Fizjoterapia sportowa i sport zawodowy

25 marca 2024
Lukasz-rehabilitacja-7877-1200x800.jpg

Czy zastanawiałeś się kiedyś co w sztabie sportowców robi fizjoterapeuta? Otóż, widok fizjoterapeuty sportowego w takim otoczeniu to nic nadzwyczajnego, ponieważ w tym zawodzie przeciążenia oraz kontuzje są częste i mogą zdarzyć się na każdym poziomie uprawiania sportu (amatorskim, a także wyczynowym). A to wszystko dlatego, że organizm sportowca jest stale narażony na różnego rodzaju przeciążenia, co może doprowadzać do kontuzji, a nawet urazów mięśniowych. Wysokie wymagania oraz presja, przed którymi sportowcy są na co dzień stawiani często bywają destrukcyjne dla ich organizmu i właśnie tu do akcji wkracza fizjoterapeuta sportowy. Jego działania skupiają się na przygotowaniu organizmu sportowca do pełnej sprawności i optymalizacji osiągnięć, tak aby mógł on uprawiać sport bezpiecznie i na najwyższym poziomie. Fizjoterapia sportowa wykorzystuje różnego rodzaju programy rehabilitacji sportowej dobierane indywidualnie do danego przypadku. Profilaktyka urazów ma kluczowe znaczenie dla sportowca, który nie chce nabawić się poważniejszych kontuzji, zwłaszcza przed ważnymi zawodami.

Na czym polega fizjoterapia sportowa i jaka jest rola fizjoterapii w sporcie?

Ta dziedzina fizjoterapii polega na podejmowaniu przez specjalistów wszystkich koniecznych działań, które wspomogą trening sportowców, zoptymalizują ich sukcesy i podniosą regenerację powysiłkową. Kompleksowa fizjoterapia sportowca może pomóc mu osiągać znacznie lepsze wyniki sportowe, a także uchronić go przed kontuzjami. Wśród ról jakie odgrywa fizjoterapia w sporcie znajdują się także wszelkie działania profilaktyczne, czy zwiększające tolerancję organizmu na wysiłek.

Jakie usługi świadczy fizjoterapeuta sportowy i co obejmuje fizjoterapia sportowa?

Fizjoterapeuta sportowy to specjalista, który stara się ograniczyć ryzyko kontuzji sportowca do minimum.. Musi on znać różnego rodzaju metody treningowe oraz dyscypliny sportowe swoich pacjentów. Wszystko po to, by jak najskuteczniej dobrać metodę usprawniania dla danej osoby. Rola fizjoterapii sportowej, o której często się mówi, to również pomoc w powrocie do sportu po kontuzji. Fizjoterapeuta sportowy to specjalista dla każdego aktywnego człowieka – zawodowego sportowca, jak i tego rekreacyjnego. W gabinecie fizjoterapeuty najczęściej spotkać można się z terapią manualną, pinoterapią, masażem, kinezyterapią lub Kinesiotapingiem.

Kto może zostać fizjoterapeutą sportowym, czyli kto zajmuje się fizjoterapią sportową?

Fizjoterapeuci sportowi, którzy myślą o pracy ze sportowcami, już w trakcie studiów powinni odbywać możliwie jak najwięcej praktyki w ośrodkach sportowych (np. wśród lokalnych drużyn sportowych). Poprzez analizę biomechaniczną techniki gry w danym sporcie można zaobserwować możliwe źródła urazów i tym samym być lepiej przygotowanym na późniejszą pracę terapeutyczną z taką grupą pacjentów. Warto uczyć się pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów, którzy na bieżąco udzielają pomocy w danym ośrodku. Popularną możliwością dla młodych fizjoterapeutów są również staże i wolontariaty w klubach sportowych, w których drużyny sportowe przygotowują się do zawodów, a także w klinikach i gabinetach fizjoterapii sportowej.

Do jednych z wielu obowiązków fizjoterapeutów sportowych zaliczamy:

 • Przeprowadzanie badań podmiotowych i przedmiotowych (w tym diagnostyka funkcjonalna)
 • Przygotowanie przedstartowe
 • Planowanie treningu
 • Dobór odpowiednich zabiegów fizykoterapeutycznych
 • Ciągłą edukację

Ile trwa fizjoterapia sportowa?

Czas trwania fizjoterapii sportowej uzależniony jest od zgłaszających się na nią indywidualnych przypadków. Jednak najczęściej jej długość warunkują takie czynniki jak:

 • rodzaj problemu, z jakim zgłosił się pacjent (np. czy zgłoszenie jest w ramach profilaktyki, czy po przebytym urazie/operacji),
 • indywidualne predyspozycje i motywacja pacjenta (w tym zdolności regeneracyjne i jego systematyczność w dążeniu do wyznaczonego celu),
 • duże nasilenie bólu (które może wpływać na utrudnianie terapii i tym samym wydłużenie procesu terapeutycznego),
 • ogólny stan zdrowotny i samopoczucie pacjenta (im lepszy stan wyjściowy pacjenta, tym większe szanse na sprawny przebieg procesu leczniczego zakończony powodzeniem),
 • występujące przeciwwskazania do terapii, które mogą ograniczać dobór narzędzi terapeutycznych,
 • wzajemny szacunek i zaufanie na linii pacjent – fizjoterapeuta,

Czas przeprowadzanych terapii różni się także w zależności od rodzaju urazu (np. czy jest on na podłożu mięśniowym, kostnym, czy nerwowym), aktywności fizycznej pacjenta, skomplikowania urazu, siły mięśniowej oraz wielu innych czynników. U niektórych pacjentów terapia fizjoterapeutyczna może trwać kilka dni, a u innych kilka miesięcy. W najtrudniejszych przypadkach nawet parę lat. W Go On Clinic nasi specjaliści podchodzą do pacjentów w sposób indywidualny, dzięki czemu masz pewność, że kontuzja zostanie wyleczona w pełni oraz w jak najkrótszym czasie.

Fizjoterapia w sporcie perspektywy i wyzwania (obowiązki fizjoterapeuty sportowego)

Ze względu na dużą ilość pojawiających się kontuzji, a także istotne znacznie profilaktyki w sporcie, fizjoterapia zawsze będzie potrzebna. Nie należy zapominać o tym, że oprócz wspomagania fizycznego, fizjoterapeuta zapewnia swoim podopiecznym również pośrednie wsparcie psychiczne. Dlatego rola tego specjalisty w sztabie sportowym jest nieoceniona.

Jakie wyzwania stoją przed fizjoterapeutami sportowymi?

Praca fizjoterapeuty sportowego często wykonywana jest pod presją czasu, ze względu na zbliżające się zawody, czy konieczność częstych treningów w celu utrzymania dobrej formy podopiecznego sportowca. Fizjoterapeuta sportowy posiada także wielką odpowiedzialność za odpowiednie przygotowanie sportowca do różnego rodzaju dyscyplin sportowych. Błędy, które popełni mogą przełożyć się w bardzo dużym stopniu na wynik końcowy sportowca podczas zawodów.

Fizjoterapia sportowa jako element regeneracji

Różne nieleczone kontuzje sportowe mogą prowadzić do zakłócenia równowagi pomiędzy prawidłową stabilizacją, a ruchomością i w konsekwencji wywoływać stany zapalne, a w konsekwencji dolegliwości bólowe. Terapia fizjoterapeutyczna może pozytywnie wpłynąć na regenerację organizmu, a także zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia danych patologii w obrębie układu ruchu. Dlatego fizjoterapia dla sportowców to bez wątpienia świetna decyzja, nie tylko w formie naprawczej, ale także profilaktycznej.

Wśród fizjoterapeutycznych narzędzi najczęściej stosowanych w zakresie regeneracji sportowców znajdują się:

Jakie są rodzaje kontuzji sportowych?

Kontuzje sportowe dotyczą przeważnie układu szkieletowego oraz mięśniowo – ścięgnistego. Najpopularniejsze urazy sportowców obejmują ścięgna, więzadła, mięśnie i stawy. Ich częste występowanie wśród sportowców spowodowane jest rodzajem uprawianego sportu, ale także narażeniem na bezpośredni kontakt z przeciwnikiem czy trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Najczęstsze urazy sportowe to:

Cele stosowania fizjoterapii sportowej oraz jak fizjoterapia sportowa może pomóc w osiąganiu lepszych wyników sportowych

Fizjoterapia sportowa ma najczęściej za zadanie pomóc pacjentowi pozbyć się kontuzji lub mniejszego urazu mięśniowego. To w jaki sposób fizjoterapeuta sportowy pomoże pacjentowi jest kwestią indywidualną i bardzo zależną od danego przypadku. Główne cele fizjoterapii sportowej to przede wszystkim:

 • zapobieganie powstawaniu urazów,
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji poprzez stałe kontrole i wizyty u fizjoterapeuty sportowego,
 • odpowiednia regeneracja powysiłkowa organizmu poprzez wprowadzenie specjalistycznych metod fizjoterapii sportowej u pacjenta,
 • diagnostyka oraz leczenie urazów, które mogły powstać podczas wysiłku fizycznego,
 • wsparcie oraz ogólna pomoc w efektywniejszym treningu,
 • leczenie urazów sportowych i tym samym likwidowanie negatywnych skutków urazów,
 • regeneracja ruchowa oraz wspomaganie organizmu podczas powrotu do wysiłku fizycznego,
 • oraz wsparcie psychiczne.

Kompleksowe programy rehabilitacji sportowej podjęte przez specjalistę mają za zadanie jak najefektywniej pomóc pacjentowi. Nowoczesna fizjoterapia sportowa może zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji u osoby uprawiającej zawodowy sport.

Gdzie udać się na fizjoterapię sportową we Wrocławiu?

Fizjoterapia sportowa na bardzo wysokim poziomie znajduje się w GO ON CLINIC. Naszą klinikę charakteryzuję indywidualne podejście do pacjenta i przeprowadzenie go przez całą sportową przygodę bez niepotrzebnych urazów. Aby umówić się na pierwszą wizytę w zakresie fizjoterapii sportowej kliknij przycisk umieszczony poniżej. Do zobaczenia!Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plSkontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plBądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic