Co to jest łokieć tenisisty?
Jak wygląda łokieć tenisisty?
Łokieć to staw zawiasowy, który łączy ramię z przedramieniem. Zbudowany jest z kości ramiennej, łokciowej i promieniowej. Zabezpiecza to wszystko torebka stawowa i liczne więzadła pracujące nad stabilizacją.
Mięśnie, które przyczepiają się w okolicy łokcia odpowiadają za zginanie i prostowanie w stawie ramiennym, zginanie i prostowanie łokcia oraz co ważne w tym temacie prostowanie i zginanie nadgarstka i palców.
Łokieć tenisisty to przeciążenie wymienionych mięśni prostowników nadgarstka i palców.
Czynniki ryzyka
Najczęstszymi pacjentami z tym schorzeniem są osoby pracujące fizycznie. Szczególnie narażony są takie grupy zawodowe:
- mechanicy
- monterzy
- murarze
- programiści, informatycy i pracownicy biurowi
- muzycy
- dentyści
W głównej mierze chodzi o powtarzanie ciągle tego samego ruchu prostowania, zginania, pronacji i supinacji nadgarstka.
Predyspozycję dodatkowo zwiększa palenie oraz otyłość. Grupa wiekowa, u której statystycznie najczęściej jest diagnozowany łokieć tenisisty to pomiędzy 35., a 50. rokiem życia.
Zauważyć również można, że do przeciążeń dochodzi u tenisistów przy wymianie rakiety, złej techniki, a u np. piłkarzy ręcznych podczas grania śliską piłką oraz przetrenowania.
Jakie są objawy łokcia tenisisty?
Choroba przyczepu ścięgien prostowników nadgarstka objawiać się może bólem w bocznej części łokcia, który może promieniować wzdłuż mięśni do nadgarstka. Występuje również osłabienie siły chwytu oraz dolegliwości przy układaniu dłoni w pięść. Zakres ruchu zazwyczaj nie ulega zmianie.
Nasilenie się objawów może być spowodowane poprzez odwracanie przedramienia (zakluczanie drzwi) oraz wyprostu łokcia szczególnie z oporem (noszenie zakupów). Dodatkowo dolegliwości będzie powodowało prostowanie nadgarstka oraz zginanie palców.
Jak przebiega rehabilitacja?
Fizjoterapeuta na samym początku zajmie się uwolnieniem od bólu oraz kontrolowaniem stanu zapalnego. Ból można również zmniejszyć przez odpoczynek, unikanie aktywności wywołujących ból. Natomiast chłodzenie łokcia i przedramienia pomoże nam zwalczyć stan zapalny obejmujący mięśnie i ścięgna.
Terapeuta w swojej pracy z pacjentem zajmie się strukturą tkanki mięśniowej, powięzią, ale również rozciąganiem i wzmacnianiem mięśni prostowników. Częstym zabiegiem jest również masaż głęboki w okolicy przyczepu – nadkłykcia bocznego kości ramiennej
Należy pamiętać, że przedstawione czynności, którymi fizjoterapeuta będzie pracować z Waszym łokciem są jedynie orientacyjne. Każdy pacjent może mieć przeciążone inne mięśnie lub w różnym stopniu, dlatego terapia powinna być dostosowana indywidualnie przez fizjoterapeutę i ortopedę.