Rehabilitacja Wrocław

3 lipca 2023
Lukasz-z-Aneta-3866-1200x800.jpg

Rehabilitacja — Co to jest i na czym polega?

Rehabilitacja jest terminem, który najczęściej bywa utożsamiany z działaniami medycznymi, a także fizjoterapeutycznymi, pod różnymi postaciami. Rehabilitacja jest w rzeczywistości o wiele obszerniejszym zagadnieniem, obejmującym przeróżne dziedziny nauki, do których zaliczyć można chociażby psychologię, pedagogikę, a nawet medycynę.

W praktyce, w pojęciu tym mieści się nie tylko poprawa stanu psychofizycznego, ale również bardzo istotny jest element przywrócenia, na tyle ile to możliwe, sprawności sprzed urazu lub choroby, osobie dotkniętej daną niepełnosprawnością. Jeżeli nie jest to możliwe, wtedy zazwyczaj celem rehabilitacji stają się działania, opierające się na mechanizmach kompensacyjnych, gdzie inny narząd lub narządy pełnią podobne funkcje zastępcze, jednocześnie wyręczając tym narząd, który jest uszkodzony. Takie działania mogą umożliwić poszkodowanemu normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i dać szansę na uzyskanie jak największej sprawności i samodzielności oraz poprawę w zakresie jakości jego życia.

Należy jednak pamiętać, że w skuteczności leczenia rehabilitacyjnego główną rolę odgrywa indywidualne podejście do każdego pacjenta. Także bardzo istotny jest fakt, że w trakcie jej trwania, cele, które specjalista rehabilitacji medycznej stawia na samym początku, ulegają ciągłym zmianom, wraz ze zmieniającą się kondycją i możliwościami osoby dotkniętej niepełnosprawnością.

Jakie są rodzaje rehabilitacji?

Z uwagi na występowanie szeregu różnych dysfunkcji, a także fakt, że każda z nich wymaga zazwyczaj zupełnie innego postępowania rehabilitacyjnego, rehabilitację podzielono na różne kategorie. Taka klasyfikacja bezsprzecznie upłynnia i ułatwia postępowanie lecznicze, a także komunikację wśród specjalistów i pacjentów. Rodzajów rehabilitacji jest wiele, a do najczęściej spotykanych należą:

 • Rehabilitacja neurologiczna — w zakresie rehabilitacji neurologicznej bardzo istotne jest wdrożenie elementu indywidualności. Forma przeprowadzanego procesu leczniczego w głównej mierze zależy od tego, jakiego pacjenta będzie dotyczyła. Dlatego sposoby postępowania będą się często znacznie różnić w zależności od występującej jednostki chorobowej. Inaczej będą wyglądały plany lecznicze dla osoby po przebytym udarze mózgu, chorującej na stwardnienie rozsiane, na chorobę Parkinsona, czy po przebytych operacjach neurochirurgicznych.
 • Rehabilitacja kardiologiczna — działania rehabilitacyjne w tej dziedzinie mają głównie za zadanie zapobiegać niepełnosprawności, wydłużać życie osób z chorobami układu krążenia, a także jak najskuteczniej poprawić jego jakość. Kompleksową rehabilitację kardiologiczną powinien prowadzić zespół złożony z wykwalifikowanych specjalistów, których kompetencje nawzajem się uzupełniają. W centrum medycznym rehabilitacja kardiologiczna może obejmować swoją opieką pacjentów cierpiących na m.in. nadciśnienie tętnicze, po operacjach kardiochirurgicznych, po transplantacji serca, po zawale mięśnia sercowego, ze stabilną postacią choroby wieńcowej, czy z wyrównaną niewydolnością serca.
 • Rehabilitacja ortopedyczna — celem rehabilitacji ortopedycznej jest przywrócenie, na tyle, ile to możliwe, pełnej sprawności pacjentowi. Rehabilitacja ortopedyczna znajduje swoje zastosowanie w wielu aspektach, może pełnić rolę przygotowawczą do zabiegu (zwana jest wtedy prehabilitacją), czy pooperacyjną, ale także być stosowana w różnych schorzeniach i dysfunkcjach układu ruchu np. w często występującym leczeniu bólu kręgosłupa. W zależności od rodzaju niepełnosprawności pacjenta stosuje się różne metody rehabilitacji (takie jak kompleksowa terapia manualna np. terapia manualna kręgosłupa, masaż leczniczy np. masaż relaksacyjny, fizykoterapia i wiele innych). Ich zastosowanie może pozwolić uporać się z wieloma dolegliwościami ze strony narządu ruchu np. ze zgłaszanym bólem kręgosłupa (za pomocą skutecznej rehabilitacji kręgosłupa). Ból tkanek miękkich, np. ból ścięgna także może być sygnałem alarmowym, który będzie kwalifikował nas do rehabilitacji ortopedycznej.
 • Rehabilitacja w schorzeniach układu oddechowego — celem rehabilitacji pulmonologicznej jest przede wszystkim leczenie objawowe. Można w niej wyróżnić wiele metod pracy fizjoterapeuty, skupiających się głównie na motywowaniu chorego do podejmowania aktywności fizycznej, a co za tym idzie, poprawy jakości jego życia. Do chorób układu oddechowego, w których stosowana jest rehabilitacja pulmonologiczna, zaliczamy nowotwory płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), rozstrzenie oskrzeli, zapalenie płuc, wysiękowe zapalenie opłucnej, astmę i inne choroby dróg oddechowych.
 • Rehabilitacja w onkologii — wszyscy pacjenci cierpiący na choroby nowotworowe, którzy objęci są leczeniem, powinni zostać włączeni do procesu rehabilitacji onkologicznej. Celem rehabilitacji onkologicznej jest przede wszystkim działanie profilaktyczne, skupiające się głównie na zapobieganiu występującym powikłaniom choroby. Metody leczenia skupiają się także na przywracaniu sprawności psychofizycznej pacjentom oraz na łagodzeniu objawów, w szczególności u osób narażonych na dolegliwości bólowe.
 • Rehabilitacja stomatologiczna — głównie zajmuję się dysfunkcjami czaszkowo-żuchwowymi. Do dysfunkcji kwalifikujących się do leczenia zaliczamy: zaburzenia pochodzenia mięśniowego (przykurcze, zapalenia, przerosty mięśniowe i bóle), zaburzenia pochodzenia stawowego (zwyrodnienia, zapalenia, hiper- i hipomobilność stawu skroniowo-żuchwowego oraz bóle tych okolic), zaburzenia powodujące bóle głowy, które związane są z dysfunkcjami czaszkowo-żuchwowymi (napięciowe bóle głowy), nieprawidłowości tkanek, które otaczają okolicę czaszkowo-żuchwową (zespoły genetyczne). Jednym z częstszych powodów, z którymi pacjenci zgłaszają się na fizjoterapię stomatologiczną, jest bruksizm. To zaburzenie czynnościowe polegające na mimowolnej, nawykowej aktywności mięśni żucia, często określane również jako zgrzytanie zębami.

Rehabilitacja i stosowane metody leczenia

Każde centrum kompleksowej rehabilitacji oferuje w ramach leczenia rehabilitacyjnego różne zabiegi fizjoterapeutyczne, obejmujące przede wszystkim:

 • kinezyterapię, która polega na dawkowanym stosowaniu leczniczego działania ruchu. W kinezyterapii wykorzystuje się różne rodzaje ćwiczeń, takie jak ćwiczenia bierne, w których ruch wykonuje terapeuta bez współudziału pacjenta; ćwiczenia czynne, gdzie za ruch odpowiada pacjent, z ewentualną pomocą terapeuty oraz ćwiczenia specjalne, łączące w sobie zarówno cechy ćwiczeń czynnych, jak i biernych, do których zalicza się ćwiczenia koordynacyjne, oddechowe i rozluźniające. W przeprowadzanej kinezyterapii zawsze należy uwzględniać stan psychofizyczny pacjenta oraz jego poziom intelektualny.
 • fizykoterapię, zwaną również medycyną fizykalną, opierającą się o działanie naturalnych, bądź sztucznych (czyli sztucznie wytworzonych) czynników fizykalnych. Naturalnymi czynnikami fizycznymi są czynniki termiczne takie jak promieniowanie słoneczne, ale także pole magnetyczne i wilgotność powietrza. Do czynników fizycznych sztucznych zaliczamy zaś, czynniki takie jak energia cieplna, ultradźwięki, różnego rodzaju promieniowania (od świetlnego, przez nadfioletowe po podczerwone), czy prądy małej i wielkiej częstotliwości, które generowane są przez specjalnie przeznaczone do tego urządzenia.

Rehabilitacja może zawierać w sobie także elementy leczenia manualnego (terapia manualna np. terapia manualna kręgosłupa), które może być jedną z metod leczenia bólu. W jej programie może znajdować się również masaż leczniczy (mogący składać się z różnych rodzajów masażu takich jak masaż klasyczny, czy masaż relaksacyjny). Odpowiednio wdrożona i przeprowadzona rehabilitacja może zlikwidować przewlekłe bóle, a także przyczynić się do wyleczenia bólu ostrego różnego pochodzenia. W centrum rehabilitacji lekarz rehabilitacji medycznej odpowiada przede wszystkim za planowanie postępowania rehabilitacyjnego oraz odpowiedni dobór zabiegów do stanu pacjenta.

Jakie są wskazania do rehabilitacji?

Pacjenci zgłaszają się na rehabilitację z przeróżnymi dolegliwościami, od dolegliwości bólowych kręgosłupa, przez różnego pochodzenia bóle głowy, aż po ból ścięgna. Zespoły bólowe są częstą, lecz nie jedyną przyczyną, z którą chory kwalifikuje się do rehabilitacji.

Przyczyn może być tyle, co występujących schorzeń i idąc tym tropem, tyle samo różnych metod pracy fizjoterapeuty. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy dany problem kwalifikuje się do leczenia rehabilitacyjne jest konsultacja ze specjalistą, który po zebraniu szczegółowego wywiadu, analizie dokumentacji medycznej i dokładnie przeprowadzonej diagnostyce stwierdzi, czy istnieje potrzeba jej wdrożenia.

Gdzie jest centrum rehabilitacji we Wrocławiu?

GO ON CLINIC to nowoczesne centrum rehabilitacji we Wrocławiu. To połączenie zarówno profesjonalnej, jak i kompleksowej placówki fizjoterapeutycznej. W naszej klinice GO ON CLINIC oferujemy kompleksową rehabilitację, która obejmuje również rehabilitację dzieci.

Umów się już dziś na wizytę w GO ON CLINIC, jeżeli szukasz odpowiedniego miejsca, do zrealizowania swojej rehabilitacji lub chcesz się dowiedzieć czy jest Ci ona potrzebna! Opowiedz nam, z jakim problemem się zmagasz, a nasz zespół dopasuje program leczenia dostosowany do Twoich potrzeb.

Tutaj znajdziesz nas na mapie!

Bibliografia

  • Podstawy rehab. dla studentów medycyny pod red. Zdzisława Wrzosek, Warszawa, 2011.
  • Dysfunkcje czaszkowo-żuchwowe. Diagnostyka, leczenie i rehabilitacja pod red. Małgorzata Kulesa-Mrowiecka, 2022
  • Oblicza rehab. pod red. Ewa Pisula, Kamilla Bargiel-Matusiewicz, Katarzyna Walewska, 2011
  • Rehabilitacja medyczna pod red. Jerzy Kiwerski, 2007
  • Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja pod red. Jacek Kruczyński, 2019
  • Kinezyterapia pod red. Kazimiera Milanowska, 2013
  • Fizykoterapia pod red. Tadeusz Mika, Wojciech Kasprzak, 2006


Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plSkontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plBądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic