Haluksy, czy może paluch koślawy?

Hallux valgus, popularne haluksy, a tak naprawdę paluch koślawy. Nawet 7 – 9 razy częściej dotyka kobiet, dlaczego? Wszystko jest w artykule! Deformacja rozpoczyna się już na poziomie śródstopia, a powodów, przez które występuje może być naprawdę wiele.
Czym jest paluch koślawy?
To koślawe zniekształcenie, jak sama nazwa podkreśla, które doprowadza do nakładania się pierwszego palca stopy na drugi, a nawet trzeci. Dotyka niemalże 2 – 4% populacji, a zwykle towarzyszy mu też płasko – koślawe ustawienie stopy.
Ta jedna z najczęstszych deformacji przodostopia jest często ignorowana, aż w końcu dolegliwości drastycznie zmniejszają komfort zarówno w chodzie, jak i przy innych czynnościach dnia codziennego.
Samo koślawienie rozpoczyna się już z poziomu kości śródstopia, ponieważ właśnie ta kość często zaczyna ustawiać się do przywiedzenia. Natomiast sam pierwszy palec ustawia się w drugą stronę, czyli do wewnątrz. Dlatego właśnie największy problem leży w stawie śródstopno – paliczkowym.
Jak objawia się paluch koślawy?
- znaczna deformacja kostna
- bolesność zarówno w obrębie pierwszego palca, jak i reszty, na które napiera paluch
- problemy z doborem obuwia
- odciski i modzele
- problemy z doborem obuwia
- tkliwość w obrębie deformacji
Co może powodować powstawanie palucha koślawego?
Przede wszystkim paluch koślawy bardzo często ma podłoże genetyczne, ale nie jest to wyłączny powód, przez który dochodzi do deformacji. Dokłada się do tego bardzo często złe ustawienie stopy, które w znaczny sposób zmieniają obciążenie stopy. Tak właśnie rozpoczyna się łańcuch procesów, które doprowadzają do zniekształcenia w stopie.
Bardzo ważne jest też prawidłowe wysklepienie stopy, zarówno łuk podłużny, jak i poprzeczny. Jeżeli go zabraknie może to również doprowadzić do nieprawidłowego ustawienia i zmian kostnych.
Zdecydowanie do powstania paluch koślawego może przyczynić się noszenie złego obuwia. Rozumiemy przez to długotrwałe noszenie wysokich obcasów, w których stopa przy dość wąskim przodzie buta dodatkowo napierana przez wysokie ułożenie pięty powoduje kompresję palców. To prowadzi z kolei do oddalania się pierwszej kości śródstopia i powstawania palucha koślawego. Właśnie dlatego kobiety częściej dotyka paluch koślawy, ponieważ częściej noszą wąskie i na wysokim obcasie buty.
Jak leczyć nieoperacyjnie palucha koślawego?
Ważne jest, że leczenie zachowawcze – nieoperacyjne brane pod uwagę jest, jako pierwsze w nadziei, że nie będzie trzeba przeprowadzać operacji. Do takiego leczenia pacjent jest czynnie włączany, ponieważ to głównie od niego będzie zależeć postęp terapii.
Przede wszystkim należy podkreślić, że odpadają wszelkie wąskie i wysokie buty na obcasie. Dodatkowo może być wprowadzona przez specjalistę specjalna orteza, która może być również w wersji ze skórzanych pasków, które poprawiają ustawienie palucha. Do leczenia zachowawczego należy przede wszystkim fizjoterapia, która potrafi zdziałać cuda przy współpracy pacjenta. Składa się ze wszelkiego rodzaju technik rozciągających, mobilizujących pierwszy staw śródstopno – paliczkowy oraz wielu ćwiczeń, które wzmacniają wysklepienie podłużne i poprzeczne. Stopę można wesprzeć kinesiotapingiem, który w zależności od zaaplikowania może: korygować ustawienie, podnosić łuk stopy.
Co jeżeli leczenie zachowawcze palucha koślawego zawiedzie?
Wtedy niestety trzeba przejść do innych metod – operacyjnych. Zaliczamy do nich m.in.:
- osteotomię – na czym polega możecie przeczytać w artykule, natomiast w przypadku palucha koślawego wykonuje się cięcie tak, aby zmniejszyć ustawienie w przywiedzeniu
- artroplastyka – polega na usunięciu uszkodzonego stawu, w tym przypadku śródstopno – paliczkowego, i wprowadzeniu implantu, który będzie go zastępował
- artrodeza – przeprowadzana jest w ciężkich przypadkach dużych degeneracji,
a chodzi w niej o przytwierdzeniu stawu w prawidłowym ustawieniu za pomocą śrub itp.. Często wykonywana u starszych osób