Jak przebiega leczenie bólu kręgosłupa?
Ból jest oznaką, że w organizmie zaszły niepożądane zmiany, więc można go uznać za znak ostrzegawczy i prowokujący do podjęcia odpowiednich działań.
Jak wygląda diagnostyka przy leczeniu kręgosłupa?
Diagnoza jest podstawą procesu leczenia każdego schorzenia. Bez tego nie jesteśmy w stanie określić, co tak właściwie należałoby zrobić, żeby pomóc pacjentowi. W przypadku kręgosłupa jest to złożona sprawa, ponieważ problem może dotyczyć wielu aspektów.
Sposobem stosowanym niemalże na każdej wizycie jest dobrze zebrany wywiad, który potrafi przekazać mnóstwo informacji. Nawet fakty zdające się na początku nie mieć większego znaczenia mogą kompletnie zmienić perspektywę w dalszym etapie leczenia.
Ocena wzrokowa również jest elementem obecnym praktycznie przy każdej konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą. Asymetrie, deformacje, zmiany w ustawieniu, nienaturalne ruchy – to wszystko jesteśmy w stanie zauważyć przy uważnym badaniu.
Podstawą jest diagnostyka obrazowa, do której zaliczamy RTG, USG, rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową. Jak sama nazwa wskazuje przedstawiają wizualnie sprawdzane struktury. Każda metoda ma swoje zalety i wady oraz różne zastosowanie.
Ostatnim, ale równie ważnym są testy kliniczne, które umożliwiają sprawdzenie obecności wielu zmian patologicznych. Wykonuje się czynnie lub biernie z pomocą fizjoterapeuty lub lekarza.
Co to jest leczenie zachowawcze?
W większości wypadków zmiany patologiczne, które obejmują strukturę kręgosłupa jesteśmy w stanie wyleczyć bez udziału operacji. Stosowanym sposobem jest przede wszystkim ruch.
Terapia prowadzona przez fizjoterapeutę będzie miała na celu pozbycie się przyczyny problemów. Ponieważ nie wystarczy wyleczyć objawów, gdyż mogą nawracać. W takim celu przeprowadza się dokładną diagnostykę, a następnie holistyczną rehabilitację. Kolejno terapeuta rozpocznie od edukacji – co należy zmienić w swoim życiu, poszerzania zakresów ruchu oraz wzmacniania gorsetu mięśniowego.
Co to jest leczenie operacyjne?
Niektóre przypadki wymagają interwencji chirurgicznej. Jest to duże obciążenie dla tkanek, ale czasami nie ma innego wyjścia. Zabieg podejmowany jest głównie, kiedy:
- należy odbarczyć nerw
- jest złamanie kostne wieloodłamowe
- są duże zmiany zwyrodnieniowe
- jest duże odkształcenie krążka międzykręgowego
- skolioza jest na tyle duża, że należy ją poprawić chirurgicznie
W tych i innych przypadkach konieczna jest rehabilitacja. Pacjenci potrzebują wzmocnienia po operacjach, ponieważ chirurg musi uszkodzić tkanki, żeby dostać się do zmian patologicznych. Cały proces regeneracyjny powinien nadzorować fizjoterapeuta, który zaleci odpowiedni ruch oraz pokieruje terapią, tak żeby doprowadzić do powrotu sił i sprawności fizycznej.