Ćwiczenia na kręgosłup szyjny

29 października 2021
pexels-olha-ruskykh-5984625-1200x847.jpg

Odcinek szyjny kręgosłupa jest najdelikatniejszą częścią całej długości kolumny kręgowej. Ważne jest, żeby zadbać o prawidłową stabilizację mięśniową w tej okolicy, ale dodatkowo zadbać o rozciąganie mięśni.

Aktywność fizyczna jest również ważna w różnych schorzeniach kręgosłupa. Często mogą pomagać i dawać ulgę w dolegliwościach. Ważnym jest, żeby stosować ćwiczenia z rozsądkiem. Najlepszą metodą jest poproszenie specjalistów, takich jak: fizjoterapeutów, trenerów personalnych oraz trenerów przygotowania motorycznego, do tego, żeby dostosowali program treningowy do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jakie choroby powodują dolegliwości w odcinku szyjnym?

Pacjenci, którzy uskarżać się mogą na objawy bólowe ze strony układu ruchu w odcinku szyjnym kręgosłupa to przede wszystkim cierpiące na:

  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
  • dyskopatię szyjną
  • rwę ramienną
  • zwężenie kanału kręgowego
  • osteoporotyczne zmiany zwyrodnieniowe

Jak możemy wzmocnić i dobrze ustabilizować odcinek szyjny kręgosłupa?

Istotnym elementem stabilizacji kręgosłupa mięśniowego oprócz więzadeł obejmuje również bardzo ważne mięśnie. Prawidłowy gorset mięśniowy odciąża uciśnięte struktury, a również zwiększa mobilność kręgosłupa.

Zestaw ćwiczeń, które wspomagają odcinek szyjny:

  1. To ćwiczenie rozwijać będzie mięśniowo każdą stronę szyi, a składać się będzie z czterech wariantów. Pozycją wyjściową jest siad na krześle w wyprostowanej pozycji, następnie:
    1. połóż splecione ręce na czole, a następnie napieraj rękoma na czoło. Napinając mięśnie utrzymuj pozycję przez 8 sekund.
    2. połóż rękę prawą / lewą na skroni, a dalej napieraj skręcając głowę w stronę, po której trzymasz dłoń. Trzymaj tak przez 8 sekund napinając mięśnie.
    3. połóż rękę prawą / lewą na przeciwległej skroni, a następnie postaraj się wykonać skłon w tę stronę jednocześnie trzymając ręką i napinając mięśnie przez 8 sekund.
    4. połóż splecione ręce na potylicy, a następne napieraj rękoma na tył głowy.
    5. Napinając mięśnie utrzymuj pozycję przez 8 sekund.
  2. W leżeniu na brzuchu opieramy głowę o ręcznik, który również wkładamy pod brzuch. Następnie wykonujemy dane ułożenia rąk z kciukami skierowanymi do sufitu:
  • ręce wyciągnięte do góry
  • ręce skierowane w bok
  • ręce zginamy w łokciu zbliżając do barków
  • ręce wyciągnięte do tyłu

Jak rozciągamy mięśnie w odcinku szyjnym kręgosłupa?

Ważnym aspektem jest rozciąganie mięśni, ponieważ podczas ćwiczeń wzmacniających włókno mięśniowe ulega skróceniu. Następnie, aby doprowadzić do jego rozluźnienia i powrotu do normalnej długości należy poświęcić chociaż 15 minut.

Oto kilka przykładów, które można wykorzystać:

  • Ukłon japoński jest ćwiczeniem, w którym rozpoczynasz w pozycji czworaka. Głowa zwrócona jest w stronę podłoża. Usiądź na stopach ręce pozostawiając w tym samym miejscu. Powinieneś/aś poczuć przyjemne rozciąganie w kręgosłupie. Jeżeli nie czujesz – możesz położyć ręce delikatnie dalej do przodu.
  • Usiądź w na krześle, bądź w siadzie prostym na macie do ćwiczeń w wyprostowanej pozycji. Nogi rozstaw na szerokość bioder, prawą rękę połóż na prawym udzie, natomiast lewą rękę przełóż nad głową i połóż nad prawym uchem. Przechyl głowę w lewą stronę nie naciskając lewą ręką i utrzymuj tak przez 20 sekund.

Ćwiczenie wykonuje się na obie strony.

  • Siedząc wyprostowanym na krześle, bądź w siadzie prostym na macie do ćwiczeń połóż obie dłonie na udach. Pochyl głowę starając się dotknąć brodą mostka, powinno być wyczuwalne rozciąganie.
  • Na koniec można wykonać fokę, czyli ćwiczenie, które rozciąga cały kręgosłup. Połóż się na brzuchu, a rękoma podeprzyj się mniej więcej na wysokości barków. Prostując ręce, ale trzymając miednicę przy podłoży podnieś się do góry prostując głowę do tyłu – przyjmujesz pozycję podobną do foki.


Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Skontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Bądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic