Co to jest zapalenie stawu kolanowego?
Co powoduje stan zapalny w stawie kolanowym? Ból w kolanie i ograniczenie ruchu? Może Twoje kolano spuchło i nie wiesz co robić?
Sam stan zapalny jest już szeroko opisany w wielu innych artykułach, również u nas. Jednak stawu kolanowy jest na tyle częstym powodem wizyt, że i tak Wam to opiszemy.
W stawie kolanowym zapalenie obejmuje najczęściej takie struktury jak:
-
- kaletkę maziową – występująca w zachyłkach jamy stawowej fabryka “lubrykantu”, który wspomaga ślizg pomiędzy mięśniami, ścięgnami i kośćmi
- błonę maziową – wewnętrzna warstwa torebki stawowej, która produkuje maź pomagającą nam ruszać stawami
- staw rzepkowo – udowy
Jakie są objawy zapalenia kolana?
Symptomy, które dadzą nam znać, że z kolanem jest coś nie tak to przede wszystkim i oczywiście ból. W większości wszystkich schorzeń jest głównym czynnikiem, który sprawia, że zaczynamy się zastanawiać, co z tym zrobić. Oprócz tego na skutek powstania obrzęku możemy spodziewać się również ograniczenia w ruchomości.
Jednak to co odróżnia stan zapalny od wielu innych objawów jest przede wszystkim lokalnie zwiększona temperatura oraz zaczerwienienie skóry kolana. Dlaczego takie objawy? Ponieważ nasze ciało próbując zwalczyć niechciany stan przy pomocy zapalenia podwyższa temperaturę i utrzymuje ją tak długo, jak jest to potrzebne. Ten mechanizm działa tak samo, jak gorączka.
Dlaczego dochodzi do zapalenia kolana?
Do zapalenia kolana dochodzić może z bardzo wielu powodów. Samo sklasyfikowanie czynników, które mają wpływ na takie procesy zajęłoby całą wieczność. Dlatego właśnie mówi się, że prawidłowe rozpoznanie to połowa sukcesu w leczeniu i terapii.
Jednymi z wielu czynników, które będą warunkować powstanie stanu zapalnego to:
- urazy,
- wady wrodzone,
- nadwaga,
- infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pasożytnicze
- choroby metaboliczne, np. RZS, dna moczanowa
Podczas urazów dochodzi często do uszkodzenia, a nasze ciało na taką sytuację reaguje natychmiastowo – chcąc naprawić uszkodzenia. Rozpoczyna więc stan zapalny, podczas którego dochodzi do procesów gojenia. Poza tym wady takie, jak koślawość lub szpotawość kolan może prowadzić do powstawania stanów zapalnych.
Kolejną rzeczą wartą zaznaczenia jest nadwaga, a ponieważ dotyka dużej części populacji to też równie często może być źródłem zapalenia w kolanach. Kolana to jeden z najbardziej obciążonych stawów. Co jeżeli muszą dźwigać więcej, niż fizjologicznie mogą?
Infekcje natomiast to sytuacja, w której w naszym organizmie wbrew naszej woli przebywają niechciani goście – bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby. Nasz organizm myśli dokładnie w ten sam sposób i chce pozbyć się ich wywołując – stan zapalny. Przykładowymi pasażerami na gapę mogą być – gronkowiec złocisty, czy też paciorkowiec.
Na końcu choroby metaboliczne, które niestety wcale nie występują tak rzadko. Poprzez zwrot choroby metaboliczne mamy na myśli odpowiedź autoimmunologiczną, czyli agresję układu odpornościowego na komórki tego samego organizmu. W ten sposób zarówno reumatoidalne zapalenie stawów, jak i dna moczanowa uszkadzają stawy kolanowe, również przewlekłym stanem zapalnym.
Co robić w przypadku zapalenia kolana?
Udaj się do specjalisty – i tutaj mógłbym skończyć, ponieważ za każdym razem, jeżeli dzieje się coś niepożądanego powinieneś/powinnaś poradzić się osoby, która się tym zajmuje. W takim wypadku może to być zarówno ortopeda, jak i fizjoterapeuta.
Koniecznością będzie przeprowadzenie szerokiej diagnostyki, która nakreśli nam, w czym jest problem. Zaczynając od podstawowego wywiadu, a kończąc na testach klinicznych i diagnostyce obrazowej.
Jest wiele charakterystycznych cech, które można rozpoznać przy odpowiednim zapleczu doświadczeń. Dla przykładu potoczna woda w kolanie jest w większości przypadków objawem powiązanym konkretnie z zapaleniem błony maziowej. Ten i wiele innych wskaźników ma nas naprowadzić na prawidłowe rozpoznanie. Dalej terapia musi być opracowana indywidualnie.