Jakie wyróżniamy choroby kręgosłupa?

To częste zmiany patologiczne w obrębie naszego rusztowania, które powodują dolegliwości bólowe oraz duże ograniczenia – zarówno ruchowe, jak i funkcjonalne.
Choroby są wyjątkowo poważne, ponieważ kręgosłup sam w sobie jest osłoną dla naszej głównej drogi nerwowej – rdzenia kręgowego. Dlatego zarówno leczenie, jak i rehabilitacja przeprowadzana jest z wyjątkowa ostrożnością oraz rozsądkiem.
Co to jest ZZSK?
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to choroba, która swoim procesem zapalnym obejmuje dużą część stawów kręgosłupa. Występuje zarówno pod postacią łagodną dającą delikatne dolegliwości bólowe, jak również z bólem, który potrafi wybudzić z najgłębszego snu.
Przyczyny samej choroby nie są jasne, ale wpływa na nią:
- podłoże genetyczne,
- infekcje wirusowe i bakteryjne,
- zaburzenia pracy układu immunologicznego
Warto wspomnieć, że chorzy to najczęściej osoby w młodym wieku (17 – 35 lat), szczególnie mężczyźni.
Jednym z pierwszych objawów jest tępy, silny ból promieniujący do pośladków, ponieważ choroba w pierwszej kolejności zajmuje staw biodrowo – krzyżowy. Wraz z progresem dochodzi do zwiększenia dolegliwości, aż do takiego stopnia, że chory wybudza się w nocy i nie śpi do rana. Złagodzenie symptomów powoduje ruch.
Choroba Bechterewa, ponieważ to druga nazwa tego schorzenia wraz z kolejno zajmowanymi stawami powoduje utratę elastyczności kręgosłupa, zwiększoną podatność na urazy oraz kifotyzację (pochylenie do przodu).
Leczenie ZZSK obejmuje farmakoterapię niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz w dużej mierze fizjoterapią. Proces rehabilitacji musi zawierać:
- naukę pacjenta ergonomicznych ruchów, żeby zapobiec przeciążeniom
- wzmocnienie gorsetu mięśniowego brzucha oraz grzbietu
- rozciąganie przykurczonych mięśni
- edukację pacjenta, w jaki sposób powinien dbać o swoją prawidłową postawę
Co to jest dyskopatia?
Jest to nic innego, jak zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego, który potocznie nazywany jest dyskiem. Sam proces chorobowy jest mocno rozłożony w czasie i początkowo może nie dawać żadnych objawów. Często ból zaczyna pojawiać się po dłużej wykonywanych czynnościach, utrzymuje się przez chwilę, po czym przechodzi. Niestety wraz z rozwojem choroby ból się wydłuża, a chorzy zaczynają sięgać po leki przeciwbólowe.
Powszechnym jest mówienie o wypadnięciu dysku to efekt, czasami drobnego ruchu – schylania się, podnoszenia kartonu. Ten nagły ból może być skutkiem pęknięcia, które powstało w obrębie pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego. Czyli części, która ogranicza wewnątrz znajdujące się jądro miażdżyste odpowiadające za amortyzację. Jeżeli ból po jakimś czasie przechodzi to doszło do samoistnego zagojenia i zabliźnienia. Jednak jeśli powoduje to bóle promieniujące do kończyn to może oznaczać, że został uszkodzony jeden z korzeni nerwowych.
Warto zaznaczyć, że w mechanizmie dyskopatii rzadko dochodzi do ucisku, ale najczęściej jest to zmiana środowiska przez rozlanie się treści krążka międzykręgowego. W ten sposób zmienia się kwasowość w sąsiedztwie korzeni nerwowych i skutkuje dolegliwościami
Samych przyczyn dojścia do dyskopatii jest wiele:
- otyłość
- osteoporoza
- podnoszenie ciężarów bez zachowania zasad ergonomii
- nikotynizm
- wszelkie zwężenia kanału kręgowego
- praca zawodowa typu – kierowca
Fizjoterapia przy leczeniu dyskopatii polega na zmniejszeniu napięć mięśniowych w obrębie zmian zwyrodnieniowych oraz wzmocnieniu gorsetu mięśniowego. Ważne jest również nauczenie pacjenta podstawowych zasad ergonomii, tak aby nie doprowadzać do kolejnych pęknięć.
Czy kręgosłup też może mieć zwyrodnienia?
Tak, i to bardzo często. To choroba, na którą pracujemy całe życie i przedstawia, jak w życiu dbaliśmy o swój kręgosłup. Zmiany zwyrodnieniowe dotyczą wszystkich stawów kręgosłupa, powodują zniszczenie struktury chrząstki nasadowej, która powoduje m.in. zapobiegania tarcia kości o kość. Zwyrodnienie kręgosłupa często dotyczy osób:
-
- po przebytych urazach kręgosłupa
- posiadających deformacje kręgosłupa np. skoliozę, hiperkifozę, hiperlordozę
- intensywnie wykonujących sport, obciążających w dużym stopniu kolumnę kręgową
- pracujących w nieprawidłowych pozycjach długimi godzinami, np. praca biurowa, taśma produkcyjna
- starszych
Symptomami, które mają wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe jest ból – nagły, ostry i przewlekły. Później pojawia się poranna sztywność, która mija po rozruszaniu się chorego. Jeżeli dodatkowo dojdzie do uciśnięcia kanału kręgowego to objawem może być ból korzeniowy – promieniujący.
Rehabilitacja przy zmianach zwyrodnieniowych opiera się głównie na wzmocnieniu ciała, a więc mięśni, które mają dodatkowo stabilizować kręgosłup. Szczególnie uwrażliwia się pacjentów na przestrzeganie zasad ergonomii, bez których wywołane przeciążenia kręgosłupa powodowałyby progresję choroby.