Artykuły tworzone przez naszych specjalistów.

Baza wiedzy

pexels-andrea-piacquadio-3771050-1200x800.jpg

5 kwietnia 2022 Wszystkie

Skoro doszło już do urazu o warto teraz o niego zadbać! Dzisiaj przeczytasz o tym, jaki wpływ ma alkohol na gojące się tkanki i dlaczego nie powinieneś go spożywać, jeżeli borykasz się z różnego rodzaju kontuzjami.

“Przecież alkohol to nic złego”

Alkohol, jeżeli jest stosowany w odpowiednich ilościach nie jest w większości przypadków szkodliwy. Zdarzają się nawet doniesienia naukowe, które dowodzą, subtelnej poprawy w przypadku naszego układu krwionośnego.

Mimo wszystko jednak z alkoholem łatwo jest przesadzić, ale również nie jesteśmy na bieżąco śledzić funkcji naszego organizmu. Chodzi o to, że niestety nie wiemy, w jaki sposób każda porcja alkoholu wpłynie na nasze tkanki i metabolizm.

Alkohol Cię spowalnia!

Alkohol bezpośrednio wpływa, jak wszyscy wiedzą na wątrobę, ale nie tylko! Wpływa również na całe nasze ciało – np. nasz układ odpornościowy, a dokładnie b, które są bardzo ważne podczas procesu zapalnego.

Proces zapalny z kolei jest niezwykle ważnym elementem, ponieważ uczestniczy praktycznie przy każdym gojeniu, a nawet jeśli niewidoczne – uwierzcie, że jest ich w naszym ciele sporo!

Właśnie w ten sposób poprzez spowalnianie makrofagów, które z kolei spowalniają proces zapalny tworzy nam się łańcuch, przez który na gojenie musimy czekać o wiele dłużej, niż normalnie.

Alkohol, a regeneracja tkanek miękkich

Wiele badań wskazuje na to, że alkohol zdecydowanie wpływa na szybkość gojenia się tkanek miękkich, co do nich należy?

Jeżeli dojdzie do uszkodzenia to na wiele z nich wpłynie alkohol, a większości z nich nawet nie jesteśmy w stanie sprawdzić, ponieważ znajdują się wewnątrz naszego organizmu.

Poza tym spowolnieniem mamy też oczywiście wpływ mechanizmu na nasz następny dzień, który zazwyczaj nazywamy – kacem. Wiąże się to z tym, że wątroba musi przekształcić alkohol to mniejszych substratów, które z czasem mogą zalegać w naszym organizmie i skutkować bólem i nudnościami.

Alkohol, a regeneracja kości

Ortopedia opiera się na całym układzie ruchowym, ale nie da się ukryć, że z kośćmi, a dokładnie złamaniami i pęknięciami do czynienia jest najczęściej. Poza tym poza ścięgnami, które goją się według badań najdłużej to kości są zaraz za nimi. Czasami na zrost kostny musimy czekać ponad normalne 4 tygodnie.

Jednak, kiedy nie odpuścisz alkoholu podczas fazy leczenia, jeżeli masz problem z układem kostnym to najprawdopodobniej będziesz czekać o wiele dłużej.

Alkohol powoduje upadki – upadki powodują kontuzje

Chyba każdy z nas doskonale wie, że jeżeli wypije się o lampkę / kieliszek / kufel za dużo to nasza percepcja i równowaga ulega znacznemu osłabieniu. Mówiąc prościej jest duża szansa, że upadniemy.

Jeżeli jesteście po ciężkim dniu, ostatnie tygodnie spędziliście w bardzo stresowej atmosferze. Dodatkowo przesadzacie na siłowni to taki zwykły upadek może się bardzo źle skończyć.

Dlatego czasami warto przemyśleć, czy rzeczywiście chcę się napić? Czy to się nie skończy źle? Czy ostatnio nie miałem trochę za ciężko i może lepiej wybrać odpoczynek?

Alkohol, a operacje

Tutaj nie wchodzi w grę żadna inna opcja, jak tylko abstynencja po, ale również przed. Bardzo często powikłania pooperacyjne są spowodowane właśnie tym, że pacjent osłabił się przez zabiegiem. Nawet wiedząc o operacji na kilka tygodni przed.

Wiedzcie, że osłabiając swój organizm zwiększając szanse na wystąpienie powikłań. Dotyczy to również komplikacji podczas zabiegu, który bardzo często i tak jest złożonym procesem.
Kontakt


Oddział Strzegomska

Strzegomska 138/6
54-430 Wrocław


Oddział Nowowiejska

Nowowiejska 5
50-323 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plSkontaktuj się


Adres

ul. Strzegomska 138/6 (IV piętro)
54-430 Wrocław


Adres

Nowowiejska 5
50-314 Wrocław


Telefon

530 30 50 40


E-mail

kontakt@goonclinic.plBądź na bieżąco


Facebook

facebook.com/wroclawgoonclinic