krwi,
 • ciąża.

Masaż Wrocław

Masaż jest jednym z częściej stosowanych zabiegów fizjoterapeutycznych i spośród różnych technik rehabilitacji często wskazywany jest przez pacjentów jako najprzyjemniejsza forma terapii. Działania rehabilitacyjne podejmowane w formie masażu najczęściej mają na celu poprawić ukrwienie tkanek oraz ich odżywienie, wspomagać metabolizm oraz wpływać rozluźniająco na mięśnie.

Gdzie odbyć swoją rehabilitację ortopedyczną? W centrum rehabilitacji Wrocław

Nasz ośrodek rehabilitacji leczniczej GO ON CLINIC we Wrocławiu tworzony jest przez zespół lekarzy specjalistów oraz fizjoterapeutów. W naszym centrum rehabilitacji lekarz ortopeda pozostaje w stałym kontakcie z fizjoterapeutami z naszej kadry, a co za tym idzie, oferujemy kompleksową rehabilitację. Miejsce, które wspólnie tworzymy, charakteryzuje się szybką diagnostyką i efektywnymi rozwiązaniami, a przede wszystkim opracowane jest z myślą o zapewnieniu pacjentowi jak najwyższej jakości świadczeń, również w zakresie rehabilitacji dzieci. Tworzymy warunki, w których pacjent przechodzi rehabilitację i proces leczenia rozpoczynający się od konsultacji ortopedycznej, przez badania diagnostyczne, na fizjoterapii kończąc, bezstresowo w jednym miejscu.

Jeżeli więc szukasz centrum medycznego na odbycie swojej wizyty ortopedycznej we Wrocławiu, gdzie otrzymasz szybką diagnozę, kompleksową opiekę, a leczenie i fizjoterapia ortopedyczna zostaną wdrożone natychmiastowo, wybierz nowoczesne centrum rehabilitacji GO ON CLINIC i już dziś zarezerwuj wizytę telefonicznie, dzwoniąc pod numer 530 30 50 40. W celu ustalenia terminu wizyty możesz również odwiedzić nas we Wrocławiu na ulicy Strzegomskiej 138/6 lub skontaktować się z nami mailowo pod adresem kontakt@goonclinic.pl.

Bibliografia

 • Rehabilitacja medyczna. Red. Kiwerski, Jerzy . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2007, 701 s. ISBN 978-83-200-3563-6


Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plSkontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plBądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic