Jakie mięśnie ramienia wymieniamy?

14 stycznia 2022
Projekt-bez-tytulu-4.png

Na jakie grupy dzielimy mięśnie ramienia? Gdzie się zaczynają, a gdzie kończą? Jakie funkcje wykonują? W tym artykule dowiesz się wszystkiego.

Mięśnie ramienia odpowiadają przede wszystkim za ruch stawem barkowym oraz łokciowym. Dają nam sporą mobilność ramienia, a poza tym czymże byłby tydzień treningowy bez zrobienia bicka.

Na grupę przednią i tylną, bo tak je dzielimy, składa się 5 mięśni – dwugłowy ramienia, kruczo – ramienny, ramienny, trójgłowy ramienia, łokciowy.

Gdzie się przyczepiają mięśnie ramienia?

 1. dwugłowy ramienia

Zbudowany jest z dwóch głów, które mają wspólny przyczep końcowy, ale oddzielny przyczep początkowy. Głowa długa przyczepia się do guzka nadpanewkowego łopatki, głowa krótka natomiast do wyrostka kruczego łopatki.

Koniec tego mięśnia znajduje się na guzowatości kości promieniowej.

 1. kruczo – ramienny

Najmniejszy mięsień z grupy ramienia, leży w dole pachowym, a rozpoczyna swój przebieg tak samo, jak głowa krótka m. dwugłowego uda – wyrostek kruczy łopatki. Natomiast kończy się w połowie długości kości ramiennej.

 1. ramienny

Niemalże w tym samym miejscu, gdzie kończy się m. kruczo – ramienny zaczyna się silny zginacz łokcia m. ramienny – w połowie długości kości ramiennej. Biegnie nad torebką stawową łokcia przyczepiając się również do niej, a kończy się na guzowatości kości łokciowej.

 1. trójgłowy ramienia

Bardzo silny prostownik łokcia, a jak sama nazwa wskazuje jest podzielony na trzy głowy. Tak samo, jak w mięśniu dwugłowym ramienia przyczep początkowy jest różny, ale kończą się w tym samym miejscu.

Dzieli się na głowę:

 • długą – guzek podpanewkowy łopatki
 • boczną – powierzchnia tylna kości ramiennej, przegroda międzymięśniowa boczna
 • przyśrodkową – powierzchnia tylna kości ramiennej

Razem kończą swój przebieg na wyrostku łokciowym.

 1. łokciowy

To bardzo mały, trójkątny, ale gruby mięsień, który rozpoczyna się na nadkłykciu bocznym kości ramiennej oraz więzadle pobocznym promieniowym stawu łokciowego. Swój koniec natomiast ma na trzonie kości łokciowej.

Jakie są funkcje mięśni ramienia?

Każdy mięsień wspomaga wykonywanie różnych ruchów, nigdy nie jest to jedna izolowana funkcja. Zawsze mięsień odpowiedzialny jest w mniejszym lub większym stopniu za kilka płaszczyzn ruchomości. Tak oto, w zależności od ruchu i stawu dzielą się funkcjami mięśnie ramienia:

 • m. dwugłowy ramienia – głowa długa odpowiada za odwodzenie ramienia i rotację wewnętrzną w stawie barkowym, głowa krótka przywodzi ramię, dodatkowo cały mięsień zgina w stawie barkowym oraz łokciowym (kiedy wnętrze dłoni skierowane jest do góry)  i silnie odwraca przedramię
 • m. kruczo – ramienny – zgina i przywodzi ramię i co ciekawe rotuje, ale w zależności od ułożenia, przede wszystkim pomaga wrócić do pozycji wyjściowej
 • m. ramienny – bardzo często jest ćwiczony zamiast bicepsa, zgina staw łokciowy niezależnie od rotacji w stawie łokciowym
 • m. trójgłowy ramienia – głowa długa to najsilniejszy prostownik oraz bardzo silny przywodziciel stawu ramiennego, cały mięsień równie silnie prostuje staw łokciowy
 • m. łokciowy – głównie wspomaga triceps w prostowaniu łokcia

Co unerwia, a co unaczynia mięśnie ramienia?

Grupę przednia unerwiona jest przez nerw mięśniowo – skórny. Natomiast unaczynienie jest już różne: 

 • m. dwugłowy ramienia – tętnica pachowa
 • m. kruczo – ramienny – tętnice okalające ramię przednia i tylna
 • m. ramienny – tętnice poboczne łokciowe

Grupa tylna unerwiona jest przez nerw promieniowy, a unaczynienie:

 • m. trójgłowy ramienia – tętnica okalająca ramię tylna, tętnica głęboka ramienia
 • m. łokciowy – tętnica międzykostna wsteczna


Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plSkontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plBądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic