Co to jest mięsień dwugłowy ramienia?

17 sierpnia 2021
pexels-pikx-by-panther-1547248-1200x781.jpg

To on napinany jest, kiedy ktoś chce uwydatnić swoją muskulaturę, ponieważ dzięki swojej wrzecionowatej i grubej budowie mocno uwidacznia się podczas skurczu. Dodatkowo leży powierzchownie na ramieniu, co tylko pomaga w jego wyróżnieniu spośród innych mięśni ramienia.

Jak wygląda budowa mięśnia dwugłowego ramienia?

Zbudowany jest z dwóch głów, jak sama nazwa wskazuje. Są to dwa pasma włókien mięśniowych, które początkowo przyczepiają się:

  • długa głowa – do guzka nadpanewkowego łopatki
  • krótka głowa – do wyrostka kruczego łopatki

Natomiast kończą swój przebieg razem na guzowatości kości promieniowej.

Jakie są funkcje mięśnia dwugłowego ramienia?

Jako, że przechodzi przez dwa stawy to jego napięcie umożliwia ruch zarówno w stawie barkowym, jak i łokciowym. To bardzo ważne, ponieważ jego dysfunkcja może upośledzić funkcjonalność niemalże całej kończyny górnej.

Ruchy, które umożliwia nam mięsień dwugłowy ramienia to:

  • zgina ramię w przód
  • głowa długa odwodzi ramię, a krótka przywodzi
  • zgina staw łokciowy
  • odwraca przedramię
  • wspomaga rotację wewnętrzną ramienia

Ćwiczenia, które będą go najbardziej angażowały to zgięcie w stawie łokciowym w pozycji odwróconej, a więc wnętrzem ręki ku górze.

Patologie

Do schorzeń, które mogą dotykać mięsień należą:

  • porażenie m. dwugłowego ramienia
  • tendinopatie, zapalenie ścięgien
  • naderwanie lub zerwanie mięśnia

Do nieprawidłowości może doprowadzać przeciążenie mięśnia np. biorąc zbyt duży ciężar możemy spowodować jego naderwanie. Natomiast przy podciąganiu się na drążku lub próbie złapania, kiedy spadamy z wysokości można doprowadzić do zerwania mięśnia. Uraz nerwowy może powodować długotrwały ucisk na nerw lub jego uraz mechaniczny, a tendinopatia będzie powstawała przy nieprawidłowym ułożeniu i ocieraniu ścięgna o inne struktury kostne.

Objawami, które będą świadczyć o patologii będzie dolegliwość bólowa, ograniczenie ruchu, wrażenie przeskakiwania ścięgna oraz tkliwość w okolicy głowy kości ramiennej.

Jak wygląda leczenie mięśnia dwugłowego ramienia?

W zależności od przypadku ortopeda lub fizjoterapeuta zaproponują różną metodę leczenia. Może to być leczenie operacyjne lub leczenie zachowawcze.

Leczenie operacyjne będzie wymagane, kiedy dojdzie do zerwania głowy mięśnia dwugłowego ramienia. Chirurg przy pomocy odpowiednich narzędzi przytwierdzi ścięgno mięśnia na jego miejsce. Po takim zabiegu wymagane jest odciążenie ramienia – można zastosować temblak. Jednak zaraz po operacji należy zadbać o prawidłową kondycję mięśnia wprowadzając rehabilitację. Z biegiem czasu fizjoterapeuta coraz bardziej będzie angażował w ruch mięsień systematycznie zwiększając jego siłę oraz zakres ruchu.

Również w przypadku zerwania mięśnia można zastosować leczenie zachowawcze. Wtedy nie przyczepia się powrotnie ścięgna. Stosuje się to głównie u osób starszych, ponieważ operacja może być dla nich dużym obciążeniem, a osłabienie nieznacznie wpływa na jakość życia. Terapia w takim przypadku może polegać na wzmocnieniu siły mięśniowej pozostałych mięśni, które zastąpią zerwaną głowę.Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plSkontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plBądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic