Stopa – kilka słów

25 czerwca 2021
pexels-andreas-wohlfahrt-2456327-1200x800.jpg

Urazowość stopy

Stopa, jak to opisuje artykuł rehabilitacja stawu skokowego jest bardzo podatna na kontuzje. Związane jest to z bezpośrednim kontaktem z podłożem. Zarówno podczas powolnego marszu, jak i szybkiego biegu dochodzi do dużych obciążeń na strukturę stopy. Gdyby nie fakt, że są więzadła i mięśnie, które prawidłowo spełniają funkcję amortyzowania to już po paru krokach robilibyśmy odpoczynek od bólu.

Głównie występujące urazy w tej części ciała to:
● zapalenie ścięgna Achillesa
● naderwanie lub zerwanie ścięgna Achillesa
● skręcenie kostki
● złamania kości stopy
● płaskostopie podłużne lub poprzeczne i inne wady stopy
● paluch koślawy tzw. hallux

Częstą diagnozą w ośrodkach zdrowia jest ostroga piętowa. Objawia się bólem w tylnej części kości piętowej lub pod nią. Często dodatkowo występuje zgrubienie skórne lub nawet wyczuwalna narośl kostna. Jest to efekt długotrwałego napięcia mięśni i więzadeł, które skutkują wytworzeniem się tej właśnie patologii.

Pamiętajmy, żeby w przypadku dolegliwości bólowych zgłosić się na wizytę do naszych fizjoterapeutów, którzy poprowadzą sprawnie i z sukcesem Waszą terapię.

Urazowość stopy u dzieci

Stopa jest często strukturą, która jest rehabilitowana u młodszych pacjentów. Jeżeli podczas okresu najszybszego wzrostu u dzieci tj. wiek przedszkolny i szkolny dochodzi do nieprawidłowości w ustawieniu stopy to należy to skonsultować z ortopedą lub
fizjoterapeutą.

Skutkiem zaniedbania mogą być powikłania widoczne nawet za kilka lat, kiedy to ustawienie stopy wpłynie na inne struktury np. kręgosłup lub głowę. Wtedy terapia może nie przynieść takich efektów, jakie poczyni zrehabilitowanie stopy jeszcze podczas dorastania. Nasi specjaliści zwracają uwagę szczególnie na ruch, a to on właśnie jest w stanie uformować prawidłowe ustawienie stopy. Poza tym oczywiste jest, żeby zadbać o prawidłową i możliwie, jak najszybszą diagnozę.

Rehabilitacja stopy

Wiąże się początkowo z wprowadzeniem prawidłowego wzorca ruchu, a więc fizjoterapeuta zacznie od poprawienia Waszego ułożenia stopy. Podpowie, na co zwracać uwagę podczas chodu, biegu, czy też wykonywania ćwiczeń. Uświadomienie pacjenta odnośnie problemu to pierwszy krok, na którym zależy naszym specjalistom. Ponieważ jeżeli pacjent jest w stanie zwrócić uwagę na nieprawidłowe ustawienie to sukces terapii jest kwestią czasu.

Podczas dalszych etapów terapii, zależnie od przyczyny wizyty fizjoterapeuta stara się odbudować funkcjonalność stopy. Dąży do uzyskania prawidłowego zakresu ruchu, siły mięśniowej oraz sprawności. Zmniejsza również napięcie w tkankach mięśniowych i aparacie więzadłowym, który stoi za większością zmian strukturalnych. Często problemem jest też zaniżony łuk podłużny stopy ze względu na osłabienie mięśni i więzadeł – nad tym też warto popracować, ponieważ zapewni to prawidłowe wysklepienie stopy.

Ważne jest, żeby wraz z zaprzestaniem rehabilitacji nie zaprzestawać ćwiczeń, które wykonywano z fizjoterapeutą. Zmniejszą ryzyko wystąpienia kolejnych kontuzji, o ile wykorzystacie je np. w rozgrzewce. Korzystajcie z zaleceń ortopedy i fizjoterapeuty!

Jakie obuwie przy urazach stopy?

Mimo, że ruch to zdrowie to może również boleć. Szczególnie, kiedy w źle dobranych butach pójdziemy biegać, uprawiać inne aktywności fizyczne lub po prostu używacie szczególnie
szkodliwych dla stopy szpilek.

Niestety, ale presja społeczeństwa i trendu, który zmienia się, jak chorągiewka na wietrze wymusza często na ludziach noszenie płaskich, niemalże jak baletnica butów lub wręcz odwrotnie wysokich szpilek, które podkreślają mięśnie nóg. Jedynie 5% z ankietowanych w ortopedycznym badaniu odpowiedziało, że skorzystałoby z przepisanych butów przez ortopedę. Czy ten wynik jest zadowalający?

Codzienne chodzenie w nieprawidłowym obuwiu wymusza nieprawidłowe ustawienie stopy, a co za tym idzie duże obciążenia dla struktur, które dbają o stabilizację. Możecie się w ten sposób nabawić palucha koślawego (tzw. hallux), czy też obniżyć wysklepienie stopy (płaskostopie).



Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Skontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.pl



Bądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic