Wkładki ortopedyczne

8 czerwca 2021
pexels-cottonbro-4428280-1200x800.jpg

Funkcja wkładek ortopedycznych

Wkładki ortopedyczne są stosowane jako element terapii przy wielu wadach. Mają na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawienie balansu oraz funkcji stóp podczas stania i poruszania się. Pośrednio wpływają również na inne struktury w naszym organizmie, ponieważ deformacje w obrębie stopy mogą powodować zmiany i ból w obrębie kolan, bioder, czy też kręgosłupa. Dopasowywane są indywidualnie do potrzeb pacjenta, tak aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję w trakcie codziennego funkcjonowania. Jednak należy je stosować zgodnie z zaleceniami ortopedy lub fizjoterapeuty, ponieważ nieprawidłowe używanie może skutkować osłabieniem mięśni stopy.

Stosowane są głównie, kiedy występuje m.in.:
● płaskostopie podłużne lub poprzeczne
● stopa wydrążona
● stopa koślawa lub szpotawa
● paluch koślawy lub sztywny

Typy wkładek

Istnieje wiele wad stóp, które utrudniają codzienne funkcjonowanie zarówno dorosłym, jak i dzieciom. To powszechne zjawisko ma wiele podłoży, a w związku z tym stosowane są różne wkładki.

Kryteria, które głównie bierzemy pod uwagę dopasowując zaopatrzenie to:
● typ schorzenia
● wiek pacjenta
● czy jest uprawiany sport? Jaki?

W ten sposób zastosujemy inne wkładki u pacjentów z cukrzycą, uprawiających różne aktywności fizyczne lub dzieci. Ważnym faktem jest, że to specjalista powinien zdecydować, jakiego rodzaju wkładek do butów potrzeba naszej stopie.

Materiał wykonania

Można je wykonywać z różnego rodzaju surowców, które dostosowujemy adekwatnie do potrzeb. Dla sportowców produkowane są wkładki sprężyste, wytrzymałe i umożliwiające stabilizację w najtrudniejszych warunkach. W przypadku wkładek ortopedycznych dla dzieci bierzemy pod uwagę rodzaj deformacji, tak aby ciężar ciała był rozłożony równomiernie na trzy punkty podporu – głowę I i V kości śródstopia oraz kość piętową. Inaczej przystosowane będą również wkładki dla cierpiących na choroby reumatoidalne lub diabetyków, ponieważ potrzebna będzie różna gęstość, czy też sprężystość wkładki.

Najnowszym rozwiązaniem jest materiał termoplastyczny. Z jego głównych zalet to indywidualne dopasowanie się do stopy, ponieważ wystarczy podgrzać go strumieniem gorącego powietrza o temp. ok. 300 – 400 stopni Celsjusza, żeby przystosował się do pacjenta. Jeżeli natomiast ustawienie stopy ulegnie zmianie to również za pomocą temperatury można ponownie zmienić kształt wkładki.

Ryzyko urazów

Czy wiecie, że 6% wszystkich kontuzji dotyczy właśnie stawu skokowego? Ten niebagatelny wynik podwyższają piłkarze, koszykarze, baseballiści, siatkarze i gimnastycy. Natomiast
czynnikami ryzyka, które osłabiają nasze stawy są: otyłość, cukrzyca, osteoporoza oraz rodzaj uprawianej aktywności fizycznej, im więcej zwrotów, skoków, tym większe ryzyko. Najczęściej występującym urazem stawu, bo aż w 85% przypadków, jest nadmierna inwersja (skręcenie kostki).



Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Skontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Bądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic