Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego?
Jak wygląda budowa kręgosłupa lędźwiowego?
Kręgosłup lędźwiowy jest jednym z pięciu odcinków. Charakteryzuje się największymi trzonami kręgów. Jest to spowodowane przystosowaniem się do dużego obciążenia, które spoczywa na tej części. W okolicy znajduje się splot lędźwiowy, czyli zbiór nerwów, których gałęzie unerwiają głównie dolne partie mięśni brzucha oraz mięśnie kończyny dolnej z wyłączeniem stopy.
Można dodać dodatkowo, że kręgosłup lędźwiowy jest miejscem, gdzie często dochodzi do somatyzacji, czyli dolegliwości bólowych spowodowanych nadmiernym stresem. Objawia się po ciężkim dniu np. bólem brzucha lub wspomnianymi dolegliwościami odcinka lędźwiowego.
Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego?
Ze względu na dzisiejszy tryb życia kręgosłup lędźwiowy jest narażony na wszelkiego rodzaju kontuzje. Siedzący tryb życia osłabia mięśnie stabilizujące kolumnę, stają się “uśpione” i kiedy dochodzi do nagłego zrywu np. podczas podnoszenia dziecka na ręce struktury nie wytrzymują. Dzieje się tak, ponieważ zaalarmowane mięśnie naszego kręgosłupa bronią się zwiększając drastycznie i nienaturalnie napięcie. W ten sposób doprowadzamy do mikrourazów, które jednak po zsumowaniu mogą być poważnym problemem.
Kiedy dojdzie do ucisku nerwów wychodzących z kanału kręgowego będzie się to objawiać między innymi bólem korzeniowym, a więc promieniującym najczęściej do miejsca, które dany nerw zaopatruje. Podobny mechanizm może mieć rwa kulszowa, jednak o niej nie dziś.
Kolejnym powodem bólu mogą być zmiany zwyrodnieniowe, które wraz z upływem czasu zaczynają się pojawiać na kręgosłupie. One również dostarczają dolegliwości bólowych, jak również zmniejszają ruchomość w obrębie segmentu lędźwiowego. Podobny mechanizm mogą mieć schorzenia natury reumatycznej.
Pod wpływem narastających przeciążeń dochodzi również do poważnych uszkodzeń, którymi może być uszkodzenie krążka międzykręgowego, czy złamanie trzonu kręgu. W takiej sytuacji ból będzie spowodowany stanami patologicznymi np. pęknięciem, złamaniem, bądź przepukliną.
Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego?
Rozpoczyna się od ustalenia przyczyny bólu oraz możliwie jak najdokładniejszego zdiagnozowania pacjenta. Również biorąc pod uwagę choroby współistniejące mające istotny wpływ na strukturę tkanek w obrębie kręgosłupa.
Następnie fizjoterapeuta może prowadzić rehabilitację na wiele różnych sposobów. Wgabinecie można zastosować terapię manualną, czyli różnego rodzaju mobilizacje, które w
bezpiecznym zakresie uruchomią stawy międzykręgowe doprowadzając tym samym do odżywiania tkanek, bowiem w ten sposób – przez ruch – odżywiają się krążki międzykręgowe.
Równie istotną metodą jest rehabilitacja na sali gimnastycznej. Zastosowanie specjalnych ćwiczeń, które pośrednio i bezpośrednio ustabilizują kręgosłup wzmacniając mięśnie oraz aparat więzadłowy. Istotnym założeniem jest również dekompresja stawów, ponieważ w codziennym funkcjonowaniu kręgi są poddawane ciągłemu ściskaniu, a uwolnienie ich od tego ciężaru i użycie ćwiczeń relaksacyjnych da tkankom czas na regenerację.
Najpopularniejszy jest jednak masaż, który to pobudza tkanki do ukrwienia i zmniejsza napięcie mięśni. Masaż może być poprzeczny, tkanek głębokich, funkcyjny itd. to fizjoterapeuta zdecyduje, co jest najlepsze dla danego pacjenta. NIe zawsze jest to jednak najlepsze wyjście.