Choroby stawów

Nasze ciało składa się z bardzo wielu elementów, które razem sprawiają, że nasze ciało tak świetnie funkcjonuje w różnych warunkach. Tak, jak drzwi potrzebują zawiasów tak nasz organizm opiera się na stawach, czyli połączeniach pomiędzy kośćmi.
Jednak, co w przypadku, kiedy przestają działać. Zmiany patologiczne stawów sprawiają, że nasz organizm metaforycznie “rdzewieje”. Trzeba podjąć odpowiednie działania, ponieważ może to doprowadzić do całkowitego unieruchomienia.
Rodzaje chorób
W większości przewlekle dotykających stawy chorób są to problemy autoimmunologiczne, a więc takie, które są wynikiem autoagresji naszego organizmu. Wiele z wymienionych można zaliczyć również do chorób reumatycznych, czyli dotykających tkankę łączną, w tym również stawy.
- Choroba zwyrodnieniowa stawów (Osteoartroza) – to jedno z najczęściej występujących typów zapalenia stawów. Pierwsze objawy możemy zaobserwować pomiędzy 40., a 60 r.ż..
Są to m.in.: ból w stawach po okresie spoczynku, sztywność stawów, uczucie przeskakiwania oraz zwiększony obrys stawów.
- Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – drugie z kolei schorzenie dotykające osoby starsze, pomiędzy 40., a 55 rokiem życia, częściej kobiety.
Objawy pokrywają się z osteoartrozą, jednak tutaj często występują w stawach tzw. guzki reumatoidalne.
- Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – ta choroba dotyka osoby młode, najczęściej przed 16. rokiem życia. Doprowadza do wielu uszkodzeń w obrębie układu ruchu. Jest wyjątkowo niebezpieczna ze względu na zaburzenia, jakie może powodować w okresie dorastania.
- Dna moczanowa – dolegliwości z nią związane dotyczą nieprawidłowej przemiany materii i gromadzenia się tak jak wskazuje nazwa nadmiernej ilości kwasu moczanowego. To doprowadza organizm do zmian patologicznych w obrębie stawów i na początku silnych i ostrych napadów bólowych.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – dopada głównie mężczyzn w wieku 20 – 40 lat. Pierwsze oznaki to poranna sztywność dolnej części pleców, a wraz z postępem choroby dotyka coraz to wyższe partie kręgosłupa. Prowadzi to do twardnienia więzadeł oraz zrastania się kręgów powodując ogromne ograniczenia ruchowe.
Objawy pozastawowe
Te i wiele innych chorób mogą dotykać stawy pojedyncze lub nawet cały organizm. Wymienione wyżej schorzenia objawiają się bardzo często ogólnoustrojowo, a więc nie tylko w obszarze zapalnym, ale również w innych narządach. W wyniku aktywacji procesów zapalnych może to prowadzić do:
- miażdżycy
- choroby niedokrwiennej serca i zawału
- zapalenia naczyń krwionośnych
- zapalenia płuc
- osteoporozy
- osłabienia nerek
Bardzo ważnym przy chorobach reumatycznych są cykliczne badania, które mają sprawdzić, czy dane schorzenie nie wpływa na resztę organizmu i nie powoduje gdzieś patologii.
Łagodzenie bólu
W wielu przypadkach choroby te są niestety nieuleczalne. Jednak poziom, na którym stoi medycyna umożliwia zahamowanie postępów choroby albo chociaż złagodzenie dolegliwości. Wiąże się to bardzo często z lekami biologicznymi lub syntetycznymi i sterydami ukierunkowanymi na źródło problemu, które jest różne w podanych chorobach.
Fizjoterapia obejmuje w schorzeniach stawów niezwykle ważną funkcję. Stawy potrzebują ruchu, a choroby, które wymieniłem wprowadzają dolegliwości, z którymi chory przestaje się ruszać. W ten sposób doprowadza się do błędnego koła, które należy przerwać. Fizjoterapeuta ma za zadanie wprowadzenie terapii, która zmobilizuje pacjenta do działania i przezwyciężenia granicy dyskomfortu. Tak prowadząc terapię można spodziewać się znacznych postępów, powrotu zakresu ruchomości oraz większej woli do pracy nad sobą.