Artroskopia stawu barkowego – co to jest?
Artroskopia barkowego zalecana jest w przypadku:
- uszkodzenia stożka rotatorów
- usuwania lub naprawy obrąbka stawowego
- zerwania więzadeł
- usuwania tkanek objętych stanem zapalnym lub przeszkadzającej w ruchu tkanki chrzęstnej
- leczenia poważnych zwichnięć barku
- uwalniania nerwów
- złamań
Przygotowanie do operacji artroskopii stawu barkowego
Początkowo sprawdzany jest stan całego organizmu. Jest to prewencja przed komplikacjami, do których mogłoby dojść podczas zabiegu. Składa się na to zarówno wizyta u lekarza POZ, jak również badania krwi, EKG, czy też RTG.
Należy poinformować lekarza o lekach, które na co dzień bierzecie, ponieważ niektóre z nich mogą wykluczać podanie innych substancji podczas operacji. Szpital skontaktuje się z Wami odpowiednio wcześnie, aby poinformować Was o tym, jak będzie wyglądał pobyt w szpitalu, przebieg artroskopii oraz okres po operacji. Po operacji mimo małoinwazyjności artroskopii organizm traci siły i sprawność. Dlatego istotną rolę odgrywa również rehabilitacja przedoperacyjna, która przygotowuje kondycyjnie organizm, żeby strata sprawności nie była aż tak duża.
Przebieg operacji artroskopii stawu barkowego
Artroskopię rozpoczyna przewiezienie na salę operacyjną i wprowadzenie narkozy do organizmu. Następnie lekarz oczyszcza operowane miejsce, usuwa owłosienie i zaznacza specjalnym markerem, w których miejscach należy dokonać nacięć.
Bardzo ważnym podczas zabiegu jest również ułożenie pacjenta. W przypadku operacji na barku często jest to pozycja półsiedząca lub w leżeniu na boku zdrowym. W ten sposób chirurg ma dostęp do danego stawu.
W otwory wprowadzany jest specjalny płyn, dzięki któremu będzie lepsza widoczność oraz artroskop, dzięki któremu chirurg dokonuje diagnostyki. Obraz przesyłany jest na monitor i bezpośrednio widać, w czym tkwi problem. Kolejno podejmowane są czynności, które mają na celu usunięcie defektu. Używane są do tego małe, specjalne narzędzia chirurgiczne. Procedury, które mogą być wykonywane to:
- zszywanie aparatu więzadłowego
- usuwanie deformacji tkanki chrzęstnej / kostnej
- usuwanie stanu zapalnego w obrębie wnętrza stawu
- składanie złamanej kości w całość
Zabieg kończy odprowadzenie sterylnej cieczy, którą podczas całego zabiegu opłukiwane jest wnętrze stawu oraz nałożenie szwów zamykających nacięcia.
Okres po operacji artroskopii stawu barkowego
Pacjent jeszcze tego samego dnia może być wypisany do domu ze względu na małą ingerencję w tkanki. Po zabiegu przeprowadzana jest diagnostyka oraz badania, które mają upewnić, że problem został rozwiązany.
Lekarz oraz personel medyczny udziela zaleceń, wedle których należy się trzymać po operacji. Można się spodziewać bólu oraz dyskomfortu przez najbliższe tygodnie, na co może pomóc schłodzenie operowanego miejsca. Następnie pacjent może opuścić szpital i udać się do domu.
Wymagane jest, żeby po artroskopii poprowadzono rehabilitację barku, ponieważ dolegliwości bólowe oraz ustabilizowanie go przez dłuższy czas może znacząco zmniejszyć funkcjonalność tego stawu. Fizjoterapeuta podczas terapii zadba o to, żeby zwiększyć zakres ruchu, wzmocnić gorset mięśniowy okalający staw oraz popracować z blizną, która również zaniedbana może przysporzyć w późniejszych okresach dużo problemów.