Lekarz sportowy Wrocław

5 czerwca 2023
dr-Sadlik-i-stazysta-9375-1200x800.jpg

Lekarz sportowy — najlepszy przyjaciel aktywnych ludzi

Aktywność sportowa niesie za sobą naprawdę pokaźną ilość korzyści dla naszego zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), pomimo tego, podczas uprawiania określonej dyscypliny sportowej należy również liczyć się z ryzykiem wystąpienia kontuzji i innych dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. Tu medycyna sportowa, znana również jako medycyna osób aktywnych, spieszy z pomocą. Bez wątpienia jest ona dziedziną dedykowaną osobom aktywnym fizycznie. Lekarz sportowy Wrocław pełni rolę opiekuna dla osób uprawiających sport zarówno wyczynowo, jak i rekreacyjnie. W ramach usług medycyny sportowej dokonuje on oceny stanu zdrowia, zdolności do uprawiania sportu oraz udziela różnych świadczeń w zakresie medycyny sportowej. Porady lekarza medycyny są indywidualnie dobrane do przyczyny, z którą zgłosił się pacjent. Może on zlecić pacjentowi przeróżne badania sportowe, których wykonanie jest konieczne do bezpiecznego uprawiania danej dyscypliny, a także szereg niezbędnych badań dodatkowych. Bez większych problemów lekarz sportowy udzieli również odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania aktywnych sportowców i nie tylko (od tych dotyczących medycznych aspektów uprawiania określonej dyscypliny, przez indywidualnie dobierany zakres badań, aż po szeroko pojętą sportową opiekę medyczną).

Gdzie przyjmuje lekarz medycyny sportowej i jakie badania możemy wykonać w ramach poradni kardiologii sportowej?

Pewnie wielu z Was zastanawia się — gdzie przyjmuje lekarz sportowy? Już spieszymy z odpowiedzią, otóż lekarza sportowego (Wrocław) możecie znaleźć w miejscach takich jak:

 • poradnia kardiologii sportowej — tego typu poradnia sportowa czynna jest dla dorosłych oraz młodzieży uprawiających sport (zazwyczaj powyżej 16 roku życia). W poradni kardiologii sportowej znajdują się zazwyczaj osoby, u których zaburzenia kardiologiczne zostały już stwierdzone, ale także te, które są na etapie diagnozowania. W ramach poradni kardiologii można zrealizować badania medycyny sportowej (kardiologiczne) takie jak TK serca, MR serca, czy długoterminowo monitorować zaburzenia rytmu serca,
 • przychodnia sportowa — do przychodni medycyny sportowej należy udać się szukając miejsca do odbycia badań diagnostycznych, jak i leczenia. Przychodnia sportowa jest miejscem kompleksowego leczenia, w której zakres usług medycyny sportowej realizowany jest dla osób zarówno rozpoczynających uprawianie konkretnej dyscypliny, jak i zawodowych sportowców. Tu (w przychodni sportowej) także udziela świadczenia lekarz sportowy.
 • poradnia sportowa – funkcjonuje podobnie jak przychodnia sportowa. Poradnia przeprowadza badania dające gwarancję na bezpieczne uprawianie konkretnej dyscypliny. W ramach poradni medycyny,
 • specjalistyczna poradnia medycyny sportowej — wiele osób zastanawia się — czym jest specjalistyczna poradnia medycyny sportowej i kiedy powinno się do niej zgłosić? Do specjalistycznej poradni medycyny sportowej powinna udać się każda osoba, która dopiero chce podjąć się aktywności fizycznej lub ma jakiekolwiek wątpliwości zdrowotne, co do uprawiania danego sportu. Poradnia medycyny sportowej oferuje kompleksowe badania, a także konsultacje, które przeprowadza lekarz sportowy. W poradni medycyny sportowej specjaliści różnego typu (tacy jak fizjoterapeuta, lekarz medycyny chirurg, lekarz sportowy, czy ortopeda) dopasowują do pacjenta indywidualny plan leczenia, szyty na miarę pod konkretną dyscyplinę sportową.

Lekarz sportowy Wrocław (a zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia jest nim specjalista medycyny sportowej, który otrzymał certyfikat nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej w zależności od potrzeb pacjenta, ma duży wybór w zakresie badań lekarskich, od wstępnych, poprzez kwalifikacyjne, aż po okresowe. W niektórych z powyższych placówek, oprócz lekarza sportowego, zazwyczaj oferowany jest również dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów innych dziedzin, czy laboratoriów i specjalistycznych sprzętów, umożliwiających kompleksowe badania lekarskie.

