Nadmierna kifoza – co to jest?

13 sierpnia 2021
pexels-karolina-grabowska-4506110-1200x800.jpg

Fizjologicznie krzywizna piersiowa wynosi od 20° do 40°. Jednak wraz z wiekiem tkanki słabną i mając to na uwadze kifoza piersiowa u starszych kobiet może wynosić nawet 50°, a mężczyzn 44°.

W przypadku, kiedy kręgosłup wygina się znacznie więcej, niż jest to normalne mówimy o hiperkifozie. Jest to stan patologiczny, ponieważ wskazuje na problemy znajdujące się w naszym ciele.

Rozpoznania

Osłabienie napięcia tkanek w obrębie kręgosłupa powodujące nadmierną kifozę nosi znamiona choroby, bądź też wad postawy. Medycyna nazywa takie przypadki i są to m.in.:

  • choroba Scheuermanna – zaburzenia wzrostowe trzonów kręgowych, które przekładają się na nieprawidłowy rozwój kręgosłupa – kręgi rosną wolniej w przedniej części, niż w tylnej

plecy okrągłe – przeciążenia związane ze statyczną pracą mięśni prostowników grzbietu i oddechowych powodują zwiększenie krzywizny ponad standardowe 40°

Jakie są objawy?

Kręgosłup, jako rusztowanie ciała przez mięśnie, więzadła, nerwy i kości jest połączony z niemalże każdym elementem naszego ciała. Dlatego objawy związane z jego patologią mogą być bardzo różne. Są jednak widoczne i odczuwalne u pacjenta:

  • zaokrąglenie pleców w okolicy piersiowej
  • dolegliwości bólowe
  • trudności z oddychaniem
  • zmniejszony zakres ruchu głównie do skłonu w przód oraz tył
  • problemy z wstawaniem z krzesła, łóżka, wanny
  • wolniejszy chód
  • uczucie niestabilności
  • szybsze męczenie się

To główne objawy, które wskazują na nieprawidłowości w kifozie piersiowej. Jednak taka postawa może rzutować na wszystkie inne układy powodując patologie w całym organizmie. Jest to spowodowane tym, że nasze ciało będzie próbowało skompensować hiperkifozę, a tym samym nauczymy się nieprawidłowych wzorców ruchowych oraz doprowadzimy do szybszego starzenia się organizmu.

Jak przebiega rehabilitacja nadmiernej kifozy?

Z takim problemem najlepiej udać się do specjalisty, czyli fizjoterapeuty lub/i ortopedy. Współpraca tych dwóch zawodów pozwoli na dokładne zbadanie przyczyny zwiększenia krzywizny kręgosłupa oraz prawidłowym określeniu przebiegu terapii.

Rehabilitacja hiperkifozy jest złożonym programem, którego metody dobierane są indywidualnie do pacjenta. Jednak poprawa postawy wiąże się głównie z ruchem mięśni, które przyczepiają się do kręgosłupa. Angażując je w szereg ćwiczeń bodźcujemy nasze rusztowanie do regeneracji, zmniejszenia napięć poprzez ukrwienie oraz poprawę kondycji naszych tkanek.

Dobrym elementem w terapii hiperkifozy może być również praca manualna, w której poprzez stymulowanie przez fizjoterapeutę tkanek. Powoduje to uwalnianie napięć oraz prawidłowe odżywienie mięśni, kości, aparatu więzadłowego, nerwów i wielu innych elementów, które również wpływają na ustawienie kifozy piersiowej.



Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Skontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Bądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic