Co to jest medycyna regeneracyjna?

14 września 2021
pexels-pixabay-355863-1200x800.jpg

Inaczej nazwana inżynierią tkankową lub terapią komórek macierzystych polega na zastępowaniu starych komórek przez młode, nowe. Ten sposób daje spore możliwości w wielu przypadkach klinicznych, ale zwiększa również szanse dla niektórych pacjentów na przeżycie.

Lek z Twojego organizmu

Cały czas nosimy przy sobie lek, który jest w stanie nam pomóc w wielu aspektach patologicznych i degeneracyjnych. W XX. wieku wyizolowano pierwsze zarodkowe komórki macierzyste. Specjalną zdolność, które te komórki posiadają i wykorzystują to pluripotencjalność, multipotencjalność lub unipotencjalność.

Pluripotencjalność oznacza, że komórki macierzyste mogą potencjalnie dać początek niemalże każdemu rodzajowi komórek. Potencjalnie, ponieważ mogą tworzyć komórki somatyczne i rozrodcze, ale nie są w stanie wykształcić komórek łożyska. Co za tym idzie samodzielnie stworzyć odrębny organizm. Jednak należy zaznaczyć, że efektywność podziałów i różnicowanie do komórek wyspecjalizowanych jest różna przy komórkach macierzystych z różnorakich źródeł.

Pobieranie komórek macierzystych u człowieka jest możliwe w kilku miejscach. Jeden ze sposobów to krew pępowinowa, do której jest ograniczony dostęp – tylko przy porodzie. Drugi natomiast to szpik kostny, który z kolei ma mniejszą zdolność do namnażania. Trzeci to tkanka tłuszczowa.

Po urodzinach możliwe jest oddanie komórek macierzystych do Polskiego Banku Komórek Macierzystych, z których następnie można korzystać w przypadku wielu chorób i dysfunkcji.

Zalety medycyny regeneracyjnej?

Inżynieria tkankowa jest nadal w fazie eksperymentów klinicznych, jednakże jest już udokumentowane wiele przypadków, w których zastosowanie komórek macierzystych przyspieszyło procesy naprawcze. Skuteczne okazały się w:

  • regeneracji martwicy mięśnia sercowego po zawale
  • regeneracji po udarze mózgu
  • próbie odtworzenia in vitro poszczególnych narządów i ich tkanek (pęcherz moczowy, naczynia krwionośne)
  • regeneracji tkanki kostnej i chrząstki stawowej

Komórki macierzyste są bezpieczne, ponieważ pochodzą z naszego organizmu i nie ma możliwości, jak czasem bywa w transplantologii, że organizm je odrzuci.

Dodatkowo nie są w stanie zagrozić naszemu życiu, ponieważ posiadają receptory, które wychwytują tylko i wyłącznie związki wydzielane przy stanie zapalnym – cytokiny. A więc mają działanie wybiórcze, nacelowane na uszkodzone tkanki.

Przyszłość

Cały czas trwają badania nad tym, jak najlepiej wykorzystać inżynierię tkankową. Trwają dyskusje nad etycznością takich działań i w jaki sposób powinny być wykonane.

Niemniej jednak już teraz powstaje wiele możliwości dzięki komórkom macierzystym. Potencjał do największego zróżnicowania mają zarodkowe komórki macierzyste, których pozyskanie wymaga warunków laboratoryjnych i przez wielu uważane jest, jako nieetyczne. Jednak cała reszta: z szpiku, z krwi pępowinowej, z tkanki tłuszczowej jest dostępna i już stosowana w wielu aspektach dzisiejszej medycyny

 Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plSkontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plBądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic