Spuchnięte kolano – co robić?

26 listopada 2021
pexels-rocketmann-team-9486645-1200x801.jpg

Obrzęk stawu kolanowego jest obok dolegliwości bólowych drugim najczęstszym powodem, dla którego zgłaszamy się do ortopedy. Jest to objaw bardzo popularny, przez co również mało charakterystyczny. 

W zależności od okoliczności powstania opuchlizny może być postawiona różna diagnoza. Najważniejsza jest, więc diagnostyka różnicowa, która odrzuca wiele możliwości już na podstawie przeprowadzonego wywiadu.

Istotne jest zapamiętanie:

  • Czy obrzękowi towarzyszy ból?
  • Czy pojawił się w jakimś konkretnym momencie? Po upadku, uderzeniu?
  • Czy opuchlizna pojawiła się po wysiłku fizycznym? Jeżeli tak, to po jakim konkretnie?
  • Czy obrzęk zmniejsza się wraz z czasem, czy występuje trwale?

Oraz wszelkie inne cenne informacje towarzyszące, a które mogą ułatwić oraz usprawnić proces leczenia.

Co to jest obrzęk?

Obrzęk to reakcja organizmu, w której dochodzi do nagromadzenia nadwyżki płynu w miejscu urazowym lub chorobowym. Z powodu uszkodzenia dostarczana jest większa ilość płynów, niż pobierana przez naczynia krwionośne oraz chłonne. W ten sposób zaczyna gromadzić się w jednym miejscu, zwiększając tym samym objętość stawu lub miejsca zapalnego.

Obrzęk może być również symptomem towarzyszącym stanowi zapalnemu. Szczególnie przy stłuczeniach, skręceniach, oparzeniach, czy nawet ukąszeniach przez owady.

Jakie są przyczyny obrzęku kolana?

Podzielić je możemy na:

  • urazowe
  • chorobowe

Jeżeli powstawanie opuchlizny poprzedzał upadek lub jakikolwiek uraz mechaniczny, który możemy powiązać ze stawem kolanowym to znacznie ułatwia diagnostykę. Następnie należy ustalić uszkodzenie, której struktury spowodowało powstanie obrzęku. Charakter urazu może być zróżnicowany od lekkiego po ciężki. Gdzie stopień lekki odpowiada najprostszemu stłuczeniu, natomiast ciężki może wiązać się zarówno ze złamaniem kości, jak i zerwaniem więzadeł stabilizujących kolano.

Symptomy pojawiające się symetrycznie powinny ostrzegać przede wszystkim. Taki objaw jest spowodowany zmianami chorobowymi, które mogą również wywoływać obrzęk. Do takich chorób zaliczamy:

  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • dnę moczanową
  • toczeń rumieniowaty
  • zmiany zwyrodnieniowe

Są to głównie choroby reumatoidalne, które spowodowane są pogorszeniem metabolizmu ciała. Odkładanie się niektórych minerałów powoduje niszczenie stawów, a tym samym dolegliwości bólowe oraz objaw opuchlizny.

Jak radzić sobie ze spuchniętym kolanem?

Przede wszystkim, jeżeli macie podejrzenie, że stało się coś poważniejszego – udajcie się do lekarza lub fizjoterapeuty lub do obu. Specjaliści zadbają o prawidłowy proces leczenia. Przez najbliższe 1- 3 dni po wystąpieniu obrzęku, szczególnie w wypadku urazu należy oszczędzać nogę, a podczas odpoczynku utrzymywać ją powyżej poziomu serca. Ma to ułatwić zmniejszenie obrzęku.

Przy takich sytuacjach warto unikać przeciwzapalnych środków takich, jak chłodzenie miejsca urazowego oraz branie leków przeciwzapalnych. Osłabiamy tym samym procesy naprawcze, które zaczynają się w naszym kolanie.

Dodatkowo możemy wprowadzić kompresję za pomocą tape’ów oraz kompresów. W mechaniczny sposób ograniczymy powiększanie się obrzęku. Natomiast po kilku dniach od urazu, powstania obrzęku najlepiej zająć się sobą. Poćwiczyć do granicy bólowej lub dostosować się w tym temacie do zaleceń fizjoterapeuty i ortopedy.

Zastosować suplementację

Dobrym wspomożeniem jest suplementacja. Razem z GO ON CLINIC mają Państwo 20 % zniżki na suplement diety FLEX Lab one.



Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Skontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Bądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic