Mięsień nadgrzebieniowy – kilka słów
Jeden z charakterystycznych mięśni znajdujących się na łopatce w tzw. dole nadgrzebieniowym, który jesteśmy w stanie łatwo znaleźć. Jest jednym z czterech mięśni, które budują stożek rotatorów. Świetny stabilizator stawu ramiennego o wyjątkowym przebiegu względem innych mięśni.
Jak zbudowany jest mięsień nadgrzebieniowy?
Mówiąc o mięśniu nadgrzebieniowym mówimy o paśmie włókien mięśniowych ciągnących się od dołu nadgrzebieniowego łopatki i powięzi nadgrzebieniowej do guzka większego kości ramiennej i torebki stawowej stawu barkowego.
Biegnąc od łopatki górno – bocznie przebiega pod mięśniem czworobocznym, obok wyrostka kruczego i w obrębie samego stawu przyczepia się pod mięśniem naramiennym. Swoją wyjątkowość zawdzięcza przebiegowi, ponieważ jako jedyny mięsień zaopatrujący staw ramienny przebiega pod wyrostkiem barkowym. Jednocześnie czyniąc go bardzo wrażliwym na różnego rodzaju urazy. Plusem jest, że przez to jest świetnym narzędziem diagnostycznym.
Jakie czynności wykonuje mięsień nadgrzebieniowy?
Mięsień nadgrzebieniowy wspomaga odwodzenie ramienia. Jednak najbardziej zaangażowany jest w początkowej fazie ruchu oraz w momencie przenoszenia ręki nad głowę. Dodatkowo delikatnie wspomaga ruch rotacji zewnętrznej.
Ważnym zadaniem, który pełni, dzięki swojemu przyczepowi jest tzw. centralizacja głowy kości ramiennej. Dzięki temu, że przyczepia się do torebki stawowej i jest ją w stanie napiąć stabilizuje staw.
Co unerwia i dostarcza krew do mięśnia nadgrzebieniowego?
Mięsień nadgrzebieniowy unerwiony jest przez nerw nadłopatkowy, który pochodzi ze splotu ramiennego. Ucisk tego nerwu może powodować bolesność w okolicach łopatki podczas ruchów ręką, czy też upośledzenie samej ruchomości ramienia.
Unaczynienie pochodzi z tętnicy nadłopatkowej, która jest z kolei gałęzią tętnicy podobojczykowej oraz tętnicy okalającej łopatkę.
Co może powodować ból mięśnia nadgrzebieniowego?
Bardzo łatwo doprowadzić do przeciążenia lub urazu mięśnia nadgrzebieniowego, ponieważ ze względu na jego położenie bardzo często jest napinany. Szczególnie często zdarza się to w przypadku długiej pracy przy biurku. Ta postawa to:
- głowa wysunięta do przodu – pogłębiona lordoza szyjna
- zgarbienie – nadmierna kifoza piersiowa
- odstawanie łopatek
- nadmierna protrakcja w barkach – decentralizacja głowy kości ramiennej oraz nadmierna rotacja
Wszystko to powoduje, że mięsień nadgrzebieniowy jest ciągle napięty, a to prowadzi do uszkodzenia włókien mięśniowych.
Boli mnie nad łopatką, co robić?
W przypadku tak dużych obciążeń oraz męczenia się mięśnia nadgrzebieniowego doprowadzamy do stanu, w którym mogą nas dopaść bolesności. Jeżeli już do tego dojdzie udajcie się do fizjoterapeuty, który nauczy Was, jak poprawnie utrzymywać postawę oraz przede wszystkim pozbawi dolegliwości.
Podczas wizyty możecie spodziewać się opracowania całego mięśnia, aby zmniejszyć jego napięcie. Technik, które taki efekt uzyskują jest wiele, a dodatkiem po wizycie może być kinesiotaping. Taśma pomoże Wam odciążyć mięsień, a poza tym zwróci uwagę, w którym momencie nadmiernie go napinacie.