
Jak wygląda budowa stawu barkowego?
Zbudowany jest z wielu mniejszych stawów, które razem tworzą kompleks. Jednocześnie jest najbardziej ruchliwym i skomplikowanym w całym naszym organizmie. Składa się z 4 stawów, mięśni, więzadeł oraz kości – głównie to kość ramienna, łopatka i obojczyk.
Każde ograniczenie w tym stawie jest niezwykle irytujące, ponieważ wiele rzeczy w ciągu dnia wymaga od nas w pełni funkcjonalnego barku. Diagnoza stawiana jest w oparciu o ruch oraz miejsce, w którym występuje ból, a także ograniczenia funkcji ramienia, jakie powoduje problem. Pamiętać należy również o dokumentacji medycznej, która często usprawnia diagnostykę, ponieważ przeszłe schorzenia mogą pomóc fizjoterapeucie w dotarciu do problemu.
Jakie są najczęstsze urazy stawu barkowego?
Uszkodzenia stawu barkowego mogą wiązać się z przeciążeniem lub osłabieniem, naderwaniem lub nawet zerwaniem ścięgien mięśni. Często spotyka się również wybity bark, co oznacza, że kość ramienna mimo trzymających ją więzadeł wypadła ze stawu.
Konsekwencją urazów jest pojawienie się bólu, obrzęku i cech zapalenia, przez co dochodzi do obniżenia ruchomości w stawie ze względu na ból i adekwatnie zmniejszenia funkcjonalności danej ręki.
Wyróżniamy:
● uszkodzenie stożka rotatorów
● bark zamrożony
● konflikt podbarkowy
● uszkodzenie bicepsa
● zwichnięcie stawu ramiennego
● złamanie kości ramiennej / obojczyka
Co to jest leczenie zachowawcze urazów barku?
Leczenie zachowawcze opiera się na poznaniu źródła problemu, z jakim się borykamy i możliwie, jak najlepszym złagodzeniem objawów. Staramy się, aby pacjent po kontuzji nie przeciążał danego stawu i ćwiczył go w granicach bólu. Podparcie terapii ćwiczeniami wykonywanymi prawidłową techniką oraz odpowiednie przygotowanie przez fizjoterapeutę przyniesie ulgę. Z biegiem czasu poprawi się również ruchomość i siła barku.
Pracując z barkiem opieramy się również na prawidłowych wzorcach ruchowych i mobilności stawu. Problemy, z którymi pacjenci przychodzą mogą wynikać z nieprawidłowych wzorców,
które przez lata utarły się dla ciała, jako normalne. Jednak mogą wprowadzać niepotrzebne przeciążenia i ryzyko kontuzji.
Jak wygląda rehabilitacja po operacji?
Operacja barku stosowana jest, jeżeli leczenie zachowawcze nie będzie w stanie doprowadzić stawu do pełnej funkcjonalności. Do tych sytuacji zaliczamy m.in.:
● złamania
● zerwania ścięgien
● uszkodzenia aparatu więzadłowego
Po operacji staw często zostaje unieruchomiony, a stosowana jest do tego celu orteza na bark. Dzięki temu otrzymujemy stabilność operowanych struktur, ale również możliwość ustawienia kończyny w dowolnej pozycji. Mimo unieruchomienia aktywowane są pozostałe mięśnie i stawy, przez różnego rodzaju ćwiczenia w ten sposób doprowadzimy do ciągłego bodźcowania kończyny oraz ułatwienia dalszej terapii. Dalszą pracę opieramy na odzyskaniu funkcjonalności ramienia, a więc przede wszystkim
zakresu ruchu we wszystkich płaszczyznach, ale również i siły! W końcu dlaczego mielibyśmy sięgać do szafki po kawę, jeżeli nie moglibyśmy jej utrzymać.