Choroby stawów

19 października 2021
pexels-teona-swift-6874384-1200x800.jpg

Nasze ciało składa się z bardzo wielu elementów, które razem sprawiają, że nasze ciało tak świetnie funkcjonuje w różnych warunkach. Tak, jak drzwi potrzebują zawiasów tak nasz organizm opiera się na stawach, czyli połączeniach pomiędzy kośćmi.

Jednak, co w przypadku, kiedy przestają działać. Zmiany patologiczne stawów sprawiają, że nasz organizm metaforycznie “rdzewieje”. Trzeba podjąć odpowiednie działania, ponieważ może to doprowadzić do całkowitego unieruchomienia.

Rodzaje chorób

W większości przewlekle dotykających stawy chorób są to problemy autoimmunologiczne, a więc takie, które są wynikiem autoagresji naszego organizmu. Wiele z wymienionych można zaliczyć również do chorób reumatycznych, czyli dotykających tkankę łączną, w tym również stawy.

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów (Osteoartroza) – to jedno z najczęściej występujących typów zapalenia stawów. Pierwsze objawy możemy zaobserwować pomiędzy 40., a 60 r.ż.. 

Są to m.in.: ból w stawach po okresie spoczynku, sztywność stawów, uczucie przeskakiwania oraz zwiększony obrys stawów.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – drugie z kolei schorzenie dotykające osoby starsze, pomiędzy 40., a 55 rokiem życia, częściej kobiety. 

Objawy pokrywają się z osteoartrozą, jednak tutaj często występują w stawach tzw. guzki reumatoidalne.

  • Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – ta choroba dotyka osoby młode, najczęściej przed 16. rokiem życia. Doprowadza do wielu uszkodzeń w obrębie układu ruchu. Jest wyjątkowo niebezpieczna ze względu na zaburzenia, jakie może powodować w okresie dorastania.
  • Dna moczanowa – dolegliwości z nią związane dotyczą nieprawidłowej przemiany materii i gromadzenia się tak jak wskazuje nazwa nadmiernej ilości kwasu moczanowego. To doprowadza organizm do zmian patologicznych w obrębie stawów i na początku silnych i ostrych napadów bólowych.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – dopada głównie mężczyzn w wieku 20 – 40 lat. Pierwsze oznaki to poranna sztywność dolnej części pleców, a wraz z postępem choroby dotyka coraz to wyższe partie kręgosłupa. Prowadzi to do twardnienia więzadeł oraz zrastania się kręgów powodując ogromne ograniczenia ruchowe.

Objawy pozastawowe

Te i wiele innych chorób mogą dotykać stawy pojedyncze lub nawet cały organizm. Wymienione wyżej schorzenia objawiają się bardzo często ogólnoustrojowo, a więc nie tylko w obszarze zapalnym, ale również w innych narządach. W wyniku aktywacji procesów zapalnych może to prowadzić do:

  • miażdżycy
  • choroby niedokrwiennej serca i zawału
  • zapalenia naczyń krwionośnych
  • zapalenia płuc
  • osteoporozy
  • osłabienia nerek

Bardzo ważnym przy chorobach reumatycznych są cykliczne badania, które mają sprawdzić, czy dane schorzenie nie wpływa na resztę organizmu i nie powoduje gdzieś patologii.

Łagodzenie bólu

W wielu przypadkach choroby te są niestety nieuleczalne. Jednak poziom, na którym stoi medycyna umożliwia zahamowanie postępów choroby albo chociaż złagodzenie dolegliwości. Wiąże się to bardzo często z lekami biologicznymi lub syntetycznymi i sterydami ukierunkowanymi na źródło problemu, które jest różne w podanych chorobach. 

Fizjoterapia obejmuje w schorzeniach stawów niezwykle ważną funkcję. Stawy potrzebują ruchu, a choroby, które wymieniłem wprowadzają dolegliwości, z którymi chory przestaje się ruszać. W ten sposób doprowadza się do błędnego koła, które należy przerwać. Fizjoterapeuta ma za zadanie wprowadzenie terapii, która zmobilizuje pacjenta do działania i przezwyciężenia granicy dyskomfortu. Tak prowadząc terapię można spodziewać się znacznych postępów, powrotu zakresu ruchomości oraz większej woli do pracy nad sobą.Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plSkontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plBądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic