Blokada – iniekcje sterydowe

Blokada stawu jest zabiegiem ortopedycznym, małoinwazyjnym i wykonywanym przez specjalistów. W ten sposób działa się łagodząco na ostry lub przewlekły stan zapalny w obrębie układu ruchu.
Warto zaznaczyć, że pojęcie blokada nie istnieje w słowniku medycznym. To potoczny skrót myślowy, który bierze się z blokowania stawu przez wprowadzane sterydy. Dlatego w terminach medycznych częściej usłyszymy iniekcje sterydowe.
Ta doraźna metoda przynosi szybką ulgę oraz utrzymuje się kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Blokada stawu składa się ze środków sterydowych, które działają przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie.
Dla kogo jest przeznaczona?
Szczególnie często stosowana jest u osób, które cierpią na ostry i przewlekły ból. W ten sposób lekarz jest w stanie złagodzić dolegliwości. Warte zaznaczenia jest przede wszystkim, że jest to czasowe zniwelowanie objawów, ale przyczyna bólu nadal nie będzie wyleczona.
Iniekcję dostawową najczęściej otrzymują chorujący na:
- osteoartrozy
- tendinopatie
- dnę moczanową
- reumatoidalne zapalenie stawów
- rwę kulszową
- wiele innych przewlekłych i ostrych zespołów bólowych
Natomiast regiony, w które najczęściej wstrzykiwane są steroidy to:
- staw kolanowy
- staw barkowy
- nadgarstek
- stopa
Ortopedzi stosują blokadę również diagnostycznie oraz prognostycznie. Poprzez takie działanie są w stanie określić źródło bólu oraz sprawdzają, czy zatrzymanie przewodnictwa nerwowego okaże się skuteczne w leczeniu bólowym pacjenta.
Jakie ma działanie blokada?
Blokada stosowana jest bezpośrednio w miejsce bólowe. Podawana jest za pomocą iniekcji dostawowej. Preparat składa się w głównej mierze z kortykosteroidów, które warto odróżnić od znanych przede wszystkim kulturystom sterydów anabolicznych.
Anaboliczne w głównej mierze wspomagają organizm w budowaniu masy mięśniowej. Kortykosteroidy są podobne do hormonów produkowanych przez korę nadnerczy, które walczą ze stresem organizmu powodowanym przez czynniki chorobotwórcze oraz urazy. Zmniejszają stan zapalny oraz wpływają na układ odpornościowy – łagodząc jego odpowiedź.
Jak długo pomoże mi blokada?
Samo znieczulenie wprowadzone do stawu, mięśnia, ścięgna, czy nawet w kręgosłup trwać może od miesiąca do dwóch. Istnieje jednak sposób, żeby ten okres wydłużyć – jest nim ruch. Pomagają w tym niezwykle dobrze fizjoterapeuci, którzy potrafią stworzyć dogodne warunki do wprowadzenia w stawy odpowiedniej aktywności.
Czy sama iniekcja sterydowa wystarczy?
Częstym błędem, który jest popełniany przez wielu specjalistów to zalecenia oszczędzania stawów. Może to mieć miejsce, kiedy rzeczywiście ruch może zaszkodzić – przy złamaniach śródstawowych, obecności ropy w stawie oraz ostrym stanie zapalnym. W innych okolicznościach, jak najbardziej powinniśmy się ruszać.
Jakie skutki uboczne może powodować blokada?
Trzeba liczyć się z tym, że każdy ludzki organizm może reagować w różny sposób na iniekcje sterydowe. Jednak w takich wypadkach warto zwrócić się do lekarza, który wprowadzał blokadę.
Niepożądanymi symptomami, które mogą wystąpić są:
- kilkudniowy dyskomfort lub ból w miejscu iniekcji
- powstanie krwiaka lub gromadzenie się krwii pod skórą
- zaczerwienienie na kilka godzin
- w przypadku cukrzyków – może podnieść się poziom cukru na kilka dni
- w przypadku nadciśnienia tętniczego – może podnieść się ciśnienie również na kilka dni
Na szczególną uwagę zasługują infekcję, które powodują obrzęk, ból oraz zaczerwienienie. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza!