Rehabilitacja stawu skokowego

4 czerwca 2021
trening-6967-1200x800.jpg

Budowa stawu skokowego

Po prawdzie tak, jak wiele naszych mechanizmów tak i ten nie mógł odstąpić od reszty i również dzieli się na elementy składowe. Są to: staw skokowy górny oraz dolny. Kolejno stawy umożliwiają:
● górny – zginanie podeszwowe i grzbietowe,
● dolny – inwersję (stawanie na wewnętrznej krawędzi stopy) oraz ewersję (stawanie na zewnętrznej krawędzi stopy).

Dodatkowo staw jest zabezpieczony licznymi więzadłami, a nad stabilnością czuwa również rozbudowany gorset mięśniowy, umożliwiający sprawne poruszanie nogi podczas codziennego chodu. Na tę strukturę składa się kości piszczelowa, kość strzałkowa oraz kość skokowa i piętowa. Wyobraźcie sobie, jak duże obciążenie każdego dnia spoczywa na tym stawie. Podczas przenoszenia ciężaru ciała lub według definicji chodu – cyklicznego wytrącania i odzyskiwania równowagi jest na nim cała masa naszego ciała. Staw skokowy tworzy wahadło podczas kontaktu z podłożem tym samym utrzymując nas przy pomocy mięśni, kości i aparatu więzadłowego w pozycji pionowej.

Ryzyko urazów stawu skokowego

Czy wiecie, że 6% wszystkich kontuzji dotyczy właśnie stawu skokowego? Ten niebagatelny wynik podwyższają piłkarze, koszykarze, baseballiści, siatkarze i gimnastycy. Natomiast
czynnikami ryzyka, które osłabiają nasze stawy są: otyłość, cukrzyca, osteoporoza oraz rodzaj uprawianej aktywności fizycznej, im więcej zwrotów, skoków, tym większe ryzyko. Najczęściej występującym urazem stawu, bo aż w 85% przypadków, jest nadmierna inwersja (skręcenie kostki).

Urazy stawu skokowego

Skręcenia, które występują najczęściej dzielimy na 3 stopnie:
● stopień I (lekki) – niewielkie naciągnięcie torebki stawowej oraz więzadeł. Nieznaczny obrzęk i tkliwość miejsca urazu i delikatna dysfunkcja stawu.

● stopień II (umiarkowany) – częściowe przerwanie torebki stawowej oraz więzadeł. Występuje obrzęk, ból i problem z prawidłowym chodem, ograniczony zasięg ruchu i
niestabilność.

● stopień III (ciężki) – całkowite przerwanie torebki stawowej oraz więzadeł. Objawia się dużym obrzękiem i tkliwością miejsca urazu, silnym bólem powodującym chodzenie na palcach oraz znaczną niestabilnością stawu.

Rzadszymi, ale występującymi urazami stawu skokowego jest:
● nadmierna ewersja
● zwichnięcie
● złamania w obrębie kostki przyśrodkowej, dystalnej części kości strzałkowej

Leczenie i rehabilitacja

Stopień skręcenia określa głównie ortopeda lub fizjoterapeuta. Sprawdza miejsce urazu, tkliwość, wzorzec chodu oraz pozycję w staniu pacjenta. Ważnym elementem jest sprawdzenie, czy nie doszło do złamania kości, najczęściej poprzez RTG oraz palpację struktur w obrębie stawu. Wyeliminowanie tego urazu pozwala zająć się zachowawczo stopą.

Uszkodzenia skrętne więzadeł leczymy zachowawczo odciążając struktury, zastosowując
chłodzenie oraz elewację kończyny w celu zmniejszenia obrzęku. Fizjoterapeuta zastosowuje odpowiedni do stopnia urazu program rehabilitacji i możliwie wcześnie mobilizuje staw. Zastosowując się do zaleceń fizjoterapeuty i ortopedy jesteśmy w stanie pozwolić stopie do regeneracji i powrotu do aktywności.

Leczenie operacyjne jest wskazane w przypadku przewlekłych urazów oraz ciężkich urazów stawu skokowego np. złamań. W ramach rehabilitacji pooperacyjnej staramy się utrzymać siłę mięśniową przez ćwiczenia izometryczne oraz ćwiczenia czynne sąsiednich struktur podczas unieruchomienia. Następnie po unieruchomieniu zwiększamy zasięg ruchu oraz siłę mięśniową stopy.



Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Skontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Bądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic