Artroskopia stawu barkowego – przygotowanie, przebieg i okres po operacji

27 lipca 2021
pexels-sora-shimazaki-5938567-1200x800.jpg

Przygotowanie do operacji

Przede wszystkim zróbcie wszystko, żeby operacja nie była potrzebna. Często leczenie zachowawcze z pomocą fizjoterapeuty jest w stanie doprowadzić Wasze biodro z powrotem do sprawności i ominąć niepotrzebny zabieg. W niektórych przypadkach stosuje się różnego rodzaju iniekcje mające rozpocząć procesy naprawcze biodra.

Jednak w przypadku, kiedy nie pozostaje nic innego jak interwencja chirurgiczna udajcie się do fizjoterapeuty, który odpowiednio Was do niej przygotuje. Zasadą jest, że im silniejszy pacjent podchodzi do operacji, tym łatwiej będzie przywrócić go do pełni sprawności. Dlatego tak ważnym aspektem jest rehabilitacja przedoperacyjna w trakcie, której nie tylko odpowiednio przygotujecie się fizycznie, ale również psychicznie, ponieważ będziecie wiedzieli:

  • co Was czeka,
  • jak operacja będzie przeprowadzana
  • jak będzie wyglądała terapia po operacji

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że po operacji staw może być unieruchomiony, a chód wspierany kulami łokciowymi. Problemem może okazać się transport, ponieważ pacjent, o ile nie jest w stanie całkowicie obciążyć swojego stawu biodrowego, nie powinien prowadzić samochodu. Dlatego warto przemyśleć to jeszcze przed operacją i ewentualnie poprosić kogoś, żeby do czasu rekonwalescencji pomógł Wam w przemieszczaniu.

Przebieg operacji

Zostaniecie zaproszeni do szpitala na kilka dni przed zabiegiem. Do operacji bezpośrednio przygotuje Was personel medyczny placówki, w której będzie ona przeprowadzana. Wlicza się w to również narkoza.

Sama operacja polega na wprowadzeniu kamery oraz narzędzi chirurgicznych przez małe nacięcia skórne. Pozwala to na dokładną diagnostykę i zwizualizowanie problemu, z którym Państwo się możecie borykać. Następnie przy ciągłym płukaniu stawu wodą usuwane są widoczne tkanki niepożądane oraz naprawiane uszkodzenia.

Okres po operacji

Po operacji pacjent trafia na salę pooperacyjną, a następnie na oddział szpitalny. Zależnie od przebiegu operacji różny jest czas pobytu na oddziale.

Większość ortopedów zaopatrzy Was w kule łokciowe po zabiegu artroskopii na mniej więcej 4 – 6 tygodni. Dzieje się tak, ponieważ w dużej części interwencja polega na modyfikowaniu tkanki kostnej, którą należy w początkowym okresie pooperacyjnym odciążać.

Ważnym jest zadbanie o prawidłowe formowanie się blizny pooperacyjnej przez fizjoterapeutę oraz odpowiednie jej opracowanie w dalszych etapach terapii. Dodatkowo część ortopedów zaleca ograniczenie ruchu zewnętrznej rotacji w biodrze przez pierwsze 3 tygodnie po operacji. Dzieje się tak, ponieważ nawet małe nacięcia torebki stawowej mogą powodować niestabilność stawu.

Kolejnym aspektem jest wzmacnianie mięśni okalających staw biodrowy w celu wzmocnienia jego stabilizacji. Do tego dochodzą odpowiednio  i indywidualnie dopasowane ćwiczenia przywracające prawidłowy wzorzec chodu, fizjologiczny zakres ruchu oraz prawidłową stabilność stawu biodrowego.

Odpowiednio prowadzeni pacjenci przez fizjoterapeutów we współpracy z ortopedami są w stanie wrócić do normalnej sprawności od 4 do 6 miesięcy po wykonanym zabiegu artroskopowym.



Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Skontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Bądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic