Ortopeda sportowy Wrocław — co musisz o nim wiedzieć?

10 lipca 2023
DSC00244-1200x800.jpg

Wśród osób uprawiających sport, pojęcia dotyczące lekarzy specjalistów takie jak ortopeda sportowy Wrocław, czy specjalista medycyny sportowej są bardzo popularne i często używane. Lekarz sportowy jest osobą, która specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu kontuzji powstałych na skutek uprawiania sportu. Lekarz medycyny sportowej zajmuje się również oceną stanu zdrowia pacjenta i na podstawie szerokiej wiedzy z zakresu medycyny sportowej podejmuje decyzję, czy jego sprawność pozwala mu uprawiać dany sport. Zanim jednak znajdziemy dobrego ortopedę, odpowiadającego naszym oczekiwaniom, warto byłoby najpierw zaznajomić się z podstawowymi informacjami takimi jak: z jakimi problemami przyjmuje lekarz sportowy, jak przebiega konsultacja ortopedyczna, jakie badania sportowe przeprowadza lekarz sportowy, gdzie umówić wizytę i jak dotrzeć do dobrego ortopedy prywatnie we Wrocławiu? Wszystkie odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Medycyna sportowa — słów kilka

Medycyna sportowa to dziedzina wiedzy lekarskiej, która rozwiązuje i rozumie problemy osób uprawiających sport. Jej zainteresowanie obejmuje całokształt procesów zachodzących w ludzkim organizmie, zarówno pod wpływem aktywności sportowej, jak i tych niepoddanych jej działaniu. Na wizytę tego typu, najczęściej przyjmuje ortopeda sportowy. Zapewnia nam on opiekę medyczną w zakresie profilaktyki (osób uprawiających sport), a także leczenia dysfunkcji powstałych wskutek aktywności fizycznej.

Kiedy już wiemy, że w ramach wizyty z zakresu medycyny sportowej najczęściej udziela nam świadczenia lekarz sportowy, warto byłoby również wiedzieć, że znaleźć go możemy w miejscach takich jak poradnia ortopedyczna, czy np. poradnia medycyny sportowej. Czas oczekiwania na wizytę u lekarza sportowego na NFZ różni się w zależności od rodzaju placówki i miasta, w którym się znajduję, mimo wszystko zazwyczaj oscyluje w granicach miesiąca.

A więc, aby zostać otoczonym kompleksową opieką medyczną, z zakresu medycyny sportowej, wystarczy umówić wizytę u lekarza ortopedy dysponującego bogatą wiedzą oraz doświadczeniem w tej dziedzinie. Wykwalifikowany ortopeda rozumie problemy osób uprawiających sport, a także bez większych problemów potrafi je rozwiązywać.

Lekarz medycyny sportowej — czym zajmują się lekarze sportowi i gdzie ich znaleźć?

Zazwyczaj w poradni medycyny sportowej, przychodni sportowej lub w centrum medycznym, swoich pacjentów przyjmuje lekarz ortopeda sportowy Wrocław. Lekarz medycyny sportowej obejmuje opieką medyczną osoby zarówno po kontuzjach, jak i jeszcze przed ich wystąpieniem (wizyty profilaktyczne). Wykwalifikowany ortopeda rozumie problemy osób uprawiających sport i jak nikt zna się na całym układzie narządu ruchu i występujących w nim dysfunkcjach. W zakresie medycyny sportowej konsultacja odbywać się może z różnych przyczyn.

Specjalistyczne konsultacje lekarzy specjalistów w zakresie medycyny sportowej prowadzone są indywidualnie, w zależności od przyczyny wizyty, z którą zgłosił się pacjent. Problemy osób uprawiających sport bywają różne, od błahych, aż po te zagrażające życiu i zdrowiu pacjenta, dlatego dla naszego zdrowia ważne jest, aby w razie potrzeby umówić wizytę u wyspecjalizowanego lekarza ortopedy sportowego.

W jakich przypadkach pacjenta przyjmuje lekarz sportowy?

Na wizytę w ramach (sportowej) ochrony zdrowia przyjmuje lekarz sportowy. Specjalistyczne konsultacje przeprowadzane są przez wyspecjalizowanych w tej dziedzinie lekarzy. Zazwyczaj przychodnia sportowa zapewnia opiekę medyczną dla pacjentów w każdym wieku, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Specjalista ortopeda sportowy zajmujący się problemami osób uprawiających sport spotyka się na co dzień z wieloma dysfunkcjami, głównie w obrębie narządu ruchu. W poradni medycyny sportowej specjaliści zajmują się najczęściej problemami takimi jak:

  • różnego rodzaju urazy narządu ruchu np. więzadeł, ścięgien, czy mięśni,
  • kontuzje,
  • złamania,
  • skręcenia,
  • zespół przetrenowania,
  • choroby zwyrodnieniowe (słyszałeś/aś kiedyś o terapii orthokine? Terapia orthokine znajduje swoje zastosowanie właśnie w przypadku tego typu dysfunkcji. Zaliczana jest do nowoczesnych i nieoperacyjnych metod leczenia zwyrodnień. Terapia orthokine polega na dostarczeniu pacjentowi autologicznej surowicy, która została wytworzona z jego krwi. Obecnie, terapia orthokine uważana jest za jedną z efektywniejszych metod leczenia nieoperacyjnego, która zatrzymuje rozwijanie się procesu zapalnego),
  • ograniczenia ruchomości,
  • i wiele innych.

Czy lekarze medycyny sportowej współpracują z fizjoterapeutami?

Fizjoterapia to dziedzina nauki znajdująca bardzo szerokie zastosowanie w różnego rodzaju urazach sportowych, co bez wątpienia stanowi jeden z głównych powodów, dla których lekarze medycyny sportowej bardzo często współpracują z fizjoterapeutami. Powodzenie leczenia układu narządu ruchu zazwyczaj jest ściśle związane z dobrze zaplanowaną fizjoterapią. Pierwszym podejmowanym krokiem w procesie leczenia różnego rodzaju sportowych patologii narządu ruchu są najczęściej zabiegi ortopedyczne oraz zależne od dysfunkcji leczenie przyczynowe.

Natomiast kolejne wdrażane procedury dotyczą już zazwyczaj fizjoterapii i szeroko pojętego leczenia usprawniającego, które skupia się na przywróceniu pacjenta do stanu sprzed pojawienia się dysfunkcji, a także pełnej sprawności ruchowej. Pozostałe planowane działania zwykle opierają się na zmniejszeniu lub całkowitym wyeliminowaniu występujących dolegliwości bólowych, ale również na działaniach profilaktycznych i edukacyjnych z zakresu dalszego postępowania.

Jak wygląda wizyta w przychodni medycyny sportowej?

Konsultacje specjalistyczne z zakresu medycyny sportowej rozpoczyna wywiad przeprowadzany najczęściej przez doświadczonych lekarzy ortopedów lub lekarzy posiadających odpowiednie uprawnienia w zakresie medycyny sportowej. Po wywiadzie lekarz przeprowadza najczęściej badanie przedmiotowe, którego przebieg różni się w zależności od przyczyny, z jaką na wizytę przyszedł pacjent, a jest ich wiele – od kontuzji, przez toczący się w narządzie ruchu proces zapalny, aż po wizyty profilaktyczne (będące swego rodzaju gwarancją dyspozycyjności danego sportowca). Przykładowo, podczas badań profilaktycznych, lekarz medycyny sportowej zleca różnego rodzaju badania ortopedyczne, układu oddechowego, a nawet układu sercowo-naczyniowego, których forma różnić się będzie w zależności od chociażby dyscypliny sportowej, którą uprawia pacjent. W ramach opieki sportowej ortopeda sportowy zlecić może również:

  • badania sportowe kontrolne — w tym pojęciu zawierają się badania sportowe od diagnostycznych, przez ogólne, aż po specjalistyczne). Badania kontrolne wykonywane są w sytuacjach takich jak konieczność przeprowadzenia niezbędnej dla stanu zdrowia kontroli np. po urazie, kontuzji, której wynik będzie wpływał na dalsze kontynuowanie aktywności fizycznej.
  • badania sportowe okresowe — badania przeprowadzane cyklicznie w ustalonym odstępie czasowym (najczęściej co 12 miesięcy) w celu stałej kontroli stanu zdrowia sportowców.

Podczas wizyty z pewnością lekarz sportowy udzieli nam również odpowiedzi na nurtujące nas pytania i rozwieje nasze wszelkie wątpliwości.

GO ON CLINIC — specjalistyczna poradnia medycyny sportowej Wrocław?

Jeżeli zastanawiasz się gdzie znajdziesz dobrego ortopedę lub szukasz miejsca na wizytę u ortopedy prywatnie, lepiej nie mogłeś/aś trafić, ponieważ na konsultacje we Wrocławiu umówić można się u nas — w GO ON CLINIC. Od dłuższego czasu prowadzimy we Wrocławiu centrum medyczne, a znajdujący się w naszym zespole najlepszy specjalista ortopeda we Wrocławiu przeprowadza badania i wizyty w stałym kontakcie z innymi lekarzami i fizjoterapeutami z naszej kadry, co sprawia, że nasze usługi są kompleksowe. W zakresie medycyny sportowej konsultacja odbywa się z zarówno z lekarzami (wykwalifikowany specjalista ortopeda wrocław prywatnie), jak i fizjoterapeutami. Miejsce, które wspólnie tworzymy, charakteryzuje się szybką diagnostyką i efektywnymi rozwiązaniami, a przede wszystkim opracowane jest z myślą o zapewnieniu pacjentowi jak najwyższej jakości świadczeń. Tworzymy warunki, w których nasi pacjenci mogą przejść przez proces leczenia rozpoczynający się od konsultacji ortopedycznej, przez badania diagnostyczne, na fizjoterapii kończąc, bezstresowo w jednym miejscu.

Jeżeli więc szukasz miejsca na odbycie swojej wizyty ortopedycznej we Wrocławiu, gdzie otrzymasz szybką diagnozę, kompleksową opiekę, a leczenie zostanie wdrożone natychmiastowo, wybierz GO ON CLINIC i już dziś zarezerwuj wizytę telefonicznie, dzwoniąc pod numer 530 30 50 40. W celu ustalenia terminu wizyty możesz również odwiedzić nas we Wrocławiu na ulicy Strzegomskiej 138/6 lub skontaktować się z nami mailowo pod adresem kontakt@goonclinic.pl.



Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Skontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Bądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic