Guzki Schmorla – kilka słów

Mimo, że niedługo mija wiek od ich odkrycia to nadal tajemnicze pozostaje kilka kwestii związanych z tym schorzeniem. Przede wszystkim można powiedzieć, że dotyczą kręgosłupa – głównie piersiowego i lędźwiowego. Są to wypukliny, ale nie tak, jak standardowe rozlewające się pomiędzy kręgami, ale wypukliny dotrzonowe.
Dlaczego pojawiają się guzki Schmorla?
Nie do końca wiadome jest, dlaczego guzki Schmorla powstają. Badacze przedstawili wiele hipotez, z których żadna do tej pory nie została potwierdzona. Niektórzy twierdzą, że mogą powstawać, jako skutek licznych urazów, kontuzji i przeciążeń w obrębie kręgosłupa. Są również domniemania, że stan ten powoduje niedobór witaminy D. Choroby, które na pewno stymulują powstawanie guzków Schmorla to:
- choroba Scheuermanna
- osteopenia
- osteoporoza
- choroby hormonalne
Jak objawiają się guzki Schmorla?
Początkowo guzki Schmorla mogą nie dawać żadnych dolegliwości. Jednak wraz z postępem penetracji trzonu kręgu powodować może ból. Dalsze symptomy działają na sąsiadujące tkanki. Skutkują osłabieniem mięśni, zmniejszeniem ich wydolności oraz większą męczliwością. To wszystko może również powodować zmniejszenie ruchomości kręgosłupa.
Jak rozpoznamy guzki Schmorla? – diagnostyka
Do diagnostyki należy wykorzystać przede wszystkim rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową. Zmiany mogą być niezauważalne podczas zdjęcia rentgenowskiego, dlatego często guzki diagnozowane są przez przypadek.
Oprócz opisu radiologa lekarz powinien również podjąć diagnostykę różnicową w celu wykluczenia możliwości zajęcia kręgów kręgosłupa przez procesy nowotworowe.
Jaki związek guzki Schmorla mają z chorobą zwyrodnieniową?
Młodzieńcza kifoza jest chorobą obejmującą swoimi dolegliwościami nastolatków, a objawia się nadmiernym wygięciem kręgosłupa piersiowego. Obecne podczas tej choroby są również omawiane guzki Schmorla. Warto zaznaczyć, że sama obecność guzków nie świadczy o obecności choroby Scheuermanna.
Guzki, które wykrywa się podczas młodzieńczej kifozy najczęściej położone są centralnie w obrębie trzonu kręgu, Natomiast te diagnozowane u sportowców najczęściej pokrywają przednią część płytek końcowych.
Jak leczymy guzki Schmorla?
Guzki Schmorla często nie powodują żadnych niepokojących dolegliwości w obrębie organizmu, dlatego nie wymagają leczenia. Jednak nawet, jeżeli by wymagały to nie ma niestety konkretnego postępowania, które miałyby je zredukować. Stosuje się przy aktualnym stanie wiedzy leczenie, które jest niemalże identyczne, jak przy standardowym bólu kręgosłupa. Dodatkowo zaleca się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Rehabilitacja we Wrocławiu
Rehabilitacja, jeżeli jest zalecana to stosowana jest w celu:
- przywrócenia naturalnych krzywizn kręgosłupa
- uzyskania prawidłowej stabilizacji mięśniowej
- wzmocnienie mięśni posturalnych
Takie działania pozwolą zmniejszyć ryzyko powstania powikłań, ale również zagwarantują komfort podczas wykonywania codziennych czynności. Ważne jest, żeby w razie wystąpienia jakichkolwiek symptomów pozostać pod kontrolą ortopedy lub fizjoterapeuty.