Na podstawie wykonanych badań, lekarz medycyny sportowej może wystawić nam orzeczenie, będące gwarancją braku przeciwskazań do podejmowania aktywności fizycznej związanej z konkretną dyscypliną sportową. Zdolność pacjenta do uprawiania sportu lekarz wydaje na konkretny okres czasu. Czy na fundusz zdrowia przyjmuje lekarz sportowy? Tak, po uzyskaniu odpowiedniego skierowania.

Jakie wykształcenie mają lekarze sportowi?

W zakresie działań medycyny sportowej konsultacja przeprowadzana jest zazwyczaj przez lekarza sportowego Wrocław lub ortopedę, który ukończył kierunek lekarski uniwersytetu medycznego oraz odbył specjalizację lekarską z medycyny sportowej / ortopedii. Czas kształcenia lekarza sportowego wynosi od 8 do ponad 10 lat.

rehabilitacja ortopedyczna wrocław

Wizyta w poradni medycyny sportowej Wrocław — na czym polega?

Na wizytę do lekarza medycyny sportowej powinna udać się każda osoba, która zaliczyć się może do grona aktywnych sportowców. Poniżej wymienione zostały najpopularniejsze świadczenia prowadzone w ramach wizyty w poradni medycyny sportowej

 • konsultacja
 • badania sportowe (a w ramach poradni kardiologii sportowej, badania również z zakresu kardiologii sportowej)
 • diagnostyka.

W poradniach medycyny sportowej przyjmuje lekarz sportowy Wrocław, zleca/wykonuje on badania sportowców uprawiających sport wyczynowo i rekreacyjnie, prowadzi konsultacje lekarskie zawodników różnych dyscyplin, a także podejmuje decyzję odnośnie podjęcia przez pacjenta odpowiedniej do jego stanu zdrowia dyscypliny sportowej. W razie wątpliwości może zlecić także dodatkowe konsultacje specjalistyczne (przeprowadzane przez lekarzy posiadających kompetencje w zakresie badania sportowców).

Przeprowadzane badania sportowe, które może zlecić, zazwyczaj różnią się od siebie w zależności od uprawianej dyscypliny sportowej, czy sytuacji zdrowotnej pacjenta, a wśród nich wyróżniamy:

 • badania wstępne — kiedy lekarz sportowy wykonuje badania wstępne? Badania wstępne wykonywane są jako kwalifikacja do uprawiania danego sportu, a ich rodzaj dobierany jest pod konkretną dyscyplinę sportową. Wykonywane są one zazwyczaj raz na dwa lata i zawierają przede wszystkim: ogólne badanie lekarskie, próby wysiłkowe, badanie ortopedyczne, czy pomiary antropometryczne.
 • badania sportowe okresowe — okresowe badania lekarskie wykonywane są cyklicznie w celu stałej kontroli zdrowia aktywnych sportowców. Najczęściej odbywają się one w określonym odstępie czasowym (np. co 6 lub 12 miesięcy), który ustalany jest w zależności od tego, w którym roku życia się znajdujemy, czy od rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej.
 • badania sportowe kontrolne — badania kontrolne wykonywane są w sytuacjach takich jak konieczność przeprowadzenia niezbędnej dla stanu zdrowia kontroli np. po urazie, kontuzji, której wynik będzie wpływał na dalsze kontynuowanie aktywności fizycznej.
 • badania lekarskie dzieci.

Gdzie udać się do specjalisty sportowego we Wrocławiu?

Jeżeli szukasz osoby specjalizującej się w urazach sportowych, przed którą medycyna sportowa nie ma tajemnic lub szukasz miejsca, w którym będziesz mógł odbyć prywatną wizytę w jej zakresie, lepiej nie mogłeś/aś trafić, ponieważ na konsultacje we Wrocławiu umówić można się u nas — w GO ON CLINIC.

U nas badania i wizyty w zakresie medycyny sportowej (i nie tylko) przeprowadzane są w stałym kontakcie z najlepszymi lekarzami i fizjoterapeutami z naszej kadry. Miejsce, które wspólnie tworzymy, charakteryzuje się nie tylko szybką diagnostyką, ale także kompleksowością i efektywnymi rozwiązaniami, a przede wszystkim opracowane jest z myślą o zapewnieniu pacjentowi jak najwyższej jakości świadczeń. Tworzymy warunki, w których nasi pacjenci mogą przejść przez proces leczenia rozpoczynający się od konsultacji ortopedycznej, przez badania diagnostyczne, na fizjoterapii kończąc, bezstresowo w jednym miejscu.

Jeżeli więc szukasz miejsca na odbycie swojej wizyty we Wrocławiu, gdzie otrzymasz szybką diagnozę, kompleksową opiekę, a leczenie zostanie wdrożone natychmiastowo, wybierz GO ON CLINIC i już dziś zarezerwuj wizytę!Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plSkontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plBądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic