Łąkotka – kilka słów
Jak wygląda budowa łękotki?
Łąkotka przypomina swoim kształtem półksiężyce, a zbudowana jest przede wszystkim z tkanki łącznej. Tworzy dla kości udowej i kości piszczelowej powierzchnie stawowe wspomagając strukturalnie i funkcjonalnie staw kolanowy.
Jak już wspomniano wyróżniamy łąkotkę przyśrodkową oraz boczną. Przyśrodkowa jest dłuższa, szersza i słabiej zakrzywiona, natomiast boczna jest delikatnie krótsza, ale bardziej zakrzywiona.
Jaka jest funkcja łękotki?
Do głównych funkcji zalicza się:
- amortyzacja drgań i wstrząsów
- rozkłada siłę nacisku na kolejne powierzchnie stawowe
- rozprowadza płyn maziowy w torebce stawowej
- bierze udział w stabilizacji kolana ze względu na dużą ilość proprioceptorów
Jakie są najczęstsze urazy łąkotek?
Uszkodzenia dotyczą w głównej mierze urazów oraz zbyt dużego obciążenia stawów.
U najmłodszych trudno jest doprowadzić do kontuzji łąkotki ze względu na jej wytrzymałość oraz elastyczność. Dlatego w tej grupie wiekowej zdarza się to w większości podczas uprawiania sportów kontaktowych takich piłka nożna, rugby, ale również w narciarstwie.
Natomiast u starszych wiekiem (po 40 r. ż.) do urazu dojść może nawet podczas wykonywania głębokiego przysiadu. Składa się na to wielokrotnie powtarzane niewielkie urazy i starzenie się organizmu. Dodatkowo warto dodać, że na uszkodzenia łąkotek cierpią głównie mężczyźni.
Jakie są objawy uszkodzenia łękotki?
To, co powinno Was uwrażliwić to przede wszystkim zablokowanie stawu, ból oraz opuchlizna. Dolegliwości bólowe będą występować po uszkodzonej stronie, dodatkowo może dochodzić do “przeskakiwania” w stawie oraz tkliwości danego miejsca.
Rehabilitacja i leczenie łękotki
Przede wszystkim należy zgłosić się do ortopedy, który odpowiednimi testami tzw. łąkotkowymi i rezonansem magnetycznym oceni, z czym mamy do czynienia. Następnie podejmowana jest decyzja, czy uraz powinien być leczony zachowawczo, czy też operacyjnie.
Jeżeli dochodzi do operacji wtedy artroskopowo lekarz sprawdza jaki jest dokładnie poziom uszkodzenia, dobiera odpowiednią technikę leczenia operacyjnego np. poprzez założenie szwów umożliwiających zbliżenie do siebie uszkodzonych fragmentów łąkotki.
Rehabilitacja po operacji uruchamiana jest po około 2 tygodniach. Lekarz ortopeda może zalecić stosowanie ortezy. Wtedy zarówno czynnie, jak i biernie terapia pooperacyjna opiera się na zwiększaniu zasięgu ruchu oraz odpowiednim ustabilizowaniu stawu kolanowego. Staramy się dotrzeć do prawidłowej kontroli stawu oraz wzorca chodu.Leczenie zachowawcze może potrwać dłużej, niż leczenie z włączeniem operacji. Rehabilitacja w takim wypadku polega na utrzymaniu prawidłowej kondycji głównie mięśni czworogłowego uda oraz kulszowo goleniowych. Zalecane jest wzmacnianie oraz ćwiczenia rozciągające wymienione mięśnie. Dokładna terapia dobierana jest indywidualnie do pacjenta, biorąc pod uwagę szybkość regeneracji oraz zaangażowanie pacjenta. Współpraca z ortopedą i fizjoterapeutą zdecydowanie przyspiesza proces powrotu do zdrowia.