Przyczepy mięśni – kilka słów
Do wykonania swojej funkcji mięśnie muszą być przyczepione do dwóch miejsc. Dzięki temu podczas skurczu są w stanie zbliżyć do siebie różne struktury. Wyróżniamy przyczep początkowy oraz końcowy, a przyczepione mogą być np. do struktur kostnych lub skóry.
Entezopatie
Są to schorzenia obejmujące przyczepy ścięgien mięśni, więzadła, powięzi lub torebki stawowe. Nie jest to do końca choroba, ale proces patologiczny, który niszczy wymienione wyżej tkanki. Zazwyczaj oznacza to zgrubienie lub utratę prawidłowej struktury włóknistej w obrębie stawu, co powoduje następstwa w postaci bólu, ograniczenia ruchomości, obrzęku czy też zaczerwienienia.
Najczęściej występujące entezopatie to:
- łokieć tenisisty
- łokieć golfisty
- kolano skoczka
Natomiast objawami, których można się spodziewać są:
- dolegliwości bólowe nasilające się przy określonych ruchach
- stan zapalny
- ograniczenie ruchu w stawie
- osłabienie mięśni
- rzadko zaburzenia czucia
Jakie są najczęstsze urazy przyczepów mięśni?
Nie jest to zbyt częste, aczkolwiek zdarza się, że do zerwania lub naderwania mięśnia dochodzi w jego części ścięgnistej zaraz przy przyczepie. Jest to spowodowane najczęściej dźwignięciem zbyt dużego ciężaru, czy też nagłym zerwaniem np. podczas podciągania. Może zdarzyć się również uszkodzenie awulsyjne, co oznacza, że przyczep mięśnia odrywa się wraz z kawałkiem kostnym.
Objawy, które wystąpią podczas takiego urazu to:
- ból
- osłabienie ruchów, za które odpowiada dany mięsień
- obrzęk
- zniekształcenie brzuśca mięśnia
Jak przebiega leczenie i rehabilitacja?
Zarówno w przypadku entezopatii, jak i urazów przyczepów mięśni może być podjęte leczenie operacyjne.
W entezopatiach usuwa się objęte stanem zapalnym tkanki, zwapnienia lub narośla kostne. Jednak jest to bardzo rzadkie, częściej stosuje się farmakoterapię oraz rehabilitację.
Natomiast w przypadku urazów przyczepów należy wykonać zabieg reinsercji przyczepu ścięgna. Przeprowadzany jest różnymi technikami, bo można zarówno zakotwiczyć ścięgno w kości, jak również przyczepić za pomocą specjalistycznych implantów m.in. śrub, tytanowych guzików.
Rehabilitacja w entezopatiach będzie leczeniem zachowawczym. W postępowaniu włączana może być wszelkiego rodzaju terapia manualna, ćwiczenia, fizykoterapia. Na początku staramy się znieść dolegliwości bólowe, a następnie można zwiększać zakres ruchu oraz wzmacniać mięśnie w obrębie uszkodzonych tkanek.
Rehabilitacja pooperacyjna po reinsercji przyczepu ścięgna polegać będzie na ćwiczeniach, w których początkowo pomoże fizjoterapeuta, a które później wykonywać będziecie sami. Ponieważ po operacji miejsce uszkodzone będzie unieruchomione za pomocą ortezy. Należy więc rozpocząć od ćwiczeń biernych, w których terapeuta wykonuje ruch daną strukturą. Następnie włączamy ćwiczenia czynno – bierne, pomocniczo ćwiczenia izometryczne, które polegają na skurczu mięśnia bez wykonania ruchu. W ciągu tych ćwiczeń dbamy przede wszystkim o to, żeby ruch wykonywany był w prawidłowym zakresie ruchu.
Końcowym etapem będzie zwiększenie masy mięśniowej, a więc wszelkie ćwiczenia czynne oraz z oporem.