Artroskopia stawu łokciowego – co to jest?

3 sierpnia 2021
front-view-of-woman-with-elbow-pain-1200x854.jpg

W przypadku łokcia artroskopie wykonuje się głównie przy:

  • łokciu tenisisty
  • uszkodzeniu / oderwaniu chrząstki stawowej
  • deformacji / złamaniu tkanki kostnej
  • artrozie stawu łokciowego
  • schorzeniach reumatycznych

Przygotowanie do operacji artroskopii stawu łokciowego

Do artroskopii przygotuje Was zarówno lekarz, jak i fizjoterapeuta. Ortopeda zaproponuje Wam odpowiednie leczenie i jeżeli będzie to zabieg artroskopowy to skieruje Was do placówki, w której będzie przeprowadzony.

Fizjoterapeuta przygotuje Wasze ciało do całego zabiegu, ponieważ im silniejszy organizm podejdzie do operacji, tym silniejszy z niej wyjdzie. Oznacza to najprościej rzecz biorąc, że krócej będzie trwał powrót do sprawności. Dlatego właśnie tak istotna jest rola rehabilitacji przedoperacyjnej. Dodatkowo zostaniecie zaopatrzeni merytorycznie odnośnie samego zabiegu

Przy artroskopii najczęściej stosuje się narkozę ogólną, ponieważ narkoza lokalna lub regionalna mogłaby zaburzyć egzaminację nerwów po operacji przez lekarza.

Przebieg operacji artroskopii stawu łokciowego

Cały zabieg zaczyna się od podania narkozy, następnie przygotowywane jest miejsce operowane. To znaczy – jest prawidłowo oczyszczane, zaznaczane są miejsca nacięć oraz nakładany jest odpowiedni materiał zabezpieczający resztę ciała.

Wykonywane jest kilka nacięć, którymi następnie wprowadza się artroskop, czyli urządzenie, które pozwala na spojrzenie do stawu. W kolejnych krokach zależnie od urazu / schorzenia, które jest powodem Waszej obecności na sali podejmowane są odpowiednie kroki. Takie, jak składanie złamań, usuwanie schorowanych elementów, czy też zszywanie więzadeł lub ścięgien.

Operację kończy odpowiednie oczyszczenie stawu oraz usunięcie sterylnej cieczy, którą przepłukują staw podczas operacji. Nacięcia zamykane są odpowiednimi szwami, a następnie pacjent przewożony jest na salę pooperacyjną.

Okres po operacji artroskopii stawu łokciowego

Po zabiegu artroskopii stawu łokciowego bardzo możliwe, że w szpitalu zostaniecie przez kilka następnych godzin, a potem zostaniecie wypisani. Pacjenci z komplikacjami podczas operacji mogą pozostać na noc. Zostaniecie odpowiednio poinstruowani oraz dostaniecie zalecenia odnośnie tego, jak postępować z ręką oraz czego unikać.

Rehabilitacja polega na powrocie do prawidłowego zakresu ruchu w stawie łokciowym oraz wzmacnianiu mięśni przedramienia oraz ramienia. Praca z fizjoterapeutą będzie również polegała na ćwiczeniach, których celem będzie odzyskanie funkcjonalności, wzmocnieniu ruchów nadgarstka oraz barku.Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plSkontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plBądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